رگولیشن

سخت‌افزار

April 9, 2024
12:12 سه شنبه، 21ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163953

«مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» ایجاد می‌شود

توافق‌نامه همکاری مشترک راه‌اندازی «مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری امضا شد.

به گزارش ایسنا، موضوع این توافق‌نامه، راه‌اندازی «مرکز ملی پیشران طراحی تراشه» به منظور طراحی بومی و ساخت تراشه بدون کارخانه (fabless) بود.

ایجاد و توسعه دفاتر طراحی مشترک، ایجاد فرصت آموزشی و پژوهشی مشترک، دریافت پروژه‌های خارجی طراحی تراشه، راه‌اندازی آزمایشگاه تائیدیه تراشه، تربیت و آموزش نیروی طراح تراشه مجتمع، تراشه سنسور، متخصصان بسته‌بندی و مونتاژ تراشه و متخصصان توسعه نرم‌افزارهای کاربردی طراحی و ساخت تراشه، توسعه محصولات دانش‌بنیان منتج از تراشه با طراحی بومی و جذب ظرفیت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه شرکت‌های بهره‌بردار یا علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه از محل منابع بند ب ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان حداقل ۵۰ میلیارد تومان در سال و افزایش ۳۰ درصد سالیانه در طول دوره توافق و …. از جمله اهداف این توافق‌نامه است.

تامین هزینه خدمات بین‌المللی ساخت نمونه تراشه، تامین منابع آزمایشگاه تائیدیه تراشه بومی از محل منابع اعتبار مالیاتی شرکت‌های بهره‌بردار آزمایشگاه یا افزایش سرمایه صندوق پژوهش و فناوری و نیز منابع بودجه مشخص شده در قانون بودجه سالیانه دولت در موضوع میکروالکترونیک در طول دوره توافق، ابلاغ اولویت‌های راهبردی برای موضوعات طراحی بومی و ساخت تراشه با محوریت دبیرخانه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان، حمایت مالی و تسهیلاتی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی اعلام شده توسط مرکز در موضوع توافق، حمایت از دوره‌های شتابدهی، ایجاد بوت کمپ‌های تخصصی کسب و کار و دوره‌های آموزشی شرکت‌ها در داخل و خارج از کشور با همکاری صندوق نوآوری، حمایت از راه‌اندازی و توسعه پردیس فناوری الکترونیک و میکروالکترونیک با همکاری مرکز و صندوق نوآوری از جمله تعهدات معاونت علمی در این توافق‌نامه است.

در مقابل، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری هم متعهد می‌شود تا به انتقال دانش فنی و آموزش نیروی متخصص از طریق همکاری‌های بین‌المللی و تعریف پروژه‌های طراحی مشترک تراشه با طرف‌های خارجی و فراهم کردن زمینه جذب سرمایه‌گذار خارجی و توسعه بازارهای خارجی کمک کند. همچنین، استفاده از ابزارهای بین‌المللی خود برای کمک به آموزش و تربیت متخصص درحوزه طراحی تراشه مجتمع و سنسور، بسته‌بندی و مونتاژ تراشه، راه‌انداری نرم‌افزارهای کاربردی ساخت تراشه و کمک به معاونت علمی برای راه‌اندازی و توسعه شتاب‌دهنده تخصصی میکروالکترونیک و … اقدام کند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، سرمایه ‌گذاری سالانه حداقل ۵۰ میلیارد تومان در پنج طرح فناورانه منتخب معاونت علمی، حمایت از قراردادهای خرید تراشه بومی در قالب لیزینگ قراردادها، تجاری‌سازی، بازارسازی و توسعه بازار محصولات این توافق‌نامه در بازارهای موازی و در دسترس داخلی و خارجی، تامین مالی از محل منابع بانکی یا بازار سرمایه برای تولید انبوه تراشه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و … هم از مواردی است که بر اساس این توافق‌نامه، صندوق نوآوری و شکوفایی متکفل شده است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.