هوش مصنوعی

March 27, 2024
12:06 چهارشنبه، 8ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163265

استفاده از ChatGPT با افت تحصیلی در ارتباط است

منبع: Zoomit

مطالعه‌ای نگران‌کننده نشان می‌دهد که بین از دست دادن حافظه و استفاده از ChatGPT ارتباط وجود دارد.

ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT نقش مهمی در زندگی روزمره‌ی بسیاری از افراد ایفا می‌کنند؛ اما تحقیقات جدیدی نشان می‌دهد که استفاده‌ی بیش‌ازحد از این ابزارها می‌تواند تأثیرات منفی بر عملکرد تحصیلی و حافظه داشته باشد.

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله‌ی بین‌المللی فناوری آموزشی از ارزیابی‌ صدها دانشجوی مقطع کارشناسی تا داوطلبان دکترا منتشر شده است، دانشجویانی که تحت فشار زمانی و آموزش سنگین قرار دارند، بیشتر سمت استفاده از ChatGPT می‌روند. داده‌های این تحقیق نشان می‌دهند دانشجویانی که به هوش مصنوعی متکی هستند، بیشتر وقت خود را تلف می‌کنند، حافظه‌ی ضعیف‌تری دارند و معدل تحصیلی‌شان به‌مرور کاهش می‌یابد.

ChatGPT صرف‌نظر از کیفیت پاسخ‌هایش، فرایند تحصیل را بیش‌از‌حد آسان می‌کند. به گفته‌ی محققان، از آنجا که ChatGPT می‌تواند به سرعت به هر سؤالی پاسخ دهد، دانشجویانی که بیش‌ازحد از این ابزار استفاده می‌کنند ممکن است تلاش‌های شناختی خود را برای انجام وظایف آموزشی کاهش دهند و این امر به کاهش حافظه‌ی این گروه از دانشجوها منجر می‌شود.

مطالعه همچنین بیان می‌کند که رابطه‌ی بین استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی و تأثیرات منفی آن شاید دوطرفه باشد؛ یعنی دانشجو ممکن است به‌دلیل داشتن نمرات پایین به استفاده از ChatGPT روی آورده باشد.

این تحقیق بر اهمیت آگاهی از نقش ابزارها و نرم افزارهای هوش مصنوعی در آموزش تأکید دارد و نشان می‌دهد که باید در استفاده از این ابزارها در محیط‌های آموزشی دقت کرد.

با توجه به یافته‌های مطالعه‌ی جدید، مهم است که از نقش ChatGPT در آموزش آگاه باشیم و استفاده از آن را در چارچوب‌های مناسب قرار دهیم تا از تأثیرات منفی آن بر تحصیل جلوگیری کنیم.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.