هوش مصنوعی

April 16, 2024
16:07 سه شنبه، 28ام فروردینماه 1403
کد خبر: 164423

55 درصد سازمان‌ها به دنبال هوش مصنوعی در عرصه سایبری

منبع: همکاران سیستم

کسب و کارها در سراسر جهان به صورت گسترده در حال پیاده‌ سازی فناوری هوش مصنوعی برای کسب مزایای رقابتی در صنایع خود هستند و بر اساس مطالعه جدیدی مرکز خدمات ابری گوگل و «اتحاد امنیت ابری» روی 2486 متخصص فناوری اطلاعات و امنیت انجام شد، کارشناسان دریافتند که هوش مصنوعی می‌تواند تاثیرات زیادی را بر امنیت سایبری سازمان‌ها ایجاد کند.

براساس «گزارش بررسی وضعیت هوش مصنوعی و امنیت»، 55 درصد سازمان‌ها در سراسر جهان در راستای بهبود امنیت سایبری خود در سال 2024 میلادی در حال برنامه ریزی برای استفاده از هوش مصنوعی هستند. در این نظرسنجی همچنین مشخص شد 21 درصد تصمیم گیرندگان ارشد سازمان‌ها بر این باورند که هوش مصوعی می‌تواند به آنها در ایجاد قوانین امنیتی کمک کند و 19 درصد هم معتقدند که شبیه سازی حمله سایبری و نقص‌های امنیتی به کمک هوش مصنوعی می‌تواند محتمل‌ترین موارد استفاده از امنیت سایبری در سال 2024 باشد.

محققان در گزارش نهایی توضیح دادند: «ظهور هوش مصنوعی در عرصه امنیت سایبری نشان دهنده یک تحول بزرگ در حوزه دفاع دیجیال است که ترکیبی از پیشرفت‌های امیدوارکننده و چالش‌های پیچیده را به همراه دارد. هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد تا در تقویت دفاع امنیت، شناسایی تهدیدات نوظهور و تسهیل واکنش‌های سریع در قالب یک عنصر حیاتی عمل کند». البته در این میان 63 درصد پاسخ دهندگان اعلام کردند که هوش مصنوعی لزوما نمی‌تواند امنیت سازمان‌ها را بهبود بخشد. البته در این مورد 36 درصد مدیران بی‌طرف بودند یا موافق اثرگذاری مستقیم هوش مصنوعی در بهبود امنیت سایبری نبودند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.