مخابرات فضایی

February 16, 2024
11:08 جمعه، 27ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160869

اخراج اجباری صدها ماهواره اسپیس‌ایکس از مدار

نقص بزرگ طراحی، شرکت اسپیس‌ایکس را مجبور می‌کند تا صدها ماهواره خود را از مدار خارج کند.

به گزارش ایسنا، شرکت اسپیس‌ایکس در تعهد مستمر خود به ایمنی، پایداری و دسترسی به فضا اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای اطمینان از مدیریت مسئولانه ماهواره‌های استارلینک(Starlink) خود انجام می‌دهد.

به نقل از آی‌ای، این شرکت که به تلاش‌های بلندپروازانه‌اش در اکتشافات فضایی و استقرار ماهواره‌های اینترنتی شناخته می‌شود، بر اهمیت حفاظت از محیط فضا و همچنین محیط‌های روی زمین تأکید دارد.

شرکت اسپیس ایکس منابع قابل توجهی را سرمایه‌گذاری کرده است تا اطمینان حاصل کند که تمامی وسایل پرتاب، فضاپیماها و ماهواره‌هایش نه تنها از مقررات ایمنی و پایداری فضا پیروی می‌کنند، بلکه از آن فراتر می‌روند. این شرکت به طور فعال بهترین شیوه‌ها را با دیگر بازیگران صنعت در سراسر جهان به اشتراک می‌گذارد و تعهد خود را به تلاش‌های مشترک برای یک محیط فضایی امن‌تر و پایدارتر تقویت می‌کند.

ماهواره‌های استارلینک یکی از اجزای حیاتی صورت فلکی اینترنتی اسپیس‌ایکس در مدار پایین زمین در ارتفاع زیر ۶۰۰ کیلومتر کار می‌کنند. با کشش گرانشی جو زمین در این سطوح، این ماهواره‌ها بسته به ارتفاع و طراحی‌شان به طور طبیعی طی ۵ سال یا کمتر از مدار مقرر خود خارج می‌شوند.

اسپیس‌ایکس به طور فعال ماهواره‌هایی را که در معرض خطر غیر قابل مانور پذیر شدن هستند، شناسایی و از مدار خارج می‌کند و حضور این ماهواره‌ها در فضا را به حداقل می‌رساند. علاوه بر این، ماهواره‌های استارلینک به ‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاملاً قابل انحلال باشند و خطری را برای افراد روی زمین، هوا یا دریا در حین ورود مجدد به جو در هنگام سوختن ایجاد نکنند.

اسپیس ایکس یک رویکرد دور از مدار کنترل شده پیشگیرانه را اتخاذ کرده است و اخراج مداری کنترل شده را روی ۴۰۶ ماهواره از نزدیک به ۶۰۰۰ ماهواره استارلینک که تا به امروز به فضا پرتاب شده، آغاز کرده است.

از این تعداد، ۱۷ مورد در حال حاضر غیر قابل مانور هستند، اما به خوبی ردیابی می‌شوند و خطر برخورد با سایر ماهواره‌های فعال در مورد آنها به خوبی رصد می‌شود. ۹۵ درصد باقیمانده از این ماهواره‌ها نیز قبلا با اخراج کنترل شده موفقیت آمیز از مدار خارج شده‌اند.

اسپیس‌ایکس قصد دارد در هفته‌ها و ماه‌های آینده اخراج‌های کنترل ‌شده‌ای را روی تقریباً ۱۰۰ ماهواره نسخه اولیه استارلینک دیگر انجام دهد. اگرچه این ماهواره‌ها در حال حاضر قابل مانور هستند و به طور مؤثر به کاربران خدمات ارائه می‌دهند، اما یک مشکل رایج که توسط تیم عملیات استارلینک شناسایی شده است، به طور بالقوه می‌تواند احتمال شکست آنها را در آینده افزایش دهد.

این عملیات اخراج که حدود ۶ ماه برای اکثر ماهواره‌ها به طول می‌انجامد، ایمن، دوار و کنترل شده خواهد بود.

اسپیس‌ایکس در طول این فرآیند به شفافیت متعهد است. این شرکت اطلاعات پیش‌بینی وضعیت آینده و عدم قطعیت را چندین بار در روز با سایر اپراتورها و ارائه دهندگان پرتاب فضایی به اشتراک می‌گذارد.

اطلاع دقیق از موقعیت‌های ماهواره‌ها در مدار برای مسئله پایداری فضا بسیار مهم است. اسپیس‌ایکس همه اپراتورهای ماهواره‌ای را تشویق می‌کند تا از این روش پیروی کنند و اطلاعاتی را در مورد موقعیت‌ها و عدم قطعیت‌های آینده ماهواره‌های خود منتشر کنند.

در حالی که رویکرد پیشگیرانه برای خارج کردن ماهواره‌ها از مدار شامل از دست دادن ماهواره‌هایی است که به طور مؤثر به کاربران خدمات می‌دهند، اسپیس‌ایکس معتقد است که این یک گام ضروری برای حفظ ایمنی و پایداری فضا است و البته تعهد این شرکت به مشتریانش را به خطر نمی‌اندازد.

اسپیس‌ایکس با ظرفیت ساخت ۵۵ ماهواره در هفته و پرتاب بیش از ۲۰۰ ماهواره در ماه، بهبود مستمر سیستم خود را تضمین می‌کند، انعطاف‌پذیری خود را افزایش می‌دهد و دسترسی به اینترنت پرسرعت و کم‌تاخیر را در سطح جهانی گسترش می‌دهد.

در چشم انداز این شرکت، مدیریت مسئولانه ماهواره‌ها ضروری و راهی به سوی یک محیط فضایی قابل دسترس‌تر و پایدار برای همه است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.