باندپهن

فیبرنوری

April 15, 2024
15:24 دوشنبه، 27ام فروردینماه 1403
کد خبر: 164356

بیش از 65 درصد از خانوار مردم شهرهای همدان و ملایر تحت پوشش فیبرنوری هستند

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان همدان گفت: توسعه دسترسی شهروندان در بستر فیبر نوری برنامه اصلی حوزه ارتباطات است که پرسرعت ترین اینترنت را به کاربران ارائه می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان همدان، عباس صادقی پوریانی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیمای مرکز همدان گفت: اتفاقی که تا کنون افتاده در دو شهر همدان و ملایر قرارداد فیبر نوری با اپراتور دیگری غیر از مخابرات منعقد شده که هم، رقیب مخابرات باشد و هم اینکه توسعه همزمان با دوتا اپراتور کار را سریعتر پیش برده و هزینه ها را کاهش دهد.

وی افزود: فاز اول توسعه در همدان باید 85 کیلومتر فیبر نوری ایجاد شود و از بخش اصلی در شهر همدان طراحی شده 60 کیلومتر تا کنون در خیابان ها انجام شده است و در شهر ملایر به عنوان شهر دوم استان 50 کیلومتر برای مرحله اول پیش بینی شده است که تا کنون 30 کیلومتر حفاری و میکروداکت گذاری انجام شده است.

صادقی با بیان اینکه در همدان و ملایر پس از خرداد ماه امکان اتصال فراهم می شود، تصریح کرد: از همین حالا شهروندان می توانند تقاضای دریافت این سرویس را در سامانه iranFTTX.ir ثبت کنند که در نوبت قرارگیرند و تا پایان خرداد که کار اجرایی تمام می شود با مشترک جهت هماهنگی فیبر کشی داخل ساختمان و خرید مودم تماس گرفته خواهد شد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر بیش از 65 درصد از خانه های شهروندان شهر همدان و ملایر تحت پوشش فیبر نوری هستند و همچنین، زیرساخت های ارتباطی به ویژه گسترش شبکه فیبر نوری و اینترنت تلفن همراه به سرعت در روستا و شهرهای استان همدان در حال توسعه است.

بنابه این گزارش، در پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، ایجاد پوشش به معنی ایجاد دسترسی شهروندان تا 300 متری خانوار است و پس از یک ماه امکان اتصال مشترک وجود دارد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.