بانکداری و پرداخت الکترونیک

فناوری اطلاعات

April 28, 2024
11:08 یکشنبه، 9ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165197

کمیسیون اصل نود: بانک مرکزی برای اجرای فاز اول اعتبارسنجی یک‌ماه مهلت دارد

منبع: Peivast

کمیسیون اصل نود مجلس به بانک مرکزی حداکثر یک‌ماه برای اجرای مدل جدید اعتبارسنجی فرصت داد. همچنین سخنگوی کمیسیون اصل نود دلیل اجرایی نشدن شیوه جدید اعتبارسنجی را عدم ارائه اطلاعات از سوی دستگاه‌های مکلف دانست.

امروز (8 اردیبهشت‌ماه) علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس به خبرگزاری ایسنا درباره بررسی عملکرد دستگاه‌های حاکمیتی در زمینه ارائه اطلاعات به پایگاه داده اعتباری گفته است: در شرایط کنونی اصلی‌ترین سنگ پیش ‌روی اجرایی شدن این موضوع عدم ارائه اطلاعات از سوی دستگاه‌ها است.

او تاکید کرده است: دستگاه‌هایی که به دلایل مختلف اطلاعات آنها به پایگاه داده اعتباری ارائه نشده است، تعهد کردند موضوع را در اسرع وقت پیگیری کرده تا با محوریت کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی، انتقال اطلاعات با رعایت قوانین و مقررات به انجام برسد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس از مهلت یک‌ماه بانک مرکزی برای اجرای فاز اول اعتبارسنجی خبر داده و گفته است: همچنین با توجه به ارائه سرویس‌های اطلاعاتی مختلف به بانک مرکزی، مقرر شد این بانک حداکثر تا یک ماه آینده، فاز اول مدل جدید اعتبارسنجی را برای بهره‌برداری فراهم کند.

در سال ۸۶ آیین‌نامه سنجش اعتبار به تصویب هیات دولت وقت رسید و بر اساس آن، یک شرکت اعتبارسنجی در کشور شکل گرفت. اما در سال ۱۴۰۱ بود که مهران محرمیان معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اجرای مدل جدید اعتبارسنجی در کشور خبر داد و در خردادماه سال ۱۴۰۲ بود که معاونت وقت نظارت بانک مرکزی در مصاحبه با رسانه‌ها از جزییات اجرایی این طرح گفت. با این حال، اجرای شکل جدید اعتبارسنجی با وجود وعده‌های بانک مرکزی و وزیر اقتصاد تاکنون عملیاتی نشده است.

در واقع، در خردادماه سال گذشته عنوان شد که تا یک‌ماه دیگر اعتبارسنجی و امتیازدهی اعتباری اشخاص حقیقی عملیاتی می‌شود. در این شیوه جدید اساس اعتبارسنجی، سابقه اشخاص در پرداخت چک، سابقه محکومیت‌های مالی اشخاص، وضعیت پرداخت مالیات و حتی مواردی مانند پرداخت یا عدم پرداخت جرایم راهنمایی و رانندگی عنوان شده بود.

رضا قاسم‌پور مدیرعامل شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایرانیان در گذشته به پیوست درباره زمان اجرای طرح اعتبارسنجی جدید گفته بود: این مدل از سوی شورای سنجش به تصویب رسیده و ما از سازمان‌هایی که داده‌هایشان قابل اتکاست خواسته‌ایم اطلاعات را به صورت وب‌سرویس در اختیار شرکت رتبه‌بندی اعتباری ایران قرار دهند تا اگر مشتری درخواست استعلام کرد، بر اساس کد ملی به سامانه متصل شود و وضعیت مالیات فرد، فعالیت‌های بانکی، چک، تسهیلات و اطلاعاتی سایر شاخص‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

به نظر می‌رسد تعویق اجرای شیوه جدید اعتبارسنجی، به مشکلات و نبود زیرساخت مشخص برای تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های اجرایی و شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایرانیان برمی‌گردد. سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با تاکید بر محرمانگی داده‌های ارسالی از سوی دستگاه‌ها عنوان کرده است: درباره تعیین تکلیف حفظ، نگهداری و محرمانگی داده‌های ارسالی به شرکت رتبه‌بندی اعتباری ایران و همچنین نوع مالکیت شرکت مذکور، کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک و شورای سنجش اعتبار، مراتب را ظرف مدت یک هفته مشخص و نتایج حاصله را به این کمیسیون ارسال می‌کنند.

با تصویب شورای سنجش اعتبار مدل امتیازدهی اعتباری اشخاص حقیقی، اجرای شیوه جدید اعتبارسنجی، به سال ۱۴۰۲ نرسید و اکنون باید دید که با مهلت کمیسیون اصل نود، به بانک مرکزی و دستگاه‌های اجرایی این طرح تا یک ماه آینده اجرایی خواهد شد. در واقع، باید منتظر بود تا کارگروه تعامل‌پذیری دولت و شورای سنجش اعتبار تا هفته آینده درباره امنیت و حفظ محرمانگی داده‌ها در شرکت اعتباری ایرانیان تصمیم‌گیری کند. به نظر می‌رسد با چراغ سبز این دو نهاد تصمیم‌گیر، دستگاه‌های اجرایی به تکلیف خود در زمینه ارائه اطلاعات به این شرکت عمل کنند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.