امنیت

April 9, 2024
11:32 سه شنبه، 21ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163971

کشف آسیب‌پذیری در دو محصول IBM

منبع: ماهر

دو آسیب‌پذیری در محصول Personal Communications شرکت IBM کشف شده‌ است که به آن‌ها شناسه‌های CVE-2024-25029 با شدت بحرانی (9.0) و CVE-2024-22328 با شدت بالا (7.5) اختصاص یافته است.

CVE-2024-25029: محصول Personal Communication شرکت IBM شامل یک سرویس ویندوزی می‌باشد که می‌تواند منجر به اجرای کد از راه‌دور (RCE) و ارتقاء سطح دسترسی محلی (LPE) توسط مهاجم شود. این آسیب‌پذیری به کاربر غیرمجازی که به شبکه مورد هدف دسترسی داشته‌باشد، اجازه می‌دهد تا دستورات را با امتیازات بالا در پس‌زمینه سیستم در قسمت AUTHORITY\SYSTEM اجرا کند.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری (CVSS:3.0/AV:N/AC:H/PR:N/UI:N/S:C/C:H/I:H/A:H) بهره‌برداری از آن از طریق شبکه خارجی و از راه دور امکان‌پذیر است (AV:N) و نیازمند پیش‌زمینه‌ بوده و به‌راحتی قابل تکرار نیست (AC:H)، برای انجام حمله به هیچ حساب کاربری با سطح دسترسی خاصی نیاز نیست (PR:N)، و به تعامل با کاربر نیاز ندارد(UI:N). بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر گذار است (S:C) و هر سه ضلع امنیت با شدت بالایی تأثیر قرار می‌گیرند. (C:H/I:H/A:H)

CVE-2024-22328: آسیب‌پذیری بعدی مربوط به محصول Maximo Application Suite شرکت IBM می‌باشد که می‌تواند مهاجم را قادر سازد در سیستم، پیمایش دایرکتوری انجام دهد. مهاجم می‌تواند یک درخواست URL دستکاری شده که شامل “..” می‌باشد را ارسال کند و به موجب آن فایل‌های دلخواه سیستمی را رصد کند.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری (CVSS:3.0/AV:N/AC:L/PR:N/UI:N/S:U/C:H/I:N/A:N) بهره‌برداری از آن از طریق شبکه خارجی و از راه دور امکان‌پذیر است (AV:N) و نیازمند پیش‌زمینه‌ نبوده و به‌راحتی قابل تکرار است (AC:L)، برای انجام حمله به هیچ حساب کاربری با سطح دسترسی خاصی نیاز نیست (PR:N)، و به تعامل با کاربر نیاز ندارد (UI:N). بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر گذار نیست (S:U) و یک ضلع از سه ضلع امنیت با شدت بالایی تأثیر قرار می‌گیرد. (C:H/I:N/A:N)

محصول PCOMM نسخه‌های 14.0.6 و 15.0.1 تحت‌تاثیر نقص امنیتی مذکور قرار دارند.
محصول IBM Maximo Application Suite – Manage Component نسخه‌های MAS 8.10.0 – Manage 8.6.0 و MAS 8.11.0 – Manage 8.7.0

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.