هوش مصنوعی

February 10, 2024
1:51 شنبه، 21ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160376

دانشمندان آلمانی نسخه هوش مصنوعی اینشتین و نیوتن را ساختند

منبع: Digiato

دانشمندان مرکز پژوهشی یولیش در آلمان با موفقیت یک هوشی مصنوعی آموزش داده‌اند که مانند آلبرت اینشتین یا آیزاک نیوتن فکر می‌کند. مدل با این نوع یادگیری می‌تواند الگوهایی را در مجموعه داده‌های پیچیده تشخیص دهد و نظریه‌های فیزیکی درباره آن‌ها بسازد.

بزرگانی مانند اینشتین و نیوتن با نظریاتی که از آزمون زمان سربلند عبور کرده‌اند و آزمایش‌ها و نظریه‌های دیگری که برپایه آن‌ها شکل گرفتند، در تاریخ ماندگار شده‌اند. این نظریه‌ها علاوه بر مشاهدات خود آن‌ها پدیده‌های دیگری را نیز که در دنیا اطراف ما جریان دارند توضیح می‌دهند. اما یک هوش مصنوعی چگونه می‌تواند به تفکری مشابه برسد؟

آموزش هوش مصنوعی شبیه به ذهن اینشتین و نیوتن
دو روش کلی برای ایجاد یک نظریه یا فرضیه جدید وجود دارد. می‌توان از اصول و معادلات شناخته‌شده یک حوزه برای استخراج فرضیه‌های جدید استفاده کرد. یا می‌توان برای توضیح رفتار یک شیء یا پدیده جدید از یک نظریه جدید استفاده کرد. اما بخش مشکل این است که از روشی درست برای ایجاد فرضیه استفاده شود.

دانشمندان به‌جای آن که هوش مصنوعی را برای تفکر درباره داده‌های فیزیکی آموزش دهند، از فیزیک برای فهم چگونگی کار هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند. پژوهشگران یولیش از یک شبکه عصبی برای ترسیم رفتارهای پیچیده در یک سیستم ساده‌تر طراحی کردند. هوش مصنوعی این وظیفه را با ساده‌سازی روابط بین اجزاء سیستم انجام می‌داد.

سپس پژوهشگران از سیستم ساده‌سازی‌شده برای ساخت یک ترسیم معکوس با هوش مصنوعی آموزش‌دیده استفاده کردند. وقتی این سیستم از اجزاء ساده به اجزاء پیچیده می‌رسید، نظریه‌ای جدید توسعه می‌داد. این رویکرد رویکرد مشابه چیزی است که فیزیکدانان انجام می‌دهند، با این تفاوت که اندرکنش‌ها تنها در پارامترهایی که هوش مصنوعی تعریف می‌کرد قابل‌خواندن هستند.

به‌عبارت دیگر، با این روش، آن‌ها اندرکنش‌های قاعده‌مند میان بخش‌های مختلف یک سیستم عملکرد سیستم را توضیح می‌دهند. این مشابه کاری است که علم فیزیک انجام می‌دهد. به همین دلیل، این نوع مدل‌ها را «فیزیک هوش مصنوعی» می‌نامند.

فیزیک هوش مصنوعی
بسیاری از مدل‌های هوش مصنوعی که در سال‌های اخیر توسعه داده شده‌اند جعبه سیاه‌هایی باقی مانده‌اند. در حوزه فیزیک هوش مصنوعی تلاش می‌شود تا انسان سر از نظریات هوش مصنوعی درآورد.
تفاوت فیزیک هوش مصنوعی با مدل‌های دیگر چیست؟
دانشمندان یولیش برای نمایش چگونگی تفکر این مدل هوش مصنوعی به بررسی داده‌های اعداد دست‌نویس پرداخته‌اند. آن‌ها نشان داده‌اند که تعامل پیکسل‌ها چگونه باعث شکل‌گیری زیرساختارهایی کوچک، مانند لبه‌های اعداد، می‌شود. پژوهشگران با کمک هوش مصنوعی به این نظریه رسیدند که گروه‌های پیکسل‌های روشن‌تر در شکل عدد دست‌نویس نقش دارند.

بسیاری از مدل‌های هوش مصنوعی که در سال‌های اخیر توسعه یافته‌اند، مانند مدل ChatGPT، هوش‌هایی توضیح‌ناپذیر هستند. به این معنی که آن‌ها از داده‌هایی که برای آموزش استفاده می‌شود یک نظریه داده استخراج می‌کنند. اما این نظریه‌ها را نمی‌توان تفسیر کرد، زیرا به‌طور ضمنی در پارامترهای مدل آموزش‌دیده مخفی می‌شود.

مدلی که دانشمندان یولیش توسعه داده‌اند در حوزه هوش مصنوعی قابل‌توضیح، به‌طور خاص «فیزیک هوش مصنوعی»، قرار دارد. این هوش مصنوعی نظریه کشف‌شده را استخراج و آن را به‌زبان تعاملات بین اجزاء سیستم فرموله می‌کند. به عبارت دیگر، دانشمندان از زبان فیزیک استفاده می‌کنند تا کارکرد داخلی هوش مصنوعی را به‌صورت نظریاتی درآورند که انسان‌ها می‌توانند بفهمند.

لازم به ذکر است که این مدل نیاز به منابع بسیاری برای پردازش دارد. تعداد تعاملات بین اجزاء یک سیستم (ملنند پیکسل‌های یک تصویر) می‌توانند به‌سرعت افزایش یابند و حجم محاسبات به‌طور نمایی بالا رود. اما این امکان وجود دارد که این تعاملات را بهینه‌سازی کرد؛ برای مثال، مدل می‌تواند تنها بخش‌هایی از سیستم با ۱٬۰۰۰ جزء را ببیند، یعنی بخش‌هایی از تصویر با ۱٬۰۰۰ پیکسل. پژوهشگران می‌گویند این نوع بهینه‌سازی در آینده می‌تواند بیشتر بهینه شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.