امنیت

March 22, 2024
20:06 جمعه، 3ام فروردینماه 1403
کد خبر: 162979

84 درصد پایگاه‌های کدنویسی منبع باز آسیب پذیرند

براساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی Synopsis ارایه دهنده ابزارهای آزمایش امنیت اپلیکیشن‌ها، حدود سه چهارم پایگاه‌های کدنویسی که در سال 2023 میلادی از نظر میزان ریسک‌های امنیتی مورد ارزیابی قرار گرفته بودند حاوی مولفه‌های منبع باز با آسیب پذیری‌های پرخطر هستند.

در حالی که تعداد پایگاه‌های کدنویسی با حداقل یک آسیب پذیری منبع باز در سال به میزان 84 درصد باقی مانده است، ولی تعداد پایگاه‌های منبع باز حاوی آسیب پذیری‌های پرخطر به طور چشمگیر بیشتر شده است و از 48 درصد در سال 2022 میلادی به 74 درصد در سال 2023 افزایش یافته است. آسیب پذیری‌های پرخطر در اصل به عنوان بخش‌های از پایگاه محسوب می‌شوند که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند یا امکان اجرای کد از راه دور را برای سوءاستفاده گران فراهم می‌کنند.

این یافته‌ها در نهمین گزارش سالانه امنیت و تحلیل خطرات منبع باز (OSSRA) ارایه شده است. مرکز Synopsis برای دستیابی به این نتایج مطالعه‌ای را روی 1067 پایگاه کدنویسی ناشناس در 17 صنعت مختلف در سال 2023 انجام داد و این اقدام با هدف شناسایی خطرات نرم افزاری در طول معاملات، فعالیت‌های تجاری و حسابرسی صورت گرفت.

کارشناسان در پایان دریافتند کسب و کارها در بیشتر موارد مولفه‌های منبع باز منسوخ یا غیرفعال را به کار می‌برند؛ به طوری که 91 درصد پایگاه‌های کدنویسی مولفه‌هایی را شامل می‌شدند که 10 نسخه یا بیشتر از آن به‌روز رسانی شده بود. همچنین 49 درصد پایگاه‌های کدنویسی حاوی مولفه‌هایی بودند که طی دو سال گذشته هیچ گونه فعالیت توسعه‌ای نداشتند.

منبع: infoworld.com
ترجمه: همکاران سیستم

 

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.