امنیت

بانکداری و پرداخت الکترونیک

February 10, 2024
20:03 شنبه، 21ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160404

در سال ۲۰۲۳ صنعت امور مالی بیشترین نشت داده را تجربه کرد

منبع: peivast

براساس گزارشی از شرکت مشاوره و امور مالی کرول (Kroll) که هرساله هزاران موارد نشت داده را بررسی می‌کند، صنعت امور مالی در سال گذشته بیشتر از همه قربانی هک و نشت قرار گرفته است. مهمترین نشت داده سال گذشته مربوط به نقطه ضعفی در سیستم انتقال فایل MOVEit بود و همچنین به گفته کرول تعداد حملات مبتنی بر مهندسی اجتماعی و نفوذ به سیستم ایمیل شرکتی نیز در حال افزایش است.

به گزارش پیوست، ۲۷ درصد از تمام نشت داده‌هایی که کرول بررسی کرده است به صنعت مالی اختصاص دارند. در سال ۲۰۲۲ سهم این صنعت ۱۹ درصد بود و بیشترین موارد هک و نشت داده به صنعت بهداشت و درمان اختصاص داشت.

حال طبق داده‌های سال ۲۰۲۳ صنعت بهداشت درمان به پله دوم سقوط کرده ۲۰ درصد از حوادث را به خود اختصاص داده است.

کرول می‌گوید صنعت مالی به دو دلیل اصلی هدف جذابی برای تبهکاران سایبری است: اول اینکه صنعت مالی معمولا پرداخت بیشتری دارد و درنتیجه باج‌های سنگین‌تری را می‌توان از آن طلب کرد و دوم حساسیت بالای اطلاعاتی است که در این صنعت نگهداری می‌شود.

به گفته این شرکت، یکی از دلایل افزایش تعداد حوادث در صنعت امور مالی باج‌افزاری به نام CLOP از گروهکی روسی زبان با همین نام است. این باج‌افزار معمولا بانک‌های منطقه‌ای کوچک و متوسط را هدف گرفته است و در بسیاری از موارد بانک‌ها و موسسات مالی از طریق موسسات شخص ثالث به این باج‌افزار آلوده شده‌اند.

از جمله دیگر تغییرات مهم سال گذشته، افزایش حملات به بخش خدمات حرفه‌ای است که باعث شد این صنعت از جایگاه پنجم در سال ۲۰۲۲ به جایگاه سوم صعود کند. به گفته بسیاری از این حملات مربوط به شرکت‌های حقوق و فعالیت یک گروهک باج‌افزاری به نام BLACKCAT است.

شرکت‌های فناوری بیشتر از همه نگران نشت داده هستند
یکی از نکات مهم این گزارش به میزان نگرانی بخش‌های مختلف از نشت داده و هک اشاره می‌کند. کرول می‌گوید با اینکه صنعت امور مالی بیشتر از همه در سال ۲۰۲۳ دچار نشت داده شد اما این بخش فناوری است که بیشتر از همه نگران نشت داده‌ها است.

بخش فناوری بیشتر از همه پس از نشت داده و موارد هک برای مقابله و اقدامات پس از آن تماس گرفته است. همچنین بیشترین تعداد مشتریانی که برای محافظت از هویت و اعتبار خود تلاش کرده‌اند نیز مربوط به بخش فناوری هستند.

به طور کلی در سال ۲۰۲۳ شرکت کرول بیش از ۲۵۰ هزار تماس از بخش فناوری دریافت کرده و بیش از یک میلیون فعالیت نظارتی برای این بخش انجام داده است.

افزایش چشمگیر درخواست‌ها برای نظارت و محافظت به نظر به یکی از مهمترین رخداد‌های امنیتی سال گذشته یا همان نقطه ضعف سیستم انتقال فایل MOVEit برمی‌گردد. در این حادثه اکوسیستم بزرگی از شرکت‌های متصل به این سیستم تحت تاثیر قرار گرفتند و بار دیگر خطر ضعف امنیتی شخص ثالث در مرکز توجه قرار گرفت.

در سال ۲۰۲۳ بیش از ۹۱ میلیون نفر هشدار نشت داده دریافت کردند
کرول می‌گوید در سالی که گذشت بیشتر از ۹۱ میلیون نفر هشداری مبنی بر نشت داده‌های خود دریافت کرده‌اند. بسیاری از کاربران در سالی که گذشت قربانی سرقت هویت شده‌اند، براساس این گزارش اکثریت موارد سرقت هویت مربوط به کلاهبرداری کارت اعتباری است.

سهم هرکدام از انواع کلاهبرداری‌ها از سرقت هویتی
کرول همچنین هشدار داده‌ است که فعالان امنیت سایبری باید توجه بیشتری به حملات مهندسی اجتماعی و نفوذ به سیستم ایمیل تجاری داشته باشند. طبق داده‌های این شرکت حملاتی از این قبیل در حال افزایش هستند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.