اینترنت و شبکه

تحلیل بازار

تلفن همراه

فناوری اطلاعات

February 21, 2024
13:16 چهارشنبه، 2ام اسفندماه 1402
کد خبر: 161271

گزارش ماه ژانویه Speedtest: افزایش سرعت اینترنت در ایران

منبع: Digiato

اسپیدتست ماهانه گزارشی درباره سرعت اینترنت ثابت و موبایل در جهان و کشورهای مختلف منتشر می‌کند و حالا طبق جدیدترین گزارش آن برای ماه ژانویه 2024، سرعت اینترنت موبایل و ثابت در ایران افزایش یافته است.

در گزارش اسپیدتست برای ماه ژانویه 2024، میانگین سرعت اینترنت ثابت و موبایل در دنیا نسبت به گزارش قبلی افزایش یافته. میانگین سرعت اینترنت موبایل جهان از 49.18 مگابیت بر ثانیه، به 50 مگابیت بر ثانیه رسیده و میانگین سرعت اینترنت ثابت هم از 90.78 مگابیت بر ثانیه، به 91.93 مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

طبق گزارش اسپیدتست برای ژانویه 2024، سرعت اینترنت ثابت و موبایل در کشورمان افزایش داشته است. سرعت اینترنت ثابت در ماه ژانویه در ایران به 13.58 مگابیت بر ثانیه رسیده که نسبت به گزارش قبلی با سرعت 12.62 مگابیت بر ثانیه، کمی افزایش را تجربه کرده است. با این افزایش سرعت، رتبه کشورمان هم 2 پله بهبود داشته و حالا در رتبه 152ام جهان قرار گرفته است.


سرعت اینترنت موبایل ایران هم در جدیدترین گزارش اسپیدتست افزایش داشته و از 31.29 مگابیت بر ثانیه در دسامبر 2023، به 32.77 مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است. در همین راستا، رتبه کشورمان هم بهبود داشته و حالا در رتبه 73ام جهان قرار داریم.

در سطح جهان سنگاپور همچنان بالاترین سرعت اینترنت ثابت را ارائه می‌کند. میانگین سرعت اینترنت ثابت در این کشور برابر 277.57 مگابیت بر ثانیه است. در رتبه دوم، هنگ‌کنگ با میانگین سرعت 275.17 مگابیت بر ثانیه به‌چشم می‌خورد. در رتبه سوم هم ایسلند با بهبود 3 پله‌ای قرار دارد.

در بخش اینترنت موبایل، رتبه‌های اول تا سوم تغییری نداشته‌اند؛ امارات متحده عربی همچنان با سرعت 302.38 مگابیت بر ثانیه در رتبه اول قرار دارد. در رتبه‌های دوم و سوم هم قطر و کویت بهٰ‌ترتیب با سرعت 285.84 مگابیت بر ثانیه و 196.94 مگابیت بر ثانیه قرار گرفته‌اند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.