هوش مصنوعی

March 26, 2024
10:56 سه شنبه، 7ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163156

حدود نیمی از مدیران می‌خواهند هوش مصنوعی را جایگزین کارکنان خود کنند

کارکنان بسیاری در سال جدید و با توسعه هوش مصنوعی به فکر امنیت شغلی خود هستند و بسیاری این فناوری را مکمل و عاملی برای بهبود بهره‌وری معرفی می‌کنند اما نتایج یک تحقیقات جدید نشان می‌دهد شاید باعث نگرانی بیشتر کارکنان باشد. تحقیقات تازه‌ای از Beautiful.ai نشان می‌دهد که ۴۱ درصد از مدیران امیدوار هستند که در سال جدید از هوش مصنوعی ارزان‌تر در سال ۲۰۲۴ به جای کارکنان خود استفاده کنند.

به گزارش پیوست، در این نظرسنجی از بیش از ۳ هزار مدیر درمورد ابزارهای هوش مصنوعی و نحوه استفاده از آنها در سال ۲۰۲۴ پرسیده شده است.

بخش مهم نتایج این نظر سنجی میل ۴۱ درصد از مدیران به جایگزین کردن کارکنان خود با ابزارهای ارزان‌قیمت هوش مصنوعی در سال جاری میلادی است. پیش از این هم گزارش‌های دیگری به از بین رفتن مشاغل اشاره کرده‌اند و به ویژه مشاغل فناوری تحت تاثیر این تکنولوژی قرار می گیرند.

گزارشی از بانک گلدمن ساکس در سال ۲۰۲۳ مدعی شده بود که هوش مصنوعی مولد ممکن است ۳۰۰ میلیون شغل را تحت تاثیر قرار دهد و براساس پیش‌بینی دیگری این فناوری در آمریکا بیش از ۲ میلیون شغل را تا سال ۲۰۳۰ از بین می‌برد.

بخش‌های دیگر این نظرسنجی هم خبر بدی برای کارکنان به حساب می‌آیند. حدود نیمی از مدیران (۴۸ درصد) می‌گویند اگر تعداد زیادی از کارکنان را با ابزارهای هوش مصنوعی جایگزین کنند، کسب‌وکارشان از لحاظ اقتصادی رشد می‌کند. ۴۰ درصد معتقدند که ابزارهای هوش مصنوعی را باید جایگزین چندین کارمند کرد و تیم‌ها بدون این دسته از کارمندان به خوبی کار خود را انجام می‌دهد.

چهل و پنج درصد از مدیران نیز می‌گویند هوش مصنوعی فرصتی است برای کاهش حقوق کارکنان زیرا به تلاش کمتری برای انجام کار نیاز است. همچنین ۱۲ درصد از مدیران به امید تعدیل نیرو و یا کاهش هزینه و حقوق‌ها از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

در بخش کارکنان نیز براساس این نظرسنجی ۶۲ درصد کارکنان نگران امنیت شغلی خود با توجه به ابزارهای هوش مصنوعی هستند. همچنین ۶۶ درصد از مدیران می‌گویند کارکنان آنها می‌ترسند که ابزارهای هوش مصنوعی باعث کاهش ارزش آنها در محل کار در سال ۲۰۲۴ شود.

اما ترس از جایگزین شدن با هوش مصنوعی تنها محدود به کارکنان نیست. نیمی از مدیران نیز نگران هستند که ابزارهای هوش مصنوعی باعث کاهش حقوق آنها در جایگاه مدیریتی می‌شود و ۶۴ درصد می‌گویند خروجی و بهره‌وری هوش مصنوعی برابر یا بهتر از مدیران با تجربه انسانی است. بعلاوه، کمتر از نیمی از پاسخ‌دهندگان معتقدند که ابزارهای هوش مصنوعی باعث کاهش کلی حقوق می‌شود.

صنعت فناوری از ابتدای سال ۲۰۲۳ روند تعدیل نیروی گسترده‌ای را پشت سر گذاشته و در حالی که بسیاری از این روند ناشی از جذب نیروی بیش از حد در دوران همه‌گیری و وضعت متزلزل اقتصادی بود، اما برخی از شرکت‌ها به نقش هوش مصنوعی مولد در تعدیل نیرو اعتراف کرده‌اند. شرکت‌های بسیاری می‌گویند از ابزارهای هوش مصنوعی مولد در آینده خود استفاده می‌کنند. براساس نظرسنجی انجام شده ۶۶ درصد از مدیران می‌گویند این ابزارها به بهبود بهره‌وری کارکنان آنها کمک می‌کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.