رمز ارز

March 26, 2024
11:03 سه شنبه، 7ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163175

بررسی انواع شاخص‌های تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال

شاخص‌های تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال برای تحلیل و پیش‌بینی رفتار قیمت ارزها و تحلیل بازارهای مالی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص‌ها بر اساس داده‌های قیمتی و حجم معاملات ارزها، الگوهای تاریخی و روند بازار و سایر متغیرهای فنی محاسباتی، نموداری و آماری، تحلیل می‌شود. انتخاب شاخص، جمع‌آوری داده‌ها، تفسیر الگوها، استفاده از سیگنال‌های شاخص و ترکیب شاخص‌ها مراحل تحلیل انواع شاخص‌های تکنیکال است.

به گزارش پیوست، تعریف شاخص تکنیکال ممکن است بسته به نوع شاخص مورد نظر متفاوت باشد، اما هدف اصلی شاخص‌های تکنیکال این است که الگوها و روندهای بازار را شناسایی کنند و به تجزیه و تحلیل قیمت‌ها و حجم معاملات بپردازند تا به تصمیم‌گیری در مورد ورود یا خروج از معاملات و تعیین نقاط خرید یا فروش به سرمایه‌گذار کمک کنند.

تحلیل شاخص‌های فنی در تحلیل تکنیکال بر اساس نوع شاخص و روش‌های مورد استفاده می‌تواند متفاوت باشد. این مراحل عبارتند از:

ابتدا باید شاخص فنی مناسب را براساس نیازها و استراتژی مورد نظر انتخاب کنید. برخی از شاخص‌های فنی معروف شامل شاخص میانگین متحرک، شاخص قوت نسبی، شاخص میانگین حجم متحرک است. هر یک از این شاخص‌ها دارای نحوه محاسبه و تحلیل منحصر به فردی است.

برای تحلیل شاخص‌های فنی، نیازمند داده‌های قیمت و حجم بازار هستید. این داده‌ها می‌توانند در قالب نمودارهای قیمت مانند نمودارهای شمعی یا نمودارهای خطی در دسترس باشند.

با استفاده از انواع شاخص‌های تکنیکال، باید الگوهای مختلفی مانند سرشانه و شانه، پرچم، دوقلو، هامر و غیره را در نمودارهای قیمت تشخیص دهید. بررسی الگوهای قیمتی و ترندها می‌تواند به شما کمک کند تا جهت و احتمال تغییر قیمت را تشخیص دهید.

شاخص‌های فنی معمولا سیگنال‌های خرید و فروش را تولید می‌کند. این سیگنال‌ها می‌تواند بر اساس اشتراکی که بین قیمت و شاخص وجود دارد، تشخیص داده شود. برای مثال، اگر شاخص نسبی (RSI) به بالای مقدار ۷۰ برسد، ممکن است نشانگر یک خرید بالا در بازار ارزها باشد.

معمولا تحلیل تکنیکال با استفاده از چندین شاخص فنی انجام می‌شود. ترکیب شاخص‌ها می‌تواند برای تأیید سیگنال‌ها و ارائه تحلیل متقابل مفید باشد. به‌عنوان مثال، می‌توانید شاخص میانگین متحرک و شاخص نسبی را همزمان استفاده کنید تا تأییدیه‌های بیشتری درباره جهت حرکت قیمت به‌دست بیاورید.

هر یک از این شاخص‌های تکنیکال وظایف و محدوده‌های استفاده خاص خود را دارند و ممکن است بر اساس نیازها و سبک تجارتی هر کاربر، مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه به معرفی مهم‌ترین شاخص‌های تکنیکال می پردازیم.

۱- شاخص قیمت متوسط حرکتی (Moving Average)

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تحلیلی در بازارهای مالی است که برای تعیین جهت و تغییرات قیمت‌ها استفاده می‌شود. این شاخص از میانگین قیمت‌های یک دارایی مالی در یک بازه زمانی خاص برای پیش‌بینی روند قیمت‌ها استفاده می‌شود.

مهم‌ترین شاخص متوسط حرکتی عبارتند از:

۱- متوسط حرکتی ساده (Simple Moving Average – SMA)

۲- متوسط حرکتی وزن‌دار (Exponential Moving Average – EMA)

۳- متوسط حرکتی هارسین (Hull Moving Average – HMA)

این شاخص‌ها به‌عنوان یک ابزار تحلیلی برای تشخیص نقاط ورود و خروج از معاملات، تعیین سطوح پشتیبانی و مقاومت و همچنین تعیین روند قیمت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲- شاخص قوت نسبی (Relative Strength Index – RSI):

این شاخص برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت در یک دوره زمانی مشخص استفاده می‌شود. RSI مقادیری بین ۰ تا ۱۰۰ دارد و نشان‌دهنده وضعیت خرید یا فروش بازار است. این شاخص معمولا بر اساس تغییرات قیمت‌ها در یک بازه زمانی خاص محاسبه می‌شود و میزان افزایش یا کاهش قیمت‌ها را نشان می‌دهد.

استفاده اصلی از RSI برای تشخیص و پیش‌بینی نقاط خرید و فروش است. وقتی RSI به بالای ۷۰ می‌رسد، نشان‌دهنده احتمال خرید زیاد و احتمال کاهش قیمت‌ها است. از سوی دیگر، وقتی RSI به زیر ۳۰ می‌رسد، نشان‌دهنده احتمال فروش زیاد و احتمال افزایش قیمت‌ها است.

۳- شاخص میانگین حجم متحرک (Moving Average Volume – MAV):

این شاخص با محاسبه میانگین حجم معاملات در یک بازه زمانی خاص، نشان‌دهنده حجم معاملات و تغییرات آن است. MAV می‌تواند به عنوان تأییدکننده برای سیگنال‌های قیمتی مورد استفاده قرار بگیرد.

۴- شاخص استوکاستیک (Stochastic Oscillator):

شاخص استوکاستیک یکی دیگر از شاخص‌های تکنیکال بازار ارز دیجیتال است. این شاخص برای اندازه‌گیری محدوده قیمت‌ها و مقایسه قیمت فعلی با قیمت‌های گذشته استفاده می‌شود. شاخص استوکاستیک به‌عنوان یک ابزار تحلیلی برای تشخیص نقاط ورود و خروج از معاملات، تعیین سطوح پشتیبانی و مقاومت، و همچنین تعیین روند قیمت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به‌طور مثال وقتی خط ٪K از خط ٪D بالاتر قرار می‌گیرد و به سمت بالا حرکت می‌کند. این نشان‌دهنده افزایش احتمال خرید و افزایش قیمت‌ها است. از سوی دیگر، وقتی خط ٪K از خط ٪D پایین‌تر قرار می‌گیرد و به سمت پایین حرکت می‌کند، این نشان‌دهنده افزایش احتمال فروش و کاهش قیمت‌ها است.

۵- شاخص مکالمه (Moving Average Convergence Divergence – MACD):

شاخص میانگین متحرک تحت همگرایی و واگرایی (MACD) یکی از معروف‌ترین شاخص‌های تکنیکال در بازارهای مالی است. این شاخص برای تشخیص تغییرات روند قیمت‌ها و نقاط ورود و خروج از معاملات استفاده می‌شود.

شاخص MACD از ۲ خط متحرک متوسط به نام‌های خط MACD و خط امتیاز (signal line) تشکیل شده است. خط MACD از تفاوت ۲میانگین متحرک معمولا ۱۲ و ۲۶ روزه به‌دست می‌آید، در حالی که خط امتیاز میانگین متحرک ۹ روزه از خط MACD است.

وقتی خط MACD از خط امتیاز بالاتر قرار می‌گیرد و به سمت بالا حرکت می‌کند، این نشان‌دهنده افزایش احتمال خرید و افزایش قیمت‌ها است. از سوی دیگر، وقتی خط MACD از خط امتیاز پایین‌تر قرار می‌گیرد و به سمت پایین حرکت می‌کند، این نشان‌دهنده افزایش احتمال فروش و کاهش قیمت‌ها است. این شاخص برای تشخیص تغییرات روند بازار و تعیین موقعیت خرید یا فروش استفاده می‌شود.

۶- شاخص ماکسیمم/کمینه (High/Low Oscillator)

این شاخص یکی از ابزارهای تحلیل تکنیکال است که به‌عنوان یک نشانگر میانی برای تشخیص تغییرات روند بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص بر اساس مقادیر بالاترین و پایین‌ترین قیمت‌های یک دارایی در یک بازه زمانی خاص محاسبه می‌شود.

روش محاسبه این شاخص به این صورت است که اختلاف بین مقدار کنونی قیمت ارز مورد نظر با بیشترین قیمت‌ها در یک بازه زمانی محاسبه می‌شود؛ سپس اختلاف این ۲ قیمت در زمان تعیین شده، به‌صورت ماکسیمم گرفته می‌شود.

استفاده از شاخص‌های تکنیکال برای تحلیل بازار سهام از جمله روش‌های رایج برای تصمیم‌گیری در خرید و فروش سهام است.

شاخص‌های تکنیکال در بازار سهام می‌تواند به تشخیص الگوهای قیمتی مانند سطوح پشتیبانی و مقاومت، ترندها، الگوهای شمعی و سایر سیگنال‌های مرتبط کمک کند. این شاخص‌ها می‌تواند در تحلیل خرید و فروش سهام در زمان‌های مختلف از جمله معاملات روزانه، هفتگی یا ماهانه مفید باشد.

شاخص‌های تکنیکال نیز مانند هر روش دیگری می‌تواند خطاها و سیگنال‌های نامعتبر داشته باشد. بنابراین، استفاده از شاخص‌های تکنیکال به‌عنوان یک ابزار کمکی در کنار سایر روش‌ها و تحلیل‌های بازار بسیار حائز اهمیت است و تریدرها می‌توانند تصمیمات خود را بر اساس ترکیبی از اطلاعات تکنیکال و بنیادی بگیرند.

شاخص‌های تکنیکال برای پیش‌بینی تغییرات قیمت از طریق تحلیل الگوها، ترندها و سیگنال‌های تولید شده توسط شاخص‌های مختلف استفاده می‌شود. این شاخص‌ها الگوهای تاریخی در رفتار قیمت‌ها را شناسایی کرده و بر این اساس پیش‌بینی‌هایی درباره جهت و حرکت بعدی بازار ارائه می‌دهد. اما مهم است بدانید که شاخص‌های فنی هیچ‌گونه پیش‌بینی قطعی و یقینی درباره تغییرات قیمت نمی‌دهند و تصمیم‌گیری‌ها باید با دقت و با ترکیب با سایر اطلاعات و روش‌های تحلیلی صورت بگیرد. چگونگی استفاده از شاخص‌ها برای پیش‌بینی تغییرات قیمت عبارتند از:

۱- الگوهای قیمتی

شاخص‌ها می‌تونند الگوهای قیمتی را شناسایی کند، مانند الگوهای معکوس (سرشانه و شانه) و الگوهای شمعی (تک‌ شمعی ، دوقلو و هامر)، این الگوها می‌توانند نشانگر تغییرات قیمتی در آینده باشد.

۲- ترندها

شاخص‌های تکنیکال می‌تواند ترندهای قیمتی را شناسایی کند. ترندها شامل ترند صعودی همانند خط روند صعودی در نمودار و ترند نزولی مثل خط روند نزولی در نمودار است. توجه به تغییرات ترندها می‌تواند در پیش‌بینی جهت حرکت بعدی بازار مفید باشد.

۳- شاخص‌های اشتراکی

برخی از شاخص‌ها مثل شاخص میانگین متحرک همگرا/اختلافی (MACD) و شاخص قوت نسبی (RSI) سیگنال‌های خرید و فروش را تولید می‌کند. از این سیگنال‌ها می‌توان برای تشخیص نقاط ورود یا خروج از معاملات استفاده کرد.

۴- سطوح پشتیبانی و مقاومت

شاخص‌ها می‌تواند سطوح پشتیبانی و سطوح مقاومت را تشخیص دهد. این سطوح می‌تواند در تصمیم‌گیری درباره ورود یا خروج از معاملات بسیار تاثیرگذار باشد.

ناگفته نماند که استفاده از شاخص‌های فنی برای پیش‌بینی تغییرات قیمت همواره به نتایج قطعی و دقیق ختم نمی شود. دلایلی مانند تاخیر در اطلاعات، تاثیر خبرها و رویدادهای ناگهانی و تغییرات در عوامل اقتصادی و سیاسی می‌تواند تاثیراتی که توسط شاخص‌های فنی تشخیص داده می‌شود تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین، توصیه می‌شود ترکیب شاخص‌های فنی با سایر ابزارها و روش‌های تحلیلی، اطلاعات بنیادی و تحلیل شرایط بازار به‌منظور افزایش دقت و قدرت پیش‌بینی استفاده شود.

شاخص‌های تکنیکال تنها ابزارهای تحلیل بازار هستند و برای اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری بهتر است از ترکیب آن‌ها با سایر عوامل مانند تحلیل بنیادی و شرایط بازار کلی استفاده کرد. همچنین، هر شاخص تکنیکال ممکن است مزایا و محدودیت‌های خود را داشته باشد و ممکن است برای هر ارز دیجیتال به‌طور جداگانه مورد استفاده قرار گیرد.

تجربه و آزمون شخصی شاخص‌ها در شرایط واقعی بازار می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین استراتژی را شناسایی کنید.

منبع: investopedia

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.