5G, 6G, vRAN, OpenRAN

February 11, 2024
8:57 یکشنبه، 22ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160427

پیش‌بینی‌های “اینترنت اشیا” در سال ۲۰۲۴

روندهای پیش بینی شده در سال ۲۰۲۴ شامل مواردی همچون ارتباطات سلولار، دستگاه‌های اینترنت اشیا، قابلیت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، حرکت به سمت eSIMها و iSIMها، پلتفرم‌های IoT، همکاری اکوسیستم IoT و مقررات امنیت سایبری و حریم خصوصی داده‌ها است.

به گزارش تسنیم، صنعت اینترنت اشیا (IOT) مبتنی بر شبکه سلولار به طور قابل توجهی پیشرفت کرده و به یک فناوری رایج تبدیل شده است و این روند در سال 2024 نیز ادامه خواهد داشت.

بازار با نرخ رشد مرکب سالانه 16 درصد تا سال 2027 رشد خواهد کرد. پذیرش اینترنت اشیا همچنان قوی است و هیچ نشانه‌ای از کند شدن آن وجود ندارد. تعداد بیشتری از سازمان‌ها از مزایای اینترنت اشیا بهره‌مند می‌شوند که به آنها امکان می‌دهد فرآیندها را ساده کرده و هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند.

ذینفعان راه حل‌های اینترنت اشیا را برای موارد استفاده متنوع در زنجیره ارزش نوآوری می‌کنند. در آغاز سال جدید بزرگترین سوالاتی که در مورد اینترنت اشیا مطرح می‌شود این است که انتظار داریم چه روندهای کلیدی را در سال 2024 شاهد باشیم.

روندهای پیش بینی شده در سال 2024

1. ارتباطات سلولار: 
طبق گزارش IoT Analytics، در سال 2023، حمل و نقل جهانی ماژول‌ها و چیپ ست‌های اینترنت اشیاء سلولی نسبت به سال قبل 18 درصد کاهش یافته است. با این وجود اتصالات جهانی اینترنت اشیاء سلولی در سال 2023، 27 درصد رشد کرده است که از نرخ رشد اتصالات جهانی اینترنت اشیا فراتر رفته است. این رشد به دلیل پذیرش فناوری‌های جدیدتر مانند LTE-M، NB-IoT، LTE-Cat 1 و LTE Cat 1 bis است، زیرا فناوری‌های قدیمی مانند 2G و 3G به تدریج حذف می‌شوند. بازار رو به بلوغ اینترنت اشیاء سلولی، راه حل‌های ساده‌تر، انعطاف پذیرتر و جامع‌تر را برای مدیریت بهینه منابع هدایت می‌کند.

2. دستگاه‌های اینترنت اشیا
رشد چشمگیر موارد استفاده در همه بخش‌ها از خودروهای متصل تا دستگاه‌های پزشکی، همچنان پیشرفت‌های جدیدی را در دستگاه‌های اینترنت اشیاء به ارمغان می‌آورد. انتظار می‌رود پذیرش سریع هزینه دستگاه‌های اینترنت اشیا‌ء را به ازای هر واحد تا 0.38 دلار کاهش دهد. در نتیجه، استقرار عظیم هزاران دستگاه حتی مقرون به صرفه‌تر خواهد شد. چالش‌های دستگاه همچنان ادامه دارد، اما سرمایه‌گذاری‌های زیرساخت 5G منجر به بهبود سریع در عمر باتری، امنیت، استانداردسازی و مقیاس پذیری می‌شود. دستگاه‌های هوشمند بیشتری برای نظارت بر تمام جنبه‌های مدیریت منابع از جریان ترافیک تا کیفیت هوا مستقر می‌شوند.

3. قابلیت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین
با پیچیده‌تر شدن دستگاه‌ها، انتظار داریم شاهد افزوده شدن قابلیت‌های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) باشیم. این فناوری‌ها نیز به سرعت در حال رشد هستند و با پیشرفت در جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل داده‌ها همراه هستند. اینترنت اشیا داده تولید می‌کند؛ هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از اتصال و پردازنده‌های پیشرفته برای اقدامات هوشمندانه و دقیق استفاده می‌کنند. این گزارش از Deloitte نشان می‌دهد که ادغام هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در اینترنت اشیا منجر به کاهش 20 تا 50 درصدی زمان سرمایه گذاری شده در برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری، افزایش 10 تا 20 درصدی در دسترس بودن و زمان کار تجهیزات و کاهش 5 تا 10 درصدی هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود.

4. حرکت به سمت eSIM ها و iSIMها
پیش‌بینی‌های صنعت نشان می‌دهد که تا سال 2025، 3.4 میلیارد دستگاه دارای eSIM وجود خواهد داشت. با افزایش محبوبیت eSIM ها، ارائه دهندگان خدمات در حال حاضر به دنبال راه‌های نوآورانه‌ای برای استفاده از این فناوری و گسترش خدمات فعلی هستند. انتظار می‌رود پذیرش و گسترش iSIM نیز افزایش یابد. iSIM ها دنیای جدیدی از فرصت‌ها را برای اینترنت اشیا، به ویژه برای خودروهای متصل، باز می‌کنند. با این حال تغییرات در این بخش به کندی صورت می‌گیرد.

5. پلتفرم‌های IoT
علاوه بر برخورداری از قابلیت‌های بیشتر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین انتظار می‌رود پلتفرم‌های IoT در عین حال که یکپارچگی با معماری‌های موجود یا شخص ثالث را ساده می‌کنند، قابلیت‌های خود را افزایش دهند. این امر تضمین می‌کند که مدیریت مجموعه IoT برای پروژه‌ها و سازمان‌هایی با هر اندازه‌ای به یک واقعیت قابل دستیابی و بدون درز تبدیل می‌شود. پلتفرم IoT همچنین باید بتواند از طریق پشتیبانی از هزاران دستگاه و نقاط داده، مقیاس‌پذیری سریع را امکان‌پذیر کند. علاوه بر این، پلتفرم‌ها به طور فزاینده‌ای برای پاسخگویی به نیازهای تجاری منحصر به فرد، قابل سفارشی‌سازی می‌شوند. پلتفرم‌های IoT همچنین به سمت اولویت دادن به امنیت با ویژگی‌های ضروری مانند رمزگذاری انتها به انتها، احراز هویت کاربر و کنترل دسترسی حرکت می‌کنند.

6. استقرارهای 5G
یکی دیگر از روندهای IoT سلولی برای سال 2024، عرضه 5G است. طبق آخرین گزارش تحرک اریکسون، انتظار می‌رود تعداد اتصالات 4G/5G IoT در 3 تا 4 سال دو برابر شود. افزایش تقاضا برای اتصال پیشرفته IoT و ظهور NR-RedCap به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه و کم مصرف برای دستگاه‌های با پیچیدگی کم، محرک پذیرش هستند، زیرا امکان استفاده از برنامه‌های کاربردی و موارد استفاده جدید IoT را برای اکوسیستم گسترده دستگاه‌های کم‌مصرف و پهنای باند کم فراهم می‌کنند. در نتیجه، انتظار داریم که ارائه دهندگان خدمات در سال جاری همچنان به سرمایه گذاری در زیرساخت 5G و NR-RedCap ادامه دهند.

7. همکاری اکوسیستم IoT
امسال، شاهد تمرکز بیشتر یکپارچه‌سازان سیستم بر دانش و تخصص عمیق دامنه در صنایع خاص هستیم. این امر با سفارشی سازی راه حل های IoT و گزینه های مستقر سازی انعطاف پذیر که نیازهای فعلی و در حال تحول مشتریان در این صنایع را برآورده می کند، محقق می شود. همچنین انتظار داریم شاهد همکاری‌ها و مشارکت‌های بیشتر در اکوسیستم IoT باشیم تا دسترسی به طیف گسترده‌تری از فناوری‌ها و قابلیت‌ها برای افزایش ارزش کلی پیشنهادی برای مشتریان ارائه شود.

8. مقررات امنیت سایبری و حریم خصوصی داده‌ها
در نهایت، راه‌حل‌های IoT باید به نگرانی‌های امنیت سایبری و حریم خصوصی داده‌ها همچنان رسیدگی کنند. تمرکز مقررات و قوانین همچنان بر ارائه اقدامات امنیتی قوی برای محافظت از دستگاه‌های IoT، شبکه‌ها و داده‌ها در برابر تهدیدات سایبری احتمالی خواهد بود. به طور خلاصه سال 2024 سال دیگری از تثبیت و تخصص شرکت‌های IoT تخصصی برای سلولی خواهد بود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.