فناوری اطلاعات

March 1, 2024
0:46 جمعه، 11ام اسفندماه 1402
کد خبر: 161857

“سامانه مدیریت ریسک فساد وزارت اقتصاد” رونمایی شد

 

“سامانه مدیریت ریسک فساد وزارت امور اقتصادی و دارایی” بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) طی مراسمی با حضور دکتر سید احسان خاندوزی و نمایندگان رسانه های گروهی رونمایی شد.

به گزارش شادا، حجت‌الاسلام “حسن درویشیان” رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام “محمد رضا یزدی” رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی و “فتاح آقازاده” مدیر کل دفتر تعالی فرهنگ سازمانی و سلامت اداری استخدامی کشور نیز با حضور در این مراسم، به ایراد سخنرانی پرداختند.

علی نظامی رئیس مرکز بازرسی، مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت اقتصاد از دیگر سخنرانان این مراسم بود که به تشریح فرایند تدوین و عملکرد سامانه مدیریت ریسک فساد وزارت اقتصاد پرداخت.

گفتنی است، “سامانه مدیریت ریسک فساد وزارت امور اقتصادی و دارایی” با الهام گرفتن از ادبیات بین المللی و نوآوری های داخلی، برای ارزیابی نظام مند گلوگاه های فساد و ارائه راهکار های رفع آنها – بعنوان اولین تجربه‌ی کشور در این حوزه – طراحی شده است.

در این سامانه، فرآیند های ارائه خدمت در ستاد وزارت اقتصاد و دستگاه های تابعه، تجزیه و تحلیل شده، موقعیت های فسادزای آنها شناسایی شده و مورد توصیف و ارزیابی قرار می گیرد. در ادامه، ریسک های احصاء شده بر اساس «احتمال وقوع» و «شدت پیامد»، بصورت کمّی اولویت بندی شده و موقعیت های پرریسک بمنظور مدیریت، در دستور کار قرار می گیرند.

یکی از ابتکارات طراحی شده در این سامانه، استفاده تلفیقی از نظرات کارشناسان “دستگاه مالک فرایند” و “نخبگان و صاحب نظران” در فرایند مورد مطالعه است؛ به این معنا که دستگاه مالک فرایند، نظرات خود را در خصوص شناسایی و توصیف ریسک ها و یا ارائه راهکار ها، بیان می کند و سپس نخبگان بیرونی، اظهار نظر تکمیلی خود را ارائه می دهند.

بنا بر ساز و کار طراحی شده در این سامانه، این رفت و برگشت کارشناسی بین دستگاه مالک فرایند و نخبگان بیرونی، تحت نظارت ضلع سوم یعنی کمیته سلامت اداری و مرکز بازرسی وزارت اقتصاد آنقدر تکرار می شود تا دو طرف بر سر ریسک ها و راهکار ها به اجماع برسند.

در نهایت و پس از تکمیل صد در صدی تمامی پروژه های اصلاحی تعریف‌شده ذیل راهکارها، در صورت کاهش ریسک های فساد موجود در یک خدمت به زیر آستانه‌ی ریسکِ تعریف شده، فرآیند مدیریت ریسک فساد خاتمه یافته و برای خدمت مدنظر “گواهینامه سلامت فرایند” صادر می شود.

گفتنی است، این سامانه همچنین امکان گزارش گیری و رصدهای مختلفی را برای وزیر اقتصاد و دیگر مدیران مربوطه فراهم می کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.