اپراتورها

بازار سرمایه

تلفن همراه

خبر اول

February 12, 2024
12:05 دوشنبه، 23ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160536

توضیحات مدیرعامل همراه اول درباره مناقصه فسخ شده تامین تجهیزات شبکه: برای ترک تشریفات فشار آوردند و مسیر دور زدن تحریم را لو دادند

ICTna.ir- مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران گفت: در ابتدای سال گذشته براساس پیش‌بینی رشد ترافیک داخل کشور که سالانه ۲۰ تا ۳۰ درصد است، برای تامین تجهیزات سخت‌افزاری توسعه ابر همراه اقدام کریم چون مصرف دیتا که بالا می رود، در هسته شبکه هم نیاز به توسعه داریم و دیتاسنترها باید توسعه یابند تا بتوانند پاسخگوی نیاز مشترکین باشند.

به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مهدی اخوان بهابادی صبح امروز در مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت درخصوص افزایش سرمایه افزود: براساس همان پیش‌بینی به موقع، مناقصه‌ای طراحی و اجرا شد که یک شرکت قصد داشت قبل از برگزاری مناقصه با فشاری که می‌آورد، با ترک تشریفات پروژه را بگیرد و حواشی هم درخصوص آن بخاطر فشار همین شرکت‌ها ایجاد شد.

مدیرعامل همراه اول تصریح کرد: در قالب ترک تشریفات رفتار نکردیم بلکه “مناقصه” برگزار کردیم و با برنده مناقصه قرارداد بستیم و دو سری ضمانت‌نامه بانکی هم به همراه اول واگذار شد.

تجهیزات تحریمی بود؛ افشا نکردیم

اخوان بهابادی گفت: برخلاف شایعات که میگویند از اینها هیچ چک و سفته‌ای گرفته نشده، از برنده مناقصه ۱۰۶۶ میلیارد تومان ضمانت‌نامه بانکی دریافت کرده بودیم و سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان پیش‌پرداخت هم پرداخت کردیم. با این اتفاق بیع جاری شد و شرکت باید تجهیزات را وارد می‌کرد. چون تجهیزات موردنیاز جزو تجهیزات تحریمی بود، دلیل اصلی عدم افشای مناقصه هم همین بود.

مسیر دور زدن تحریم را لو دادند

او افزود: آن شرکت هم دلایلی را برای عدم تامین تجهیزات مطرح می‌کند که برای ما مسموع نیست از جمله اینکه شرکت دیگری که دنبال ترک تشریفات بوده، مسیر دور زدن را لو داده است و در هر صورت جنس را به ما تحویل ندادند.

به گزارش خبرنگار ایستنا به گفته مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران، تامین تجهیزات کار سختی بود و برنده مناقصه چند ماهی مهلت خواست تا شاید بتواند تجهیزات را وارد کند اما هیچ مبلغ دیگری به جز پیش‌پرداخت به این شرکت داده نشد.

او گفت: زمانی که مطمین شدیم شرکت نمی‌تواند تجهیزات را وارد کند، به آنها فسخ قرارداد را ابلاغ کردیم و ضمانت‌نامه بانکی آنها ضبط شد.

۱.۵ برابر نرخ ارزی مناقصه به حساب همراه اول برگشته

اخوان بهابادی توضیح داد به دو دلیل ضرر و زیانی به همراه اول در این خصوص وارد نشد چون زمانی که مبلغ را پرداخت کردیم، نرخ ارز A ریال بود و در زمان ضبط ضمنانت‌نامه نرخ ارز B تومان بوده است. در واقع بیش از دو برابر مبلغ واریز شده، ضمانت‌نامه بانکی داشتیم و ۲.۱ بیشتر از مبلغ پیش‌پرداخت به حساب همراه اول عودت داده شد.

او افزود: اگر به نرخ ارز روز قرارداد را مدنظر قرار دهیم، نزدیک ۱۷ میلیون دلار در زمان پیش‌پرداخت، به شرکت برنده مناقصه پرداخت شد و به نرخ روز ارز ثنا تقریبا ۲۴ میلیون دلار یعنی ۱.۵ برابر ارزی به حساب همراه اول برگشت.

به گفته او، صد درصد ۱۰۶۶ میلیارد تومان در قالب ضمنات‌نامه بانکی از سه بانک کشور به حساب همراه اول واریز شد و با یکی از بانک‌ها بدهی داشتیم که با یکی از ضمانت‌نامه تسویه کردیم.

بعد از یک سال به ترافیک قبل از مهر ماه ۱۴۰۱ رسیدیم

او درباره میزان ضرر وارده به همراه اول بابت عدم به موقع تامین تجهیزات گفت: ضرری به کسب و کار همراه اول وارد نشد چون روزی که مناقصه را برگزار کردیم، پیش‌بینی‌مان همین رشد ترافیک ۲۰ تا ۳۰ درصد بود اما سال گذشته به دلیل اغتشاشات مهر ماه محدودیت‌هایی روی ترافیک کشور توسط مجموعه‌های حاکمیتی اعمال شد که باعث افت پی‌لود شبکه همراه اول شد.

اخوان بهابادی افزود: از مهر سال گذشته حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد ترافیک شبکه به دلیل سیاست‌هایی محدودیتی که اعمال شد و نمی‌دانستیم تا کی ادامه دارد، افت کرد. با ادامه یافتن محدودیت‌ها و افت ۷۰ تا ۸۰ درصدی ترافیک، به تدریج در طول یک سال گذشته ترافیک مصرفی رشد یافت به نحوی که بعد از یک سال تقریبا به ترافیک سال قبل رسیدیم. یعنی عدم تامین تجهیزات به موقع به دلیل این اتفاق پیش‌بینی نشده، باعث نشد که به شبکه فشار بیاید. البته بعد از مهر امسال، میزان ترافیک به مهر ماه سال گذشته رسید.

او گفت: تجهیزات حوزه IT هر روز آپدیت می شود و قیمت مدل‌های قدیمی کاهش می‌یابد و به نیازهای همراه اول در سال‌های آتی رسیدگی می‌کنیم و نیازهای سال بعدی تامین می‌شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.