امنیت

فناوری اطلاعات

April 29, 2024
10:57 دوشنبه، 10ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165265

آمار تکان‌دهنده از قربانیان رمزهای تکراری

منبع:  ایسنا

با وجود آنکه کارشناسان امنیتی، مدام درباره ریسک‌های استفاده از رمزهای یکسان برای حساب‌های متعدد هشدار می‌دهند، تعداد شوکه‌کننده زیادی از افراد همچنان این کار را انجام می‌دهند و بدتر از آن، رمز خود را روی یک تکه کاغذ می‌نویسند!

شرکت مدیریت کلمه عبور «بیت واردن» در آستانه «روز جهانی کلمه عبور» در دوم مه، در گزارش جدیدی، به بررسی شیوه‌های استفاده از کلمه عبور ۲۴۰۰ نفر در کشورهای آمریکا، انگلیس، استرالیا، فرانسه، آلمان و ژاپن پرداخته و دریافته است یک چهارم از آنها، از یک کلمه عبور برای ۱۱ تا بیش از ۲۰ حساب کاربری استفاده می‌کنند.

بعلاوه، یک سوم (۳۶ درصد)، اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد و نام همسر را برای کلمه عبور قرار می‌دهند که می‌تواند به راحتی در شبکه‌های اجتماعی (۶۰ درصد) و گروه‌های آنلاین (۳۰ درصد) به دست آید. تقریبا نیمی از این افراد (۴۸ درصد) از یک کلمه عبور در پلتفرم‌ها یا حساب‌های کاربری محل کار، استفاده می‌کنند.

طبق یافته‌های این گزارش، بسیاری از افراد (۱۹ درصد) در نتیجه استفاده از کلمه عبور، داده‌های خود را از دست داده‌اند یا رخنه امنیتی دیگری را تجربه کرده‌اند.

یک چهارم (۲۳ درصد) ‌ تائید کرده‌اند که کلمات عبور آنها در گذشته، به سرقت رفته یا به شکلی، لو رفته‌اند و همزمان، اکثر آنها به شیوه‌های کلمه عبور خود، مطمئن هستند. تقریبا دو سوم (۶۰ درصد) احساس می‌کنند قادرند حمله فیشینگ را تشخیص دهند و ۶۸ درصد، احساس می‌کنند آماده شناسایی و خنثی سازی حملات سایبری هستند که با استفاده از هوش مصنوعی انجام می‌شوند.

شرکت «بیت واردن» کشف کرد کلمات عبور برای حساب‌های خصوصی هم از نظر امنیتی، وضعیت بهتری ندارند.

بر اساس گزارش تِک رادار، خبر خوب این است که آگاهی نسبت به اهمیت کلمات عبور قوی، افزایش یافته است. نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «بیت واردن» (۵۱ درصد)، از یک «پسورد منیجر» در خانه استفاده می‌کنند و در محیط کار، از نظر امنیتی، احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند. حدود ۴۵ درصد می‌گویند اکنون کمتر از کلمات عبور یکسان استفاده می‌کنند و ۸۰ درصد هم از احراز هویت دو مرحله‌ای برای حساب‌های شخصی و ۶۶ درصد از آن، برای حساب‌های محل کار استفاده می‌کنند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.