اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

April 21, 2024
12:26 یکشنبه، 2ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 164698

درآمد بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومانی زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات

منبع: Peivast

زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال جاری بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان درآمد دارند که بیش از ۲۱ هزار میلیارد تومان آن از فعالیت‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تامین می‌شود.

جداول درآمدی لایحه بودجه سال جاری نشان می‌دهند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نزدیک ۹۳ درصد درآمدهای مربوط به بخش ارتباطات را تامین می‌کند که در این میان، سهم ردیف درآمدی «حق امتیاز شبکه و جریمه عدم انجام تعهدات» ۲۰ هزار میلیارد تومان است.

از دیگر ردیف‌های درآمدی رگولاتوری می‌توان به نامبرینگ، حق‌السهم سازمان، حق استفاده از فرکانس رادیویی و افزایش ۴۰ ریال به قیمت هرپیامک اشاره کرد که برای مورد آخر ۸۰۰ میلیارد تومان در سال جاری درآمد پیش‌بینی شده است. در سال‌های گذشته به قیمت هر پیامک ۳۰ ریال افزوده می‌شد؛ اما در سال جاری ۱۰ ریال دیگر به این رقم افزوده شده که مربوط به بند «ش» ماده ۷۲ قانون جوانی جمعیت است. در این بند از قانون آماده است: «کاربر بسته‌های ارائه دهنده خدمات مخابراتی علاوه بر قیمت هر پیامک مبلغ ده (۱۰) ریال از استفاده کننده خدمات مذکور دریافت و جزء منابع این قانون قرار گیرد.»

تعرفه مصوب هر پیامک بسته به اپراتور، فارسی یا انگلیسی بودن متن و نوع سیم‌کارت از ۸۸ تا ۲۹۴ ریال است.

پس از رگولاتوری و با فاصله زیاد، دو شرکت زیرساخت و پست‌بانک از نظر درآمدی قرار دارند و بعد از آنها نوبت به سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی می‌رسد. پارک علم و فناوری وزارتخانه، پژوهشگاه ICT‌ و فرودگاه پیام نیز در رتبه‌های بعدی هستند که مجموع درآمد آنها به ۵۰۰ میلیارد تومان نمی‌رسد.

شرکت‌های دولتی
زیرمجموعه وزارت ارتباطات، ۴ شرکت و یک سازمان وجود دارد که همگی در دسته شرکت‌های سودده دولتی قرار گرفته‌اند هرچند یک شرکت و یک سازمان، سودی نخواهند داشت؛ اما زیان‌ده نیز نیستند.

براساس آنچه در جداول لایحه بودجه آمده، شرکت ملی پست و سازمان فناوری اطلاعات در هزینه و درآمد، سربه‌سر هستند و سود و زیانی ندارند. این وضعیت معمولاً هر سال تکرار می‌شود. هرچند شرکت پست با زیان انباشه روبرو است و در ردیف‌های درآمدی نیز رقمی برای آن در نظر گرفته شده است.

سودده‌ترین شرکت زیرمجموعه وزارت ICT شرکت ارتباطات زیرساخت است که کمتر از هزار میلیارد تومان سود خواهد داشت. شرکت زیرساخت در سال‌های اخیر با کاهش سود روبرو شده است.

پست بانک به عنوان شرکتی در زیرمجموعه وزارت ارتباطات شمرده می‌شود که سال جاری حدود ۳۵۰ میلیارد تومان سود خواهد داشت و در نهایت شرکت سهامی خدمات هوایی پست و مخابرات (پیام) قرار دارد که اندکی بیش از ۲۲ میلیارد تومان سود خواهد داشت.

تمامی شرکت‌هایی که سودده شمرده شده‌اند ۵۰ درصد سود خود را به دولت پرداخت می‌کنند.

مانند سال‌های گذشته یک ردیف درآمدی با عنوان «مجوزهای صادرشده توسط شورای عالی فضای مجازی» برای برای مرکز ملی فضای مجازی در نظر گرفته شده است رقم آن نیز همانند سال‌های قبل ۵۰۰ میلیون تومان است.

یک مورد ویژه
علاوه بر درآمدهایی که وزارت ارتباطات و زیرمجموعه‌های آن از حوزه ICT و عمدتا فعالیت اپراتورها دارند، یک مورد دیگر نیز وجود دارد که به سازمان انرژی اتمی مربوط می‌شود. در سال آینده سازمان انرژی اتمی بابت صدور تاییده تشعشع آنتن‌های تلفن همراه از اپراتورها مبلغی دریافت می‌کند.

براساس آنچه در جدول ۱۶ لایحه بودجه آمده، سازمان انرژی اتمی بابت «صدور پروانه اطمینان از ایمنی فعالیت‌های اپراتورهای تلفن همراه (یک سال با یک بار بازرسی)» از هر اپراتور ۵۰ میلیون تومان دریافت می‌کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.