باندپهن

فیبرنوری

February 4, 2024
9:52 یکشنبه، 15ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159901

وزیر ارتباطات: ممکن است ۶ میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته باشند

منبع: ایسنا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تا الان ۵ میلیون و ۴۶۰ هزار خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته اند اما ممکن است ۶ میلیون را هم رد کرده باشیم.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره بررسی دستاوردهای فضایی و ارتباطی از جمله فیبر نوری اظهار کرد: پروژه فیبر نوری جز معدود پروژه‌هایی است که داشبوردی را طراحی کردیم مردم می‌توانند با مراجعه به آن میزان پوشش را مشاهده کنند.

وی افزود: تا الان ۵ میلیون و ۴۶۰ هزار خانوار تحت پوشش هستند. اما ممکن است ۶ میلیون را رد کرده باشیم. حفاری‌ها در بسیاری از شهرها انجام شده و امیدواریم تا پایان سال به ۸ میلیون خانوار برسیم. کار سختی است چون ما کار ۱۰ ساله را قرار است در سه سال انجام دهیم. با روحیه‌ای که مشاهده می شود می‌توانیم تا پایان دولت پوشش ۲۰ میلیون خانوار را فراهم کنیم.

زارع پور گفت: در قدم اول فیبر را در نزدیک خانه ها می‌بریم و در سایت iranfttx.ir سبز می‌شود و اپراتور ظرف یک ماه سرویس را فراهم و مردم از آن استفاده می‌کنند. اگر نقطه‌ای در سایت مورد نظر سبز شود فیبر کشی انجام و در نهایت دسترسی مردم به سرعت‌های چند صد مگابتی فراهم می‌شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به رکورد شکنی ترافیک شبکه در بازی ایران و ژاپن گفت: هم‌زمان با بازی ایران و ژاپن ترافیک داخل کشور رکورد جدید زد و از ۷ ترابیت‌برثانیه عبور کرد. ابتدای دولت این عدد ۲.۵ ترابیت بر ثانیه بود که الان سه برابر شده و اتفاق بزرگی است.

وی درباره دولت هوشمند گفت: در این زمینه چهار مرحله وجود دارد که در مرحله اتصال همه سازمان‌ها متصل آمد. موضوع دیگر ارائه ۱۰۰ خدمات است که تقریباً ۶۵ درصد خدمات به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود. تکلیف دیگر استعلامات برخط است که در این زمینه کمی عقب هستیم و دلیل آن تعداد زیاد استعلامات هست.

وزیر ارتباطات تشریح کرد: در زمینه هوشمندسازی ۱۰ تا ۱۲ درصد کل خدمات هوشمند شده است و بعضی دستگاه‌ها از سقفی که قانون برایشان مشخص کرده بیشتر کار کرده اند. به طور مثال وزارت آموزش و پرورش ۹۱ درصد خدمات خود را آورده که نیمی از آن خدمات هوشمند است؛ همچنین سازمان‌های دیگر مانند وزارت نیرو، دادگستری، بهداشت، ورزش و ارتباطات دستگاه‌هایی هستند که در حال فعالیت و ارائه خدمات به صورت هوشمند اند. در این میان وزارت جهاد نیاز به کار بیشتری دارد زیرا ۸ درصد خدمات خود را به صورت هوشمند ارائه می‌کند و به این ترتیب وزارت میراث ۱۳ درصد و وزارت نفت و فرهنگ ۱۶ درصد خدمات خود را به صورت هوشمند ارائه می‌کنند.

زارع پور که در یک گفت و گوی تلویزیونی صحبت می کرد درباره دستاوردهای فضایی نیز توضیح داد: اقدامات مرتبط در دوسال دو سال گذشته شتاب گرفته است. همچنین ماهواره‌هایی در صف پرتاب داریم و تا پایان سال یک ماهواره دیگر در صف برای پرتاب قرار دارد و البته در این زمینه کاری‌هایی با کشورهای دیگر هم داریم.

وی افزود: در حوزه ایستگاه‌های زمینی ما الان دو ایستگاه زمینی داریم که تا پایان سال بعد ۲ ایستگاه دیگر اضافه می شود تا امکان بهره بیشتر از ماهواره هایی که در فضا داریم را فراهم می کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.