فناوری اطلاعات

February 13, 2024
13:49 سه شنبه، 24ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160671

گزارش سرف‌شارک: ۸ دولت آسیایی ۵۵ بار دسترسی به اینترنت را محدود کردند

منبع: Peivast

۸ دولت آسیایی طبق گزارش سرف‌شارک در سال گذشته میلادی ۵۵ مرتبه دسترسی به اینترنت را محدود کرده‌اند که ایران نیز جزو یکی از این کشورهاست. طبق داده‌های این شرکت در سال گذشته میلادی ۲۲ دولت در سراسر جهان ۷۶ محدودیت و قطعی جدی را بر اینترنت اعمال کردند و دسترسی ۲ و نیم میلیارد کاربر در سراسر جهان محدود یا مختل شد. پس از ایران هند با ۱۱ قطعی در جایگاه دوم است.

پس از آسیا، آفریقا با ۱۷ مورد از محدودیت‌ها در جایگاه دوم قرار دارد. از جمله موارد مهم قطع اینترنت در این گزارش به ۴ مورد محدودیت در کشور پاکستان اشاره شده که همگی به تنش‌های سیاسی بین دولت حاکم و جبهه مخالف آن مربوط می‌شوند.


سال ۲۰۲۳، ۷۶ محدودیت جدید در ۲۲ کشور بر اینترنت اعمال شد؛ ایران صدرنشین کشور‌ها و آسیا نیز محدود‌ترین قاره

عمده محدودیت‌ها در نتیجه اعتراضات اعمال شدند
طبق گزارش سرف‌شارک، تقریبا دو سوم از تمامی محدودیت‌های دسترسی به اینترنت در سال ۲۰۲۳ پس از اعتراضات اعمال شده‌اند که در ۸ کشور جهان بیش از ۱.۷ میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار داد.

این شرکت می‌گوید طبق بررسی‌های انجام گرفته پنج کشور در سالی که گذشت اینترنت کشور را در دوران انتخابات محدود کردند. براساس این گزارش پنج کشور چاد، گابن، ترکیه، ونزوئلا و زیمباوه در طول انتخابات خود دسترسی مردم به اینترنت را محدود کردند. این در حالی است که در سال ۲۰۲۲ هیچ موردی از محدودیت اینترنت در دوران انتخابات ثبت نشده است.

سال ۲۰۲۴ یکی از پرتعدادترین سال‌ها از لحاظ انتخابات است و ۹۰ کشور مختلف قرار است در این سال نمایندگان یا روسای جمهور خود را مشخص کنند.

یک چهارم تمام محدودیت‌ها شبکه اجتماعی را هدف گرفتند؛ تلگرام منفور دولت‌ها
در سالی که گذشت ۱۳ کشور جهان در ۲۱ مورد دسترسی کاربران خود به شبکه‌های اجتماعی را محدود کردند. این در حالی است که در سال ۲۰۲۲ تنها ۱۱ مورد از چنین محدودیت‌هایی را آنهم در ۸ کشور مشاهده کردیم.


۱۳ دولت در سال ۲۰۲۳ پلتفرم‌های شبکه‌اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان را محدود کردند و تلگرام بیشتر از همه هدف قرار گرفت

از بین شبکه‌های اجتماعی بررسی شده، اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام بیشتر از همه در کشور‌های مختلف محدود شده است. سرف شارک می‌گوید ۷ دولت ۸ مرتبه دسترسی به این پیام‌رسان را محدود کرده‌اند. دسترسی به تلگرام حدود پنج سالی است که در کشور ما بدون فیلترشکن امکان‌پذیر نیست.

در رتبه دوم نیز فیس‌بوک قرار دارد و ۶ کشور ۸ مرتبه دسترسی به بزرگترین پلتفرم شبکه اجتماعی جهان را محدود کرده‌اند. اما از لحاظ مدت زمان محدودیت‌ها، تیک‌تاک و یوتیوب طولانی‌ترین محدودیت‌ها را به ترتیب با میانگین ۲۰۳ و ۱۲۳ روز تجربه کردند.

تعداد محدودیت‌ها کمتر شده اما کشورهای بیشتری دخیل هستند
در مقایسه با سال ۲۰۲۲ تعداد محدودیت‌های جدید ۱۵ درصد کاهش یافته است (از ۸۹ به ۷۶)، اما کشور‌های بیشتری در سالی که گذشت برای قطع اینترنت یا محدود کردن دسترسی کاربران اقدام کرده‌اند (۳۲ کشور در سال ۲۰۲۲ و ۳۶ کشور در سال ۲۰۲۳.) با این حال از آنجایی که ۴۰ محدودیت از سال ۲۰۲۲ به ۲۰۲۳ نیز منتقل شدند و در این سال نیز ۷۶ محدودیت جدید به آنها اضافه شد، مجموع محدودیت‌ها در سال گذشته افزایش یافته است. ۵۵ مورد از محدودیت‌های سال ۲۰۲۳ نیز تا سال ۲۰۲۴ ادامه‌دار شده‌اند و هنوز خبری از برطرف شدن آنها نیست.


افزایش جزئی محدودیت‌های اینترنت در سال ۲۰۲۳ و روندی که به یک ثبات نسبی اشاره می‌کند

در سالی که گذشت مردم بیشتری هم محدودیت و اختلال در اینترنت را تجربه کرده‌اند. سال ۲۰۲۳ بیش از ۲ و نیم میلیارد نفر تحت تاثیر این محدودیت‌ها بودند که رشد ۲۲ درصدی را نسبت به ۲.۰۵ میلیارد نفر سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد.

این گزارش براساس مطالعات سرف‌شارک روی وضعیت اینترنت و داده‌های جمعیت سازمان‌ملل گرد‌آوری شده است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.