امنیت

February 5, 2024
19:02 دوشنبه، 16ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160112

کشف آسیب‌پذیری در Linux kernel

منبع: ماهر

یک آسیب‌پذیری side-channel leakage با شناسه CVE-2023-6240 و شدت متوسط (6.5) در Linux کشف شده است. این آسیب‌پذیری به نام « Marvin » در عملیات رمزگشایی RSA در هسته لینوکس شناسایی شده است. مهاجمی که به شبکه نفوذ کرده است با بهره‌برداری از این نقص می‌تواند اسناد رمزگذاری شده را رمزگشایی کرده و یا جعل امضاء کند و سرویس‌هایی که از آن کلید خصوصی استفاده می‌کنند، محدود کند.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری(CVSS:3.1/AV:N/AC:H/PR:N/UI:N/S:U/C:H/I:L/A:N) بهره‌برداری از طریق شبکه خارجی و از راه دور امکان‌پذیر است (AV:N)، نیازمند هیچ پیش‌زمینه‌ای نبوده و به‌راحتی قابل تکرار نست و به شرایط خاصی نیاز ایست (AC:H)، مهاجم برای انجام حمله نیاز به حساب‌کاربری با سطح دسترسی بالا ندارد (PR:N)، به تعامل با کاربر نیز نیاز ندارد (UI:N)، بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر نمی‌گذارد (S:U) و با بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری، یک ضلع از سه ضلع امنیت را با شدت بالا تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

امنیتی
ارتقاء به آخرین نسخه، این نقص را برطرف می‌کند همچنین به کاربران توصیه می‌شود از رمزگذاری RSA PKCS#1 v1.5 استفاده نکنند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.