امنیت

April 9, 2024
11:33 سه شنبه، 21ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163973

کشف آسیب‌پذیری تزریق SQL در SourceCodester

SourceCodester وب‌سایتی است که بانک اطلاعاتی رایگانی از سورس‌کدهای انواع زبان‌‌های برنامه‌نویسی را ارائه می‌دهد. یک آسیب‌پذیری با شدت بالا (7.3) با شناسه‌ی‌ CVE-2024-3359 در این وب‌سایت کشف شده است. این نقص در سیستم کتابخانه آنلاین SourceCodester 1.0 پیدا شده است و برخی از پردازش‌های ناشناخته از فایل admin/login.php را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دستکاری آرگومان user_email منجر به حمله SQL Injection می‌شود که می‌تواند از راه دور آغاز شود.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری (AV:N/AC:L/PR:N/UI:N/S:U/C:L/I:L/A:L) بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری از شبکه خارجی امکان‌پذیر نیست. مهاجم باید از راه دور (از طریق پروتکلی مانند SSH یا RDP) به سیستم دسترسی داشته باشد، یا نیاز به استفاده از مهندسی اجتماعی یا تکنیک‌های دیگر جهت فریب کاربر ناآگاه برای کمک به شروع بهره‌برداری دارد. (AV:N)، نیازمند هیچ پیش‌زمینه‌ای نبوده و به‌راحتی قابل تکرار است و چندان به شرایط خاصی نیاز نیست (AC:L) ، برای انجام حمله به هیچ حساب کاربری با سطح دسترسی خاصی نیاز نیست (PR:N)، به تعامل با کاربر نیز نیاز ندارد (UI:N)، بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر می‌گذارد (S:U) با سوء‌استفاده از این آسیب‌پذیری، هر سه ضلع امنیت با شدت پایینی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

نسخه‌ی 1.0 از SourceCodester تحت تأثیر این آسیب‌پذیری قرار دارد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.