تلفن همراه

سیستم‌عامل

گوشی

March 24, 2024
14:48 یکشنبه، 5ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163072

سرنوشت گوشی اندرویدی که دیگر به‌روزرسانی ‌نمی‌شود

منبع: ایسنا

گوشی‌های اندرویدی پس از مدتی دیگر از دریافت به‌روزرسانی‌های نرم افزاری ضروری برای کار کردن روان و امن دستگاه، محروم می‌شوند.

اگر یک تلفن هوشمند اندرویدی نسبتا جدید یا مدل بالایی دارید، به احتمال زیاد حداقل چهار سال به‌روزرسانی ‌و پشتیبانی نرم افزار دریافت می‌کنید. با این حال، دستگاه‌های قدیمی‌تر ممکن است در پایان چرخه عمر خود باشند. اما وقتی که دستگاه اندرویدی شما برای دریافت به‌روزرسانی ‌خیلی قدیمی شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ پایگاه فناوری Howtogeek در گزارشی، به این سوال پاسخ داده است.

دستگاه اندرویدی شما در نهایت دریافت به‌روزرسانی‌ها را متوقف می‌کند

اگر در سال ۲۰۱۹ یک گوشی سامسونگ مدل گلکسی نوت ۱۰ جدید براق خریداری باشید، آخرین بروزرسانی نرم افزاری خود را در سال ۲۰۲۳ دریافت کرد و زمان آن رسیده است که به‌روزرسانی‌شود. تمام دستگاه‌های اندرویدی در نهایت پس از گذشت چند سال، دیگر نمی‌توانند به‌روزرسانی‌ها را دریافت کنند. تلفن شما از لحاظ نظری مانند همیشه به کار خود ادامه خواهد داد اما محروم شدن از به‌روزرسانی‌ها، ریسک‌ها و معایبی دارد.

متاسفانه بسیاری از گوشی‌های اندرویدی قدیمی یا میان رده فقط به جای چهار سال یا مدت بیشتر بیشتر مدل های جدید، فقط مدت ۲ تا ۳ سال به‌روزرسانی‌نرم افزاری را دریافت می‌کنند.

نکته بدتر آن است که یک جدول زمانی مشخص در سطح صنعت تلفن همراه در این خصوص وجود ندارد. گوشی پیکسل ۸ گوگل، هشت سال پشتیبانی خواهد شد اما پیکسل های قدیمی تنها سه سال به‌روزرسانی‌سیستم عامل اندروید و پنج سال امنیت و نگهداری را دریافت می‌کنند. دستگاه قدیمی‌تر مانند پیکسل ۵ دیگر به‌روزرسانی‌های سیستم عامل یا ترمیمی را دریافت نمی‌کند.

به عنوان مثال، گلکسی نوت ۱۰ چند سال قبل از این که خط مشی پشتیبانی نرم افزار طولانی مدت سامسونگ معرفی شود، وارد بازار شد و به همین دلیل دیگر به‌روزرسانی‌نمی‌شود. سری گلکسی اس ۲۰ همچنین اندروید ۱۴ را دریافت نکرد. گوشی‌های جدید سامسونگ اکنون چهار سال به‌روزرسانی ‌سیستم عامل و پنج سال به‌روزرسانی‌امنیتی را دریافت می‌کنند. اگر یک گلکسی اس ۲۲ دارید، تا سال ۲۰۲۷ از پشتیبانی سامسونگ برخوردار خواهید بود. اگر می‌خواهید یک گلکسی اس ۲۴ جدید را در سال ۲۰۲۴ خریداری کنید، این گوشی تا سال ۲۰۲۹ به پایان چرخه دریافت به‌روزرسانی‌نمی‌رسد.

گذر عمر شامل حال همه ما می‌شود و تلفن اندرویدی ما هم از این قضیه مستثنی نیست. سرانجام گوگل، سامسونگ، موتورولا، وان پلاس و شرکت‌های دیگر، پشتیبانی از دستگاه شما با به‌روزرسانی‌های اصلی سیستم عامل را متوقف می‌کنند و این به معنای آن است که پس از رسیدن به اندروید ۱۶ یا اندروید ۱۷، از ویژگی‌های جدید مهم محروم خواهید شد.

شما همچنان به‌روزرسانی‌های امنیتی و تعمیراتی را دریافت می‌کنید

دانستن تفاوت بین به‌روزرسانی‌های سیستم عامل و به‌روزرسانی‌های گاه به گاه و به‌روزرسانی‌های امنیتی در طول سال مهم است. گوشی شما ابتدا دریافت به‌روزرسانی‌های اصلی سیستم عامل اندروید را متوقف می‌کند. سپس، دریافت وصله‌های امنیتی تا یک سال دیگر متوقف می‌شود.

هر سال، اکثر گوشی‌ها، یک ارتقای بزرگ سیستم عامل اندروید را دریافت می کنند. یک مثال مهم، به‌روزرسانی‌به اندروید ۱۴ است که ویژگی‌ها و تغییرات جدید گوگل را به دستگاه‌های پیکسل آورده یا سیستم One UI ۶.۰ سامسونگ که بر مبنای اندروید ۱۴ ساخته شده است.

پیکسل ۵ هنوز به‌روزرسانی‌های نگهداری و امنیتی را دریافت می‌کند اما اندروید را دریافت نخواهد کرد. دستگاه‌های سامسونگ که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، مانند گلکسی اس ۲۰، دیگر به‌روزرسانی‌های سیستم عامل را دریافت نمی‌کنند اما وصله های امنیتی و ترمیم باگ‌ها را دریافت می‌کنند.

در واقع، عمر نسخه جدید سیستم عامل با تمام ویژگی‌های جدیدش پایان می‌یابد. خوشبختانه، در طول سال، برای بهبود دستگاه اندروید و ایمن نگه داشتن آن، به‌روزرسانی‌های ماهانه، دو ماهه یا سه ماهه امنیتی و نگهداری دریافت خواهید کرد و این موارد مسلما مهمتر از جدیدترین نسخه اندروید هستند.

با این حال، هنگامی که یک تلفن به طور رسمی به پایان عمر خود می‌رسد، تمام به‌روزرسانی‌ها متوقف می‌شوند. دیگر ویژگی‌های جدیدی دریافت نخواهید کرد و همچنین وصله‌های امنیتی گاه به گاه یا به‌روزرسانی‌های رفع باگ را مشاهده نخواهید کرد. گوشی شما همچنان با مقداری ظرفیت کار خواهد کرد اما دیگر امن نخواهد بود.

ریسک‌های ادامه استفاده از یک دستگاه اندرویدی قدیمی

ریسک‌های امنیتی و عملکرد کلی بزرگترین عواملی هستند که به محض قدیمی شدن گوشی خود و عدم دریافت به‌روزرسانی، باید در نظر بگیرید. هنگامی که نسخه قدیمی سیستم عامل اندروید را در گوشی قدیمی خود استفاده می‌کنید، اتفاقات زیادی می‌تواند روی دهد.

نخست آن که، ویژگی های آتی یا به‌روزرسانی ‌اپلیکیشن‌ها ممکن است از نسخه های قدیمی اندروید پشتیبانی نکنند و به عبارتی، ‌اپلیکیشن‌ها نتوانند به صورت کامل عمل کنند. عملکرد و عمر باتری می تواند با گذشت زمان کاهش یابد و غیره. مهم‌تر از همه، آن به‌روزرسانی‌های مکرر امنیتی، آسیب پذیری‌های مهم و مشکلات رابط کاربردی برنامه نویسی را در دستگاه شما ایجاد می‌کنند. حفره های امنیتی، بدافزار و ویروس ها به طور مداوم تغییر می‌کنند، حملات امنیتی جدید ظهور می‌کنند و گوشی‌های قدیمی‌تر به سرعت مستعد آن هستند که قربانی این تهدیدها شوند.

داشتن یک تلفن به روز، یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از بدافزار در دستگاه اندرویدی است. بنابراین، اگر از دستگاهی استفاده می‌کنید که برای به‌روزرسانی‌ها خیلی قدیمی است یا دیگر توسط سازنده پشتیبانی نمی‌شود، خود را در معرض تمام این شرایط قرار می‌دهید. هرچه بیشتر از آن گوشی قدیمی استفاده کنید، بیشتر در تیررس تهدیدهای امنیتی خواهید بود.

نه این که گوشی شما فوری ویروسی شود یا با مشکلات روبرو شوید اما این روزها بهتر است از امنیت خود مطمئن باشید. شما یک دستگاه اندرویدی می‌خواهید که پایدار باشد و به‌روزرسانی ‌شود.

به فکر ارتقاء به یک گوشی جدید باشید

اگر دیگر گوشی شما پشتیبانی نشود، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ شما احتمالا به برنامه آنتی ویروس اندرویدی احتیاج ندارید، اما می‌خواهید احتیاط کنید. در مورد آنچه در هنگام مرور وب کلیک می‌کنید، مراقب باشید و فقط اپلیکیشن‌ها را از فروشگاه گوگل پلی دانلود کنید.

اگر تلفن قدیمی مانند پیکسل ۵، وان پلاس ۸ پرو یا حتی گلکسی اس ۲۰ دارید، احتمالا زمان ارتقای آن فرا رسیده است. تلفن شما دیگر به‌روزرسانی‌های اصلی سیستم عامل را دریافت نمی‌کند، به طور بالقوه دریافت وصله‌های امنیتی را متوقف می‌کند و قدیمی بودن خود را نشان می‌دهد. بعلاوه، شما احتمالا عملکرد کندتر را نسبت به زمانی که آن را تازه خریداری کرده بودید، تجربه می کنید و شارژ باتری احتمالا دوام نمی‌آورد.

در حال حاضر تلفن‌های اندرویدی بسیار خوبی وجود دارد که ارزش خرید دارند و یک مدل جدید همیشه در گوشه و کنار است. بنابراین، می‌توانید تلفن قدیمی خود را با یک دستگاه جدید و به‌روز شده معاوضه کنید.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.