اپراتورها

تلفن همراه

خبر اول

رگولاتوری

April 28, 2024
18:03 یکشنبه، 9ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165240

شاخص‌های کیفی شبکه‌های موبایل ایران اعلام شد

ICTna.ir – سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با دو فصل تاخیر، شاخص‌های کیفیت شبکه تلفن همراه کشور در تابستان سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس اینترنت نسل چهارم موبایل در شبکه همراه اول ۹۹.۸ درصد، در شبکه ایرانسل ۹۹.۶ درصد و در شبکه رایتل ۹۹.۵ درصد است.

در همین حال، بیشترین قطعی سرویس 4G با رقم ۰.۳ درصد متعلق به رایتل است و پس از آن ایرانسل با کمتر از ۰.۲ درصد و همراه اول با حدود ۰.۱۵ درصد قرار دارد.

براساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با افزایش پوشش شبکه 4G در کشور، تعداد مشترکان و ضریب نفوذ پهن باند 3G در کشور به موازات با کاهش مواجه شده است بطوری‌که سهم بازار مشترکان پهن باند سیار از فناوری نسل سوم تلفن همراه (3G) تنها هفت درصد و سهم 4G به ۹۳ درصد رسیده است.

در این میان همراه اول با ۵۴ درصد بیشترین سهم بازار تلفن همراه کشور را در اختیار دارد و پس از آن ایرانسل با ۴۲ درصد و رایتل با ۴ درصد قرار دارند.

در تابستان ۱۴۰۲ تعداد مشترکان تلفن همراه با رشد ۳.۹۵ درصدی در مقایسه با تابستان سال ۱۴۰۱ به ۱۴۹ میلیون و ۲۴۵ هزار و ۱۹۱ نفر رسید. در همین زمان مشترکین باند پهن موبایل نیز با رشد ۶.۵۸ درصدی به ۱۰۸ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۹۹۶ مشترک افزایش یافت.

در زمان مورد بررسی شده در این گزارش یعنی تابستان سال ۱۴۰۲ میزان متوسط مکالمه ماهانه به ازای هر کاربر به ۱۷۷ دقیقه رسید و در همین زمان ۷۹ میلیارد و ۲۵۱ میلیون مکالمه در شبکه سیار کشور برقرار شده است که بیشترین سهام مکالمه با ۶۷ درصد متعلق به همراه اول است و پس از آن ایرانسل با سهم ۳۱ درصدی و رایتل با سهم دو درصدی از بازار مکالمات اپراتورها قرار دارند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.