لبه تکنولوژی

March 20, 2024
18:55 چهارشنبه، 1ام فروردینماه 1403
کد خبر: 162871

قدرتمندترین لیزر صوتی ابداع شد

محققان چینی یک دستگاه جدید ابداع کرده اند که می تواند از ذرات صوت اشعه لیزر بسازد که از نسخه های پیشین ۱۰ بار قدرتمندتر است.

به گزارش مهر به نقل از ایندپندنت، لیزر صوتی توسط گروهی از محققان در دانشگاه هونان نرمال در چنگشا ابداع شده و ۱۰ بار قدرتمندتر از دستگاه های قبلی با فناوری مشابه است. این ابزار برخلاف لیزرهای معمول که ذرات نور به نام فوتون را به شکل اشعه ای باریک ایجاد می کنند، ذرات صوت به نام «فونون»را منتشر می کند.

لیزر صوتی مانند نمونه های اپتیکی می تواند اطلاعات را با سرعت نور منتقل کند. توانایی لیزر فونونی برای حرکت در مایعات بدون تغییر مانند لیزرهای نوری است. به عبارت دیگر لیزر جدید احتمالا موثرتر از فناوری های فعلی به کارگرفته شده در حوزه های مختلف از پزشکی زیستی تا رصدزیر آب است.

این ابزار با معلق کردن یک مهره کوچک در یک انبرک نوری ساخته شده از دو پرتو نور کار می کند. این مهره، که تقریباً به اندازه یک باکتری است، می‌تواند در یک حفره بازتابنده به ارتعاش درآید، که فونون‌های آزاد شده توسط ارتعاشات را تقویت می‌کند.

محققان طی آزمایش ها توانستند لیزرصوتی را به مدت بیش از یک ساعت فعال کنند. البته هنوز راه زیادی مانده تا این فناوری عملیاتی شود.

یافته های پژوهش در یک تحقیق ارائه شده است. محققان لیزر فونونی را یک ابزار یگانه با کاربردهای متعدد توصیف کرده اند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.