امنیت

February 5, 2024
10:32 دوشنبه، 16ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159970

کشف آسیب‌پذیری در IBM Cloud Pak System

منبع: ماهر

IBM Cloud Pak System یک ابزار همه کاره IBM است که راه‌اندازی و مدیریت محیط‌های ابری خصوصی را برای انواع مختلف برنامه‌ها آسان می‌کند و اخیرأ یک آسیب‌پذیری با شناسه CVE-2023-38273 و شدت بالا (7.5) برای آن کشف شده است. طبق بررسی‌های صورت گرفته، سیستم IBM Cloud Pak دارای یک نقص امنیتی در تنظیمات قفل حساب خود است. این نقص به طور بالقوه می‌تواند از راه دور به مهاجم اجازه دهد تا به طور مکرر رمزهای عبور مختلف را امتحان کند تا زمانی که رمز عبور صحیح را پیدا کند، بدون آنکه مسدود یا قفل شود. به این نقص امنیتی در واقع همان حمله Brute Force می‌‌باشد.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری (CVSS:3.1/AV:N/AC:L/PR:N/UI:N/S:U/C:H/I:H/A:N) بهره‌برداری از طریق شبکه خارجی و از راه دور امکان‌پذیر است (AV:N)، نیازمند هیچ پیش‌زمینه‌ای نبوده و به‌راحتی قابل تکرار است و چندان به شرایط خاصی نیاز نیست (AC:L)، مهاجم برای انجام حمله نیاز به حساب‌کاربری با سطح دسترسی پایین یا بالا ندارد (PR: N)، به تعامل با کاربر نیز نیاز نیست (UI:N)، بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر نمی‌گذارد (S:U) و با بهره‌برداری از آن، دو ضلع از سه ضلع امنیت با شدت زیاد تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

محصولات تحت تأثیر
نسخه‌های 2.3.1.1 ، 2.3.2.0 و 2.3.3.7 این محصول، تحت تأثیر نقص‌ امنیتی مذکور قرار خواهند گرفت.

توصیه‌های امنیتی
به کاربران توصیه می‌شود IBM Cloud Pak System را به آخرین نسخه منتشر شده، به‌روزرسانی کنند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.