تلفن همراه

گوشی

March 22, 2024
20:13 جمعه، 3ام فروردینماه 1403
کد خبر: 162985

قواعد ثبت‌ سفارش تلفن همراه در بهار ۱۴۰۳ تغییری نمی‌کند

قواعد ثبت‌ سفارش تلفن همراه در بهار سال ۱۴۰۳ طبق روال قبل خواهد بود. تخصیص یک ششم میانگین واردات تلفن همراه بازرگان در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به عنوان سابقه اولیه محسوب می‌شود.

به گزارش پیوست، طبق تصمیم وزارت صمت، پرونده‌های ثبت‌سفارش معتبر سال ۱۴۰۲، به میزانی که تامین ارز یا ترخیص نشده باشند، جزو مصرف از سهمیه سال ۱۴۰۳ محسوب خواهند شد.

سایر قواعد کنترل سهمیه در سال ۱۴۰۲ هم در بهار سال ۱۴۰۳ نیز برقرار است. پاسخ‌دهی به درخواست مجوزهای «بررسی سیستمی سهمیه واردات»، به‌صورت سیستمی است و نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان نیست.

سامانه جامع تجارت اعلام کرده که طبق تصمیمات وزارت صمت، بررسی سهمیه واردات در سال ۱۴۰۳ تغییر خواهد کرد.

بر این اساس سهمیه‌ علی‌الحساب به میزان ۳۰ درصد سهمیه اختصاص داده شده در سال ۱۴۰۲، در حوزه‌های بازرگانی و تولیدی برای فصل بهار ۱۴۰۳ اختصاص پیدا کرده است. همچنین اعطای سهمیه سال ۱۴۰۳، به تولیدی‌های فاقد سهمیه در سال ۱۴۰۲، منوط به ثبت برنامه تولید در بخش داخلی سامانه جامع تجارت و تایید ادارات صمت استانی و در چارچوب دستورالعمل مربوطه است.

از اول فروردین استفاده از باقیمانده سهمیه سال ۱۴۰۲ امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین پرونده‌های دارای تامین ارز (به میزان تامین سال قبل) و ترخیص (به میزان ترخیص سال قبل) از بررسی سهمیه در سال ۱۴۰۳معاف هستند.

این درحالی است که اسفند ۱۴۰۲، رئیس انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد که واردات موبایل در سال ۱۴۰۳ به‌ میزان یک‌چهارم سقف واردات هر فرد تخصیص پیدا می‌کند و دستورالعمل یک‌ششم از بین می‌رود. اما به‌نظر می‌آید این قانون همچنان تغییری نکرده است.

بحث تغییر مدل واردات موبایل مدت‌هاست میان انجمن واردکنندگان و وزارت صمت جریان دارد. در یک سال اخیر با وجود مشکلات واردکنندگان، این مساله تغییری نکرده است.

در این مدل، سقف معیاری است که بر اساس رتبه‌بندی هر شرکت، حداکثر ارز قابل دریافت از سوی آن شرکت را مشخص می‌کند. مواردی که زیرمجموعه «سقف» قرار می‌گیرند، سرعت رفع تعهد شرکت، بدهی نداشتن مالیاتی، شاخص‌های مالی، شاخص‌های کسب‌و‌کار و غیره هستند که حدوداً به بیش از ۲۰ مورد می‌رسد و بر اساس امتیاز به‌دست‌آمده از موارد مذکور، یک سقف دریافت ارز برای بازرگان مشخص می‌شود. همچنین معیار «سابقه» هم بر اساس پیشینه وارداتی تعیین می‌شود که بازرگان طی دو سال گذشته انجام داده است.

حدود یک سال است که این قوانین قرار است تغییر پیدا کند تا رتبه‌بندی برای واردکننده اصولی‌تر باشد، اما به‌‌ نظر می‌آید تغییر این قانون همچنان به نتیجه‌ای نرسیده‌ است و باید منتظر اطلاع وزارت صمت باشند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.