باندپهن

فیبرنوری

February 3, 2024
17:44 شنبه، 14ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159880

توسعه بزرگترین آزمایشگاه ارتباطات نوری کشور

مدیر گروه ارتباطات نوری پژوهشگاه ارتباطات وفناوری اطلاعات از توسعه آزمایشگاه نوری در جهت افزایش کیفیت و پایداری اینترنت ثابت در کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ داود رنجبر، مدیر گروه ارتباطات نوری پژوهشگاه ارتباطات وفناوری اطلاعات در ارتباطات با این خبر تشریح کرد: در حوزه شبکه های نوری به خصوص شبکه های دسترسی نوری (FTTx) سرمایه گذاری وسیعی در کشورهای دنیا به خصوص کشورهای همسایه جنوبی ما در رابطه با توسعه این شبکه ها انجام و یا درحال انجام می باشد. در کشورمان نیز به این امر اهتمام ویژه ای شده و در سطح حاکمیت و وزارت ارتباطات اولویت اول توسعه شبکه ثابت کشور می باشد که از سال ۱۴۰۱ بصورت عملیاتی کار اجرایی آن شروع شده و هدف آن واگذاری فیبر نوری به ۲۰ میلیون خانوار در کشور می باشد.

وی همچنین تصریح کرد: بر اساس این هدف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه زیرساخت‌های ارتباطی فراگیر، پایدار، با کیفیت و پرسرعت پهن‌باند ثابت با تاکید بر توسعه فیبر نوری (FTTx) در الویت برنامه های خود دارد و پروژه توسعه آزمایشگاه انتقال نوری و همچنین توسعه آزمایشگاه مرجع تأیید نمونه سیستم‌های دسترسی نوری (FTTx) نیز در همین راستا تعریف شده است.

مدیر گروه ارتباطات نوری درباره جزئیات این پروژه خاطرنشان کرد: هدف اصلی از انجام این پروژه مشاوره به سازمان تنظیم مقررات در زمینه شناسایی فناوری های دسترسی نوری، بررسی اسناد بالادستی، بررسی فناوری های دسترسی قابل ارائه و تعیین الزامات آن ها در زمینه فنی، مقرراتی، حقوقی، اقتصادی وآینده نگری در خصوص شناسایی فناوری های جدید و روش های ارائه آن در کشور است.

رنجبر با اشاره به ظرفیت های موجود در آزمایشگاه انتقال و دسترسی نوری جایگاه آن ها در توسعه زیرساخت ارتباطی کشور، بیان کرد: آزمایشگاه‌های مرجع و تخصصی انتقال نوری و دسترسی نوری ابزاری برای انجام تایید نمونه محصولات مختلف و همچنین پژوهش‌های کاربردی این حوزه در کشور بوده که می‌توانند دستاوردهای قابل توجهی در شبکه ملی اطلاعات داشته باشند و براین اساس توسعه و ارتقاء این دو آزمایشگاه در گروه ارتباطات نوری پژوهشگاه درحال انجام می باشد. از دستاورد دیگر ارتقاء آزمایشگاه تأیید نمونه، علاوه بر امکان آزمون سیستم‌های وارداتی، بستری جهت بررسی و آزمون سیستم‌های ساخته شده توسط تولیدکننده داخلی و ایده‌های جدید دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان را فراهم می‌کند. در برنامه ششم توسعه کشور مرتبط با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در خصوص بومی‌سازی تجهیزات مخابراتی تاکید شده و ایجاد و توسعه آزمایشگاه‌های تأیید نمونه و تخصصی در این حوزه ضروری و مثمرثمر خواهد بود.

وی در پایان تأکید کرد: یکی از اهداف مصوب پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی و یا تکمیل نظام‌مند آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و مرجع است که طبق برنامه معاونت برنامه‌ریزی وزارت متبوع مقرر شده است که در راستای محور شبکه ملی اطلاعات توسعه آزمایشگاه‌ سیستم‌های انتقال نوری در یک پروژه سه ساله صورت پذیرد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.