فناوری اطلاعات

April 15, 2024
15:40 دوشنبه، 27ام فروردینماه 1403
کد خبر: 164336

دو ماهواره سنجشی و مخابراتی آبان ماه پرتاب می شوند

منبع: مهر

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان فضایی گفت: ماهواره سنجشی به نام کوثر و ماهواره مخابراتی باریک باند به نام هدهد با چند ماه تاخیر در آبان ماه پرتاب می شوند.

حسین شهرابی مدیرعامل شرکت دانش بنیان فضایی در خصوص زمان پرتاب دو ماهواره سنجشی و مخابراتی به نام هدهد و کوثر گفت: ماهواره سنجشی به نام کوثر و ماهواره مخابراتی باریک باند به نام هدهد همچنان در سال جاری طبق برنامه پیش می‌رود و منتظر هستیم پرتاب کننده تاریخ دقیق پرتاب را مشخص کند اما با توجه به تعاملاتی که داریم ممکن است این ماهواره‌ها که قرار بود در سه ماه اول سال ۱۴۰۳ پرتاب شوند، چند ماهی دیگر با تأخیر توسط پرتابگر روسی، پرتاب می‌شوند.

وی افزود: تاریخ دقیق پرتاب هنوز اعلام نشده است و احتمال می‌رود که پرتاب این دو ماهواره در آبان ماه سال جاری صورت گیرد.

شهرابی در ادامه به علت تأخیر در پرتاب این دو ماهواره اشاره کرد و گفت: هر موشک ماهواره‌بر، بسته به ظرفیت آن می‌تواند چندین ماهواره را حمل کند. اصلی‌ترین ماهواره‌ها که مأموریت اصلی ماهواره‌بر را تشکیل می‌دهد، محموله اصلی و باقی ماهواره‌ها به عنوان محموله‌های فرعی محسوب می‌شوند. زمان‌بندی پرتاب ماهواره‌بر بر اساس زمان‌بندی و آمادگی محموله اصلی تنظیم می‌گردد و طبیعتاً محموله‌های فرعی، تابع زمان‌بندی محموله اصلی هستند.

وی افزود: این پرتابی که ماهواره‌های کوثر و هدهد به عنوان محموله‌های فرعی آنها محسوب می‌شوند، تابع آمادگی و زمان‌بندی محموله یا همان ماهواره‌های اصلی ماهواره‌بر هستند و چون آمادگی آن ماهواره‌ها دچار تأخیر شده است، بنابراین پرتاب تا زمان آمادگی آن‌ها به تأخیر خواهد افتاد.

مدیر شرکت دانش بنیان ادامه داد: با توجه به اینکه پرتابگرهای داخلی در حال توسعه هستند و به دلیل اینکه به دنبال بازار بین‌المللی هستیم و پرتاب بین‌المللی برای نفوذ ما در بازار بین‌المللی اولویت دارد، ماهواره‌های ایرانی کوثر و هدهد در حوزه سنجش و اینترنت اشیا(IOT) توسط پرتابگر روسی انجام می‌شود که در حال حاضر از برجسته‌ترین همکاری‌های ما با این کشور محسوب می‌شود.

شهرابی به پرتاب ماهواره جدید جدید IOD۲ اشاره کرد و افزود: انشاالله بلافاصله بعد از دو پرتاب ماهواره هدهد و کوثر که به صورت مجزا پرتاب می‌شود موضوع ماهواره IOD۲ که قرار است این دو ماهواره با هم ترکیب و پرتاب شوند را پیگیری می‌کنیم که این ماهواره تکمیل کننده دو پرتاب اول است و احتمالاً برنامه ما به این سمت می‌رود که ما دو ماهواره را در قالب یک ماهواره ترکیب کنیم که همزمان هم مأموریت مخابراتی و هم مأموریت سنجشی انجام دهد و می‌توان گفت تصمیم داریم گام‌های نزدیک تری را به سمت منظومه برداریم.

وی در پایان گفت: منظومه مدنظر، منظومه‌ای است به نام «دونما» که از تکثیر ماهواره‌های کوثر و هدهد ایجاد خواهد شد. این منظومه، هم‌زمان خدمات سنجش از دور مشابه کوثر و خدمات مخابراتی مشابه هدهد را انجام خواهد داد.

به گزارش مهر، دو ماهواره کوثر و هدهد اولین بار قرار بود در آذرماه سال ۱۴۰۲ پرتاب شوند که با اعلام تأخیر در پرتاب قرار بود در سه ماه اول سال جاری پرتاب شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.