باندپهن

فیبرنوری

March 16, 2024
11:14 شنبه، 26ام اسفندماه 1402
کد خبر: 162712

نقش موثر پروژه فیبرنوری در توسعه اقتصاد دیجیتال و تحقق عدالت ارتباطی

نماینده ویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها در استان اردیبل تاکید کرد: اجرای پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها در توسعه اقتصاد دیجیتال و تحقق عدالت ارتباطی موثر است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی بحرینی رئیس مرکز بازرسی، نظارت مدیریتی و پاسخگویی به شکایات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نماینده ویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای استان اردیبل، در جلسه امضای تفاهمنامه اجرای این پروژه در شهر اردبیل گفت: پروژه فیبر نوری منازل، کسب و کارها ذیل یکی از تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بحث شبکه ملی اطلاعات اجرا می شود و وزارت ارتباطات در این پروژه مکلف به ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبزنوری در سراسر کشور است.

رئیس مرکز بازرسی، نظارت مدیریتی و پاسخگویی به شکایات وزارت ارتباطات با بیان اینکه ما برای شبکه ملی اطلاعات پایدار و پرسرعت برای کاربران و کسب و کارها و بخش دولتی، نیاز داریم زیرساخت های پرسرعت داشته باشیم لذا در قانون ۱۴۰۱ ، ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ مقرر شد تمام دستگاه ها با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاری کنند تا پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها قبل از پایان دولت سیزدهم به پایان برسد.

بحرینی با اشاره به ایجاد صندوق فیبرنوری برای حمایت از اپراتورها، تصریح کرد: وزیر ارتباطات در مجلس پیگیر ایجاد صندوق فیبرنوری است تا ابتدا بخشی از هزینه های فیبر نوری را به اپراتورهایی که در این زمینه کار می کنند اختصاص دهند و همچنین در تبصره ۱۸ که مختص اپراتورهای بخش خصوصی است که به آنها وام تعلق می گیرد، از این طریق حمایت مالی صورت گیرد.

وی افزود: علاوه بر آن اگر اقتصاد دیجیتال بخواهد در کشور پیاده سازی شود و به یک نرخ رشد و توسعه خوبی برسد نیاز به زیرساخت های فیبرنوری است.

نماینده ویژه وزیر ارتباطات در پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای استان اردبیل با بیان اینکه زیرساخت های ارتباطی و مراکز داده ها یکی از الزامات شبکه ملی اطلاعات به شمار می رود که نیاز به پهنای باند پرسرعت فیبرنوری دارد، تصریح کرد: اجرای پروژه فیبرنوری در توسعه اقتصاد دیجیتال و تحقق عدالت ارتباطی موثر است و برای اجرای کامل این پروژه نیازمند همکاری استانداری ها، شهرداری ها، شوراهای شهر، دهیاری ها و فرمانداری ها هستیم.

رییس مرکز بازرسی وزارت ارتباطات با بیان اینکه تا کنون حدود 7 میلیون خانوار تحت پوشش قرار گرفته اند، در مورد این پروژه در شهر اردبیل اظهار کرد: در این پروژه اپراتور مبین نت براساس توانمندی ها برای استان اردبیل انتخاب و مقرر شد تا اواسط سال آینده کل استان اردبیل از مزیت فیبرنوری بهره مند شوند و چنانچه شهرستان های استان اردبیل سریعتر پای کار باشند و همکاری های لازم را انجام دهند استان اردبیل می تواند جزء پنج استانی باشد که به طور کامل تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته اند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.