اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

March 26, 2024
11:06 سه شنبه، 7ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163172

نیم درصد اعتبارات دستگاه‌های اجرایی طبق قانون بودجه 1403 به امنیت سایبری اختصاص می‌یابد

منبع: Digiato

براساس قانون بودجه سال 1403 کل کشور، دستگاه‌های اجرایی مکلف به اختصاص بودجه برای ارتقای امنیت سایبری شده‌اند.

روز 29 اسفندماه 1402، بخش اول قانون بودجه سال کل کشور از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شد. براساس بند «الف» تبصره 11 این قانون، «تمام دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و نهادها و سازمان‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌نمایند و شرکت‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، ازجمله شرکت‌هایی که شمول قانون بر آن‌ها مستلزم تصریح یا ذکر نام است – مانند شرکت ملی نفت ایران – مکلفند حداقل نیم درصد از اعتبارات هزینه‌ای به استثنای فصول ١، ۴ و ۶ برای دستگاه‌های اجرایی و هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر ازجمله حقوق و دستمزد کارکنان برای شرکت‌های مذکور یا از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود را به‌منظور تضمین و ارتقای سطح امنیت شبکه امنیت زیرساخت‌ها و امنیت سامانه‌های خود و پیشگیری مؤثر از وقوع حوادث امنیتی رایانیکی (سایبری) در دستگاه خود اختصاص دهند.»

وزارت ارتباطات موظف شده است که ظرف یک ماه از لازم‌الاجرا شدن قانون بودجه، آیین‌نامه اجرایی این بند را تهیه کند و به تصویب هیئت وزیران برساند. همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف شده است که «گزارش تفصیلی عملکرد این بند، ازجمله هزینه‌کرد و اقدامات صورت‌گرفته در راستای تضمین و ارتقای سطح امنیت شبکه زیرساخت‌ها و امنیت سامانه‌های خود و پیشگیری مؤثر از وقوع حوادث امنیتی رایانیکی (سایبری) را هر سه ماه یک بار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی» ارسال کند.

گفتنی است که دولت برای ارائه بخش دوم لایحه بودجه به مجلس، شامل برنامه‌ها و اهداف کمّی به تفکیک دستگاه‌های اجرایی، تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال مهلت خواهد داشت.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.