امنیت

February 9, 2024
10:46 جمعه، 20ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160283

نفوذ ۵ ساله هکرهای چینی در شبکه‌های آمریکا

گروه هکری تحت حمایت دولت چین موسوم به وُلت تایفون (Volt Typhoon)، حداقل پنج سال است که در شبکه‌های برخی از صنایع مهم، حضور دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش مشاوره امنیت سایبری مشترک که توسط آمریکا و متحدانش شامل استرالیا، کانادا، انگلیس و نیوزلند در روز چهارشنبه منتشر شد، محیط های تحت نفوذ در قاره آمریکا و مناطق دیگر از جمله گوام هستند.

این گزارش یک هفته پس از آن منتشر شد که مقامات آمریکایی از عملیاتی خبر دادند که هدف آن، برهم زدن فعالیت گروه وُلت تایفون از طریق حذف بدافزار از هزاران دستگاه متصل به اینترنت بود که این گروه برای دسترسی به شبکه‌های بخش‌های حیاتی اقتصاد به کنترل خود درآورده بود. ارتباطات، انرژی، حمل‌ و نقل و سیستم‌های آب، از جمله بخش‌هایی هستند که هدف نفوذ این گروه قرار گرفته بودند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی، هفته گذشته در سخنرانی خود در کنگره گفت: هکرهای چینی در زیرساخت‌های آمریکایی نفوذ کرده اند تا به آماده سازی به بار آوردن خرابی و آسیب رساندن به شهروندان و جوامع آمریکایی، در صورتی که چین تصمیم بگیرد زمان حمله فرا رسیده است، بپردازند.

در این گزارش خاطرنشان شده است گروه هکری چینی وُلت تایفون، از تکنیکهایی استفاده می کند که توسط هکرهای وابسته به روسیه هم به کار گرفته شده است و ابزارهای خود را به شکلی به کار می برد که شناسایی نشوند. حتی برای سازمان‌هایی که بهترین شیوه‌ها را اتخاذ می‌کنند، تشخیص فعالیت‌های مخرب از رفتار مشروع، یک چالش است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.