اپراتورها

تلفن همراه

May 6, 2024
13:49 دوشنبه، 17ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165650

بهترین راه پرداخت قبوض و ارتباط با شرکت مخابرات درگاه ‌های رسمی است

مشتریان شرکت مخابرات ایران می توانند با استفاده از سامانه تلفنی ۲۰۰۰ ، کددستوری #۲۰۲۰* ویا اپلیکیشن ” مخابرات من” و برخی درگاه های پرداخت دیگر نسبت به دریافت صورتحساب کارکرد هزینه تلفن ثابت مطلع و از همین طریق پرداخت نمایند . که البته بهترین و مطمئن ترین آن درگاه مخابرات من است.

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، اغلب مشتریان آگاه هستند که در صورت دسترسی وب، بهترین روش پرداخت قبوض مختلف تلفن، استفاده از سامانه “مخابرات من” در سایت شرکت و اپلیکیشن Mytci است.

اخیراً مطلبی در سایت تابناک در مورد هزینه‌های قبوض تلفن ثابت در سال ۱۴۰۳ منتشر شده که به‌رغم اینکه بخش‌هایی از آن منطبق با اطلاعات اعلامی شرکت مخابرات است، در بخش‌های مهمی احتمالاً از روی ناآگاهی، مطالب غیرواقعی استفاده شده و همچنین در یک خبر اطلاعی برای تمام مشتریان، از تبلیغ برای یک اپلیکیشن پرداخت استفاده شده که مصداق رپورتاژآگهی و عمل غیرحرفه‌ای برای یک رسانه حرفه‌ای است.

انتشار این مطلب در حالی ست که افزایش هزینه تلفن ثابت کمترین میزان نسبت به تمام خدمات در ۲۰ سال گذشته است، یعنی تعرفه سرویس‌های مخابرات ایران حدود ۲۰ سال ثابت بوده و ازشهریور سال ۱۴۰۱ با تعدیل تعرفه حداقلی تغییر کرد .

نکته مهم در این افزایش حداقلی این است که براساس محاسبات صورت گرفته ، در ازای نگهداری از خطوط محاسبه شده با توجه به تورم دو رقمی سالیان متوالی، بسیار کم و در حد ادامه فعالیت شرکت مخابرات در این تورم و هزینه‌های فزاینده نیست.

نکته بعدی افزایش “حداقلی” تعرفه مخابرات است که بعد از ۲۰ سال، مطابق مصوبه ۳۳۸ سازمان تنظیم مقررات با عنوان دستورالعمل تنظیم هزینه ماهانه خدمات مکالمه صوتی مشترکین تلفن ثابت شرکت مخابرات ایران، هزینه نگهداری و نه تعرفه‌ها، افزایش پیدا کرد. این افزایش بر اساس نفر-ساعت در ازای نگهداری از خطوط محاسبه شده که با توجه به تورم بسیار کم و در حد ادامه فعالیت شرکت مخابرات در این تورم و هزینه‌های فزاینده نیست.

همچنین در ابتدای سال ۱۴۰۳، مالیات بر ارزش افزوده از ۹ درصد به ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد که روی قبوض محسوس بود، ولی این مبلغی که از مشتریان در ازای مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌شود متعلق به اداره دارایی است و ریالی از آن به مخابرات واریز نمی شود.

مطابق مصوبه ۳۳۸ سازمان تنظیم مقررات (نحوه اجرای دستورالعمل تنظیم هزینه ماهانه خدمات مکالمه صوتی مشترکین تلفن ثابت شرکت مخابرات ایران )، مشتریان تلفن ثابت در تهران ۲۰ هزارتومان ، در مراکز استان‌ها ۱۵ هزارتومان و در سایر نقاط کشور ۱۰ هزارتومان به صورت‌ ماهیانه به مخابرات می پردازند و به جای آن به ترتیب ۴۴۴۴، ۳۳۳۳ و ۲۲۲۲ دقیقه مکالمه رایگان دارند لذا دقایق مکالمه های استانی، بین استانی و تلفن همراه محاسبه و اگر از این مبالغ بیشتر باشد در صورتحساب محاسبه می شود.

هزینه مکالمه در گذشته به ازای هر دقیقه شهری ۴۵ ریال و بین استانی ۳۳۹ ریال بوده است.

در نهایت باید دانست علی رغم تمام زیان های وارده به مخابرات، به علت زیرساختی بودن خدمات آن، مدیران و همکاران شرکت هیچ گاه در مسیر توسعه به نفع بازار پیشران ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور ذره ای تردید به خود راه نداده و علی رغم تمام مشکلات با همکاری نهادهای بالادستی و وزارت ارتباطات، توانسته اند چراغ ارتباطات کشور را روشن نگه دارند.

از رسانه ها نیز انتظار می رود ضمن نشر اطلاعات درست در این زمان‌، موارد مربوط به رپورتاژ آگهی را به هیچ وجه به عنوان خبر یا گزارش خبری منتشر نکنند، زیرا این کار علاوه بر غیرحرفه ای بودن و داشتن مسئولیت قانونی، اعتماد متقابل مردم، سازمان ها و رسانه ها را به یکدیگر کم کرده و انتشار صحیح و شفاف اخبار و دسترسی آزاد به اطلاعات را با مشکل مواجه سازد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.