مخابرات فضایی

February 6, 2024
9:57 سه شنبه، 17ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160141

ساخت ماهواره جدید از ترکیب «هدهد» و «کوثر» با کاربرد سنجشی و مخابراتی/پرتاب با پرتابگر روسی

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان فضایی گفت: ساخت ماهواره IOD۲ که ترکیبی از ماهواره هدهد و کوثر است با کاربرد سنجشی و مخابراتی در دستور کار قرار دارد.

حسین شهرابی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان فضایی در گفت‌وگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت دو ماهواره سنجشی و مخابراتی به نام هدهد و کوثر گفت: این دو ماهواره قرار بود در آذر ماه سال جاری با پرتابگر روسیه‌ای پرتاب شوند اما به دلیل اینکه محموله اصلی موشک روسیه تأخیر داشت، ماهواره ما نیز با ۶ ماه تأخیر و در سه ماه اول سال آینده پرتاب می شود اما همچنان انتظار داریم تا تاریخ دقیق پرتاب به ما اعلام شود.

وی به وضعیت این دو ماهواره اشاره کرد و افزود: ما همچنان در حال انجام تست تجمیعی (شامل تست محیطی، تست عملکردی، تست ارتعاشی) این دو ماهواره هستیم که یک مرحله قبل از پرتاب است و هدف ما این است که هر چقدر بتوانیم مدت زمان تست‌های عملکردی را طولانی کنیم احتمال موفقیت ماهواره در مدار افزایش پیدا می‌کند بنابراین این تست‌ها مجموعه زیادی از چک لیست‌ها است که باید دائم تکرار شود.

شهرابی به پرتاب ماهواره جدید IOD۲ اشاره کرد و گفت: انشاالله بلافاصله بعد از دو پرتاب ماهواره هدهد و کوثر که به صورت مجزا پرتاب می‌شود موضوع ماهواره IOD۲ که قرار است این دو ماهواره با هم ترکیب و پرتاب شوند را پیگیری می‌کنیم که این ماهواره در حال حاضر در مرحله ابتدایی و مفهومی اولیه است.

وی با بیان اینکه ویژگی ماهواره IOD۲ انجام مأموریت سنجشی و مخابراتی است، گفت: این ماهواره تکمیل کننده دو پرتاب اول است و احتمالاً برنامه ما به این سمت می‌رود که ما دو ماهواره را در قالب یک ماهواره ترکیب کنیم که همزمان هم مأموریت مخابراتی و هم مأموریت سنجشی انجام دهد و می‌توان گفت تصمیم داریم گام‌های نزدیک تری را به سمت منظومه برداریم.

شهرابی افزود: IOD یک اصطلاح عام برای پرتاب‌های آمادگی برای منظومه است که در IOD یک ماهواره کوثر و هدهد سنجش از دور سه و نیم متر و مخابرات IOT آزمایش می‌شد که در IOD۲ که گام دوم ما برای پرتاب‌های آمادگی برای منظومه است برنامه این است که همان ماهواره‌های هدهد و کوثر ارتقا یابد و دو مأموریت را در قالب یک ماهواره باهم ترکیب کنیم.

وی در خصوص پرتابگر IOD۲ گفت: پرتابگر IOD۲، همان پرتابگر روسی است البته با توجه به اهمیت بهترین کیفیت و ارزان‌ترین پرتابگر، گزینه‌های پرتابگرهای دیگر را نیز در دستور کار داریم ولی همچنان مذاکراتمان را با پرتابگر قبلی یعنی روسی داریم و پیشنهادهای پرتابگرهای دیگر را نیز داریم. همچنین مکاتباتی با سازمان فضایی ایران و پرتابگرهای بین‌المللی داشتیم.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.