5G, 6G, vRAN, OpenRAN

اپراتورها

باندپهن سیار

تلفن همراه

خبر اول

April 25, 2024
10:00 پنجشنبه، 6ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 164817

طرح ملی 5G مالزی دوباره به بن‌بست رسید؛ مذاکرات شکست خورد

ICTna.ir – گزارش ها حاکی از آن است که شرکت های مخابراتی مالزی در حال بازنگری در شبکه دوم 5G به دلیل توقف مذاکرات با DNB هستند، براین اساس طرح ملی 5G مالزی بار دیگر متوقف شد و مذاکرات در مورد سرمایه گذاری و ساختار صنعت به جایی نرسید.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، کانال نیوز آسیا (CNA) مستقر در سنگاپور گزارش داد که اپراتورها به مدت چهار ماه با DNB مورد حمایت دولت مذاکره کرده اند، اما هیچ پیشرفتی در جهت توافق بر سر سرمایه گذاری در عمده فروش نداشته اند.

طرفین در مسائل اساسی مانند ممیزی های متعدد در DNB که قرار بود در ژانویه تکمیل شود و انتصاب مدیران برای نمایندگی شرکت های مخابراتی در هیئت مدیره DNB به توافق نرسیده اند.

یکی از مقامات وزارت دارایی، آژانس دولتی پشتیبان DNB، به CNA گفت: “هیچ چیز در حال جلورفتن نیست زیرا شرکت های مخابراتی شروع به شک و تردید در مسیر پیش رو کرده اند.”

اپراتورها از زمان معرفی طرح ملی شبکه عمده فروشی 5G ناراضی بودند. یک سال پیش، دولت سرانجام موافقت کرد که پس از اینکه شبکه DNB از 80 درصد پوشش جمعیتی عبور کرد، به شبکه دوم اجازه دهد وورد کند.

مذاکرات در مورد اینکه آیا پنج اپراتور Maxis، Telekom Malaysia، CelcomDigi، UMobile و YTL، باید در DNB سرمایه گذاری کنند یا شبکه دوم پس از عبور DNB از هدف پوشش خود در دسامبر آغاز شده بود.

به طور طعنه آمیزی به نظر می رسد که پس از چندین سال مخالفت با شبکه واحد، به نظر می رسد که اپراتورها در حال تغییر نظر هستند.

CNA به نقل از یکی از اعضای هیئت مدیره مالزی تلکام که تحت کنترل دولت است، گفت: 5G در یک الگوی نگهداری است “زیرا یک تجدید نظر آرام وجود دارد که آیا داشتن یک شبکه دوم راه رو به جلو است.”

یکی از مدیران شرکت Maxis نیز اظهارات مشابهی را بیان کرده است. هر دو اپراتور TM و Maxis از آن زمان ادعا کرده اند که این نظرات موضع شرکت را منعکس نمی کند.

حتی اگر شرایط اقتصادی جمع شود، مذاکرات به دلیل عدم اعتماد بین اپراتورها و DNB در مورد عدم شفافیت آشکار شرکت دولتی مختل می شود.

DNB فقط به مدیران هیئت مدیره اجازه می دهد تا به جزئیات دقیق دسترسی داشته باشند. یافته ها باید محرمانه باقی بماند و در اختیار MNOها قرار نگیرد.

مناقصه فوق برای شبکه 5G که توسط اریکسون برده شده است و برای یک پلتفرم ابری و سایر خدمات فناوری اطلاعات، انتقادات صنعت را به خود جلب کرده است، اگرچه تحقیقات دولتی در مورد قرارداد 5G ادامه دارد.

DNB در بیانیه ای هرگونه عدم شفافیت در تدارکات و عملیات داخلی خود را رد کرد. اما اعلام کرد که به دلایل امنیتی نمی تواند در مورد جزئیات بحث با اپراتورها اظهار نظر کند.

خبرگزاری رسمی برنما روز یکشنبه گزارش داد ، فهمیدی فاضل، وزیر ارتباطات مالزی گفت که انتظار دارد در اواخر آوریل یا اوایل ماه می “چندین اطلاعیه مهم” در مورد شبکه 5G ارائه کند.

شبکه 5G DNB اکنون نزدیک به 30 درصد از تمام اشتراک های تلفن همراه مالزی را تشکیل می دهد. Ookla در حال حاضر آن را بهترین شبکه 5G در جنوب شرقی آسیا و بالاترین شبکه در جهان برای عملکرد ثابت رتبه بندی می کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.