باندپهن

مخابرات فضایی

February 12, 2024
12:29 دوشنبه، 23ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160557

طبق ادعای اوکراین ارتش روسیه از اینترنت استارلینک استفاده می‌کند

منبع: Peivast

آژانس اطلاعات ارتش اوکراین می‌گوید نیروهای نظامی روسیه از ترمینال‌های استرالینک، ساخته شرکت ماهواره‌ای ایلان ماسک، برای برقراری ارتباط و دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند. ایلان ماسک هرگونه ارتباطی با ارتش روسیه و فروش تجهیزات به آنها را رد کرده است.

اطلاعات ارتش اوکراین در تلگرام خود نوشت: «هیات اصلی اطلاعات وزارت دفاع اوکراین استفاده از سیستم‌های ارتباطات ماهواره‌ای استارلینک توسط روسیه در جبهه جنگ را تایید می‌کند.»

اوکراین همچنین مکالمه کوتاهی را منتشر کرده که مدعی است بین سربازان روسی انجام گرفته و به استفاده از استارلینک اشاره دارد.

ماکس روز یکشنبه در پاسخ به خبر منتشر شده طی پستی در شبکه اجتماعی اکس گفت: «تا آنجایی که من می‌دانم، هیچ استارلینکی مستقیم یا غیرمستقیم به روسیه فروخته نشده است. چند گزارش اشتباه ادعا می‌کنند که اسپیس‌اکس ترمینال‌های استارلینک را به روسیه می‌فروشد. چنین چیزی مطلقا اشتباه است.»

گفتی است که دولت اوکراین رابطه خوبی با شرکت تحت مالکیت ایلان ماسک دارد. پس از فوریه سال ۲۰۲۲ و حمله روسیه به اوکراین و تخریب زیرساخت ارتباطات این کشور، استارلینک به یکی از مجاری اصلی دسترسی اوکراین به اینترنت تبدیل شد. ماسک همچنین تعداد زیادی از تجهیزات و خدمات خود را به صورت رایگان و به عنوان کمک در اختیار اوکراین قرار داد.

اطلاعات اوکراین همچنین به نحوه دسترسی نیروی‌های روسیه به این تجهیزات اشاره‌ای نکرده است و احتمال تصاحب این تجهیزات از نیروهای اوکراینی نیز وجود دارد.

استارلینک روز ۸ فوریه گفت که هیچ ترمینال فعالی در روسیه وجود ندارد و اسپیس‌اکس هیچ خدمتی را در این کشور به فروش نرسانده یا حتی بازاریابی نکرده است. تجهیزاتی هم به روسیه ارسال نشده است.

در بیانیه استارلینک اشاره‌ای نشده است که آیا ترمینالی در مناطق تحت تصرف روسیه در اوکراین نیز فعالیت دارند یا خیر اما این بیانیه تصریح می‌کند که: «اگر اسپیس‌اکس مطلع شود ترمینال استارلینک توسط یک طرف غیرمجاز یا تحت تحریم استفاده می‌شود، ادعا بررسی شده و در صورت تایید در جهت غیرفعال کردن ترمینال اقدام می‌شود.»

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.