اپراتورها

تلفن همراه

February 26, 2024
12:46 دوشنبه، 7ام اسفندماه 1402
کد خبر: 161563

تعرفه اپراتورهای ثابت چقدر افزایش یافته است؟

منبع: ایسنا

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: موضوع افزایش تعرفه باند پهن یا دیتا برای بخش ثابت و سیار بوده که در بخش سیار زودتر بارگذاری کردند اما اپراتورهای ثابت‌ بعد از اپراتورهای سیار اقدام کردند که بین ۳۰ تا ۳۴ درصد است.

طی سال‌های گذشته موضوع افزایش یا ثابت ماندن تعرفه بسته‌های اینترنتی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح بود و پیشنهاد، انتقاد و نظرات گوناگونی درباره آن از سوی کارشناسان و مسئولان اعلام می‌شد.

مسئولان و البته کارشناسان تأکید داشتند نیاز بیش از گذشته شده و هزینه‌ها افزایش پیدا کرده و طبیعتا زمانی که درآمد ثابت بماند یا حتی کاهش پیدا کند، توسعه مشکل پیدا می‌کند، درحالی که حوزه ارتباطات باید مسیر تخصصی خود را طی کند و وضعیت ارتباطات از چیزی که هر روز کیفیتش کاهش پیدا می‌کند، تغییر کند؛ البته اپراتورهای تلفن همراه بدون هماهنگی با رگولاتوری حق افزایش تعرفه ندارند.

در نهایت با همه موافقت و مخالفت‌ها، تعرفه‌های بسته اینترنتی اپراتورهای ارتباطی اواخر دی‌ماه با رعایت قوانینی حدود ۳۴ درصد افزایش پیدا کرد. مدیران اپراتورهای ارتباطی درباره چرایی افزایش تعرفه‌های اینترنتی اعلام کردند که اگر نرخ تورم و دلار در طی سال‌ها افزایش قیمتی نداشت، به نحوی می‌شد رکود ۶ ساله قبل را حفظ کرد، به همین دلیل رگولاتوری و وزارت ارتباطات در این زمینه همکاری و جلسات متعددی برگزار کردند، بنابراین مانند هر صنعت دیگر به اجبار به توسعه نیاز داشتیم و درنهایت موظف شدیم همه درآمد ناشی از افزایش تعرفه را برای توسعه زیرساخت در نظر بگیریم و امیدواریم بتوانیم بهترین خدمات را به مردم ارایه دهیم.

در این میان پس از افزایش ۳۴ درصدی بسته‌های اینترنتی خبری در برخی رسانه‌ها مبنی افزایش تعرفه اینترنت ثابت هم منتشر شد. یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ اینترنت ثابت با انتشار اطلاعیه‌ای از مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و مجوز گرانی اینترنت ثابت خبر داد.

موضوعی که امیر محمدزاده لاجوردی- رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توضیح داد: خبری که در رسانه‌ها مبنی بر افزایش قیمت اینترنت ثابت منتشر شده مربوط به خبر افزایش ۳۴ درصدی اینترنت است که در روزهای قبل هم اعلام شد و خبر جدیدی نیست. افزایش قیمت ۳۴ درصدی اینترنت شامل اینترنت ثابت و همراه بوده و البته مشمول ترافیک داخلی نیست.

در این راستا مجید سلطانی- مدیرعامل شرکت مخابرات ایران- در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افزایش تعرفه‌ها در حوزه ثابت اظهار کرد: موضوع افزایش تعرفه باند پهن یا دیتا برای بخش ثابت و سیار بوده است. در بخش سیار زودتر بارگذاری کردند و ثابت ها هم بعد از اپراتورهای سیار اقدام کردند که بین ۳۰ تا ۳۴ درصد است.

وی افزود: البته بسته‌ها متفاوت است که بر روی سرعت‌های بالا درصد آن تا ۷ الی ۱۰ درصد هم می‌شود. البته چیزی که مهم است این بوده که ما به دلیل اینکه ترافیک داخلی را باید مانند قیمت قبل ارایه دهیم، بنابراین میانگین ترافیک حتی از ۳۴ درصد کمتر می‌شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.