اینترنت و شبکه

خبر اول

رگولاتوری

May 3, 2024
10:00 جمعه، 14ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165424

قانون زیرساخت گیگابیتی اتحادیه اروپا چراغ سبز نهایی را دریافت کرد!

 

ICTna.ir – قانون زیرساخت گیگابیتی اتحادیه اروپا که بسیار مورد بحث قرار گرفته بود روز دوشنبه تایید نهایی خود را از شورای اروپا دریافت کرد، این موضوع به آن معنی است که ظرف چند روز اجرایی خواهد شد.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، شاکله برخی از تبلیغات و خبرپراکنی های جدی از بروکسل، مقر اتحادیه اروپا، این قانون را تغییر دهنده بازی برای توسعه اتصال پرسرعت در سراسر بلوک 27 عضوی اتجادیه اروپا القا میکند. اما در حالی که این عمل ممکن است به اپراتورها کمک کند تا شبکه ها را راه اندازی کنند و آن را توسعه دهند ولی باید گفت که تأثیر این قانون، دستکم تا مدتی محسوس نخواهد بود.

پس از دریافت مجوز از شورا، یک هفته پس از رأی مثبت پارلمان اروپا، این قانون در روزنامه رسمی منتشر می شود که ممکن است چند روزی طول بکشد و سه روز پس از آن رسماً اجرایی می شود. اما تا 18 ماه دیگر تبدیل به قانون نمی شود و برخی از مفاد این قانون حتی دیرتر از آن نیز اعمال می شود.

این روند طبیعی برای قانونگذاری اروپا است. این کارها زمان می برد. اما با ناامیدی اتحادیه اروپا برای دستیابی به اهداف پایان دهه در مورد پوشش شبکه پرسرعت و همچنین حفظ موقعیت در صحنه بین‌المللی، احتمالاً قوانین، کمتر از آنچه قانون‌گذاران تصور می‌کنند، تأثیرگذار هستند.

پترا دو سوتر، معاون نخست‌وزیر بلژیک و وزیر اداره شرکت‌های دولتی، مخابرات و خدمات پستی بلژیک در این خصوص گفت: تصویب قانون زیرساخت گیگابیتی نشان‌دهنده تعهد ما برای مقابله با بار اداری و تقویت گسترش شبکه‌های پرسرعت است. این به شهروندان ما امکان می‌دهد سریع‌تر گشت و گذار کنند و تجربه دیجیتالی بهتری با استفاده از فیبر یا 5G داشته باشند.

شکی نیست که این عمل به سازندگان شبکه کمک خواهد کرد. این شامل مقرراتی برای سرعت بخشیدن به روند دریافت مجوز از مالکان زمین است، البته در سطحی ضعیف تر از آنچه بسیاری انتظار داشتند، برای مثال، شبکه ها را در ساختمان ها اجرا می کند. همچنین شامل تمدید سقف‌های قیمت خرده‌فروشی درون اتحادیه اروپا است که قرار بود در 14 مه منقضی شود. سقف فعلی 0.19 یورو در دقیقه برای تماس‌های صوتی و 0.06 یورو برای هر پیامک تا 30 ژوئن 2032 اجرا می‌شود.

هدف اتحادیه اروپا پوشش کامل گیگابیتی تا سال 2030 و شبکه های 5G در تمام مناطق پرجمعیت تا سال 2030 است. اخیراً گزارشی از وضعیت دهه دیجیتال منتشر کرده است که نشان می دهد در حال حاضر شبکه های فیبر تنها به 56 درصد از خانوارها دسترسی دارند، در حالی که 5G هشتاد و یک درصد از خانواده ها را پوشش می دهد. جمعیت در مناطق روستایی به 51 درصد کاهش یافته است. بنابراین مطمئناً راهی برای رساندن پوشش وجود دارد.

اتحادیه اروپا رقمی معادل 200 میلیارد یورو را به عنوان سرمایه‌گذاری لازم برای دستیابی به اهداف پوشش خود ذکر کرده است، بنابراین در اینجا بسیار بیشتر از قوانین حاکم بر مجوز و نظایر آن، بودجه وجود دارد.

نهادهای صنعتی ETNO، ECTA، GIGAEurope و GSMA در ماه‌های اخیر مواضع خود را در مورد این قانون بیان کرده‌اند. محتوای این قانون در مقایسه با آنچه برای اولین بار توسط کمیسیون اروپا در اوایل سال 2023 ارائه شد، بسیار کمرنگ‌تر شده است . صنعت اکنون به دنبال کمیسیون بعدی اتحادیه اروپا برای توسعه بیشتر قوانین زیرساخت است، انتخابات بعدی قرار است اواخر سال میلادی جاری برگزار شود.

در این میان، کسانی که در حال حاضر کرسی‌های اتحادیه اروپا را اشغال کرده‌اند، مصمم هستند که این اقدام را دستاورد بزرگ دوران خود بدانند. واقعیت این است که این قانون به سازندگان شبکه کمک خواهد کرد، اما می‌توانست کارهای بیشتری انجام دهد!

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.