تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

April 27, 2024
12:46 شنبه، 8ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165115

اتهام جف بزوس و مدیرعامل آمازون به حذف پیام‌های تجاری آمازون روی پیام‌رسان سیگنال

منبع: Digiato

به گفته FTC، مدیران آمازون، با استفاده از اپلیکیشن پیام‌رسان سیگنال (Signal) با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، که دارای ویژگی حذف پیام است.

کمیسیون تجارت فدرال (FTC) که در حال انجام تحقیقات ضد انحصار خود علیه آمازون است، مدیران ارشد غول تجارت الکترونیک، از جمله «جف بزوس»، بنیانگذار و «اندی جاسی»، مدیرعامل آن را به از بین‌بردن پیام‌های مربوط به مسائل تجاری آما‌زون متهم کرده است.

براساس گزارش بلومبرگ، FTC ادعا کرده که بین آوریل 2019 تا می 2022، بزوس و جاسی، همراه با دیگر مدیران آمازو‌ن، با استفاده از اپلیکیشن پیام‌رسان سیگنال (Signal) با یکدیگر ارتباط برقرار کرده‌اند، که دارای ویژگی حذف پیام است. در نتیجه شواهدی که FTC می توانست در پرونده ضد انحصار خود علیه آمازون استفاده کند، حذف شده است.

استفاده از پلتفرم‌های پیام‌رسان رمزگذاری‌شده مانند سیگنال برای ارتباطات تجاری می‌تواند تحقیقات نظارتی را پیچیده کند، زیرا پیام‌ها می‌توانند به‌صورت خودکار حذف شوند، که این امر می‌تواند دسترسی به شواهد مهم را برای مقامات چالش‌برانگیزتر کند.

FTC همچنین مدعی‌شده که آمازون نتوانسته این اسناد که در تحقیقات آن موردنیاز هستند را حفظ کند.

تحقیقات ضدانحصار FTC علیه آمازون

در سپتامبر 2023، FTC شکایتی علیه آمازون تنظیم کرد و این شرکت را به سوءاستفاده از رفتارهای ضد رقابت غیرقانونی و جلوگیری از به دست آوردن جایگاه رقبا در بازار متهم کرد. ظاهراً این استراتژی‌ها شامل تنبیه فروشندگانی بود که در پلتفرم‌های دیگر محصولات خود را قیمت پایین‌تری عرضه می‌کنند و آمازو‌ن آن‌ها را به شدت تحت فشار قرار می‌دهد تا محصولات خود را در پلتفرم‌های دیگر گران‌تر کنند.

در دسامبر 2023 نیز آمازون از دادگاه خواست که شکایت FTC را رد کند، زیرا این آژانس «رویکردهای رایج خرده‌فروشی را با رفتار ضدرقابتی اشتباه گرفته است.» FTC سپس از دادگاه خواست که درخواست آمازون را رد کند و بیان کرد که آمازون چگونه یک انحصارگر است و توضیح داد که این شرکت چگونه به طور غیرقانونی قدرت انحصاری خود را حفظ می‌کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.