تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

April 17, 2024
19:34 چهارشنبه، 29ام فروردینماه 1403
کد خبر: 164541

بودجه عمرانی مجموعه وزارت ارتباطات بیش از ۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافت

منبع: Peivast

بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال جاری بیش از ۴ هزار میلیارد تومان بیشتر از سال گذشته خواهد بود. این در حالی است که بودجه هزینه‌ای کمتر از ۲۳۱ میلیارد تومان افزایش خواهد داشت.

در بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ که شامل جداول درآمدی و هزینه‌ای می‌شود، اعتبارات وزارت ارتباطات و دستگاه‌های زیرمجموعه‌اش آمده است. در بخش اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که اصطلاحا بودجه عمرانی خوانده می‌شود، افزایش چشمگیر بیش از ۴ هزار میلیارد تومانی نسبت به سال گذشته ثبت شده است؛ اما در بخش بودجه هزینه‌ای ۲۳۰ میلیارد و ۷۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش را شاهد هستیم.

افزایش بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مجموعه وزارت ارتباطات بیش از همه مربوط به خود وزارتخانه می‌شود که رقمی بیش از ۵ هزار میلیارد تومان افزایش را به ثبت رسانده است. در مقابل، بخش‌های دیگر معمولاً یا افزایشی نداشته یا حتی کاهش بودجه عمرانی دارند.

در مجموع بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این بخش ۴ هزار و ۲۴۳ میلیارد و ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بیش از سال گذشته شده است.

دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و پژوهشگاه فضایی که سال گذشته بودجه عمرانی دریافت کردند، امسال چنین ردیفی ندارند.

در بخش بودجه هزینه‌ای که صرف امور جاری دستگاه‌ها و پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان می‌شود، هر ساله شاهد افزایش هستیم و امسال نیز تمامی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این افزایش را به ثبت رسانده‌اند. در این بخش نیز بیشترین افزایش مربوط به وزارت ارتباطات است و پس از آن سازمان تنظیم مقررات و سازمان فضایی قرار دارند. کمترین افزایش نیز مربوط به دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات است.

برخی از این دستگاه‌ها در حدود سال گذشته بودجه اختصاصی نیز دارند.

در لایحه بودجه امسال، بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مرکز ملی فضای مجازی نیست کاهش دارد. این مرکز در سال جاری بیش از ۱۲۱ میلیارد تومان کمتر از سال گذشته بودجه عمرانی خواهد داشت.

بودجه هزینه‌ای مرکز ملی فضای مجازی در سال جاری نزدیک ۲۵ میلیارد تومان بیش از سال گذشته خواهد بود. این مرکز مانند سال گذشته بودجه اختصاصی ندارد.

ردیف‌های متفرقه
دستگاه‌های مختلف معمولاً بودجه‌ای را به عنوان ردیف‌های متفرقه دریافت می‌کنند که البته در بودجه کلی آن دستگاه محاسبه شده است؛ اما محل هزینه آن در ردیف‌های متفرقه تعریف می‌شود

برای وزارت ارتباطات و دستگاه‌های زیرمجموعه‌اش ۱۴ ردیف بودجه متفرقه تعریف شده است که بیشترین آنها مربوط به برنامه «ایجاد، توسعه متوازن و تجهیز زیرساخت‌های ارتباطی، اطلاعاتی، خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات» می‌شود که نزدیک ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

پس از آن نیز دو بر طرح «تامین، توسعه و تجهیز زیر ساخت‌ها و خدمات فضایی» و «کمک به توسعه شبکه تار (فیبر) نوری منازل و کسب‌وکارها موضوع بند (س) تبصره ۷» قرار دارند. برنامه کمک به توسعه فیبر نوری فقط بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دارد که بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.

کمترین بودجه در ردیف‌های متفرقه نیز مربوط به برنامه «ایجاد، توسعه و تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار دولت الکترونیکی» است که ۲۰ میلیارد تومان بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دارد.

مرکز ملی فضای مجازی نیز دو ردیف بودجه متفرقه دارد که مجموع آنها ۵۲ میلیارد تومان می‌شود.

این اعداد همگی در لایحه بودجه آمده‌اند و هنوز نهایی نشده‌اند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.