اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

May 6, 2024
17:08 دوشنبه، 17ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165664

ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود یافته است؟

منبع: ایسنا

ظرفیت شبکه ارتباطی کشور یکی از موضوعات مورد توجه در پروژه شبکه ملی اطلاعات است که ۴ لایه دارد و به گفته رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت در سالی که گذشت شاخص‌های شبکه مادر مخابراتی به عنوان هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود قابل توجهی یافت.

یکی از پروژه‌هایی که به عنوان شناسنامه کاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شناخته می‌شود، شبکه ملی اطلاعات است که حتی در ادوار گذشته راه‌اندازی شد اما در دولت سیزدهم بیش از گذشته مورد تأکید قرار گرفت.

دستگاه‌های مختلفی برای تحقق این شبکه از سالیان گذشته مشغول کار هستند و مرکز ملی فضای مجازی نیز برای ارزیابی این شبکه، شاخص‌ها و اهدافی را مطابق سند طرح کلان و معماری شبکه ملی مصوب شورای عالی فضای مجازی و با مشارکت دستگاه‌های متولی تعیین‌کرده و براساس همین شاخص‌ها و اهداف، میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات سنجیده می‌شود. ۳۰ هدف عملیاتی برای این پروژه تعریف و برای تحقق هر هدف تعدادی شاخص تعیین شده که جمعا ۱۲۲ شاخص مورد ارزیابی قرار گرفته است و با بررسی میزان پیشرفت اهداف و شاخص‌های آن، پیشرفت کلی شبکه ملی اطلاعات نیز برآورد می‌شود.

این اهداف عمدتا در حوزه افزایش سرعت اینترنت، مزیت‌بخشی کیفی در دسترسی به خدمات و محتوای داخلی، دسترسی پر سرعت برای کسب‌وکارها و مراکز آموزشی و تسهیل دسترسی به فناوری‌های نوین است. فرآیند ارزیابی شبکه ملی اطلاعات از اواخر شهریور ۱۴۰۲ آغاز شد و میزان پیشرفت اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات تا پایان بهمن سال گذشته و براساس شاخص‌های جدید تعیین شده توسط مرکز ملی فضای مجازی، ۵۹.۱۸ است.

یکی از موضوعاتی که در این پروژه مورد توجه قرار می‌گیرد، ظرفیت شبکه ارتباطی کشور است. در توضیح این موضوع می‌توان گفت ظرفیت شبکه ارتباطی کشور چهار لایه دارد که شامل دسترسی از منزل تا مرکز مخابرات، شبکه داخل شهر، استانی و گیت‌وی بین‌المللی می‌شود. بخش زیادی از این لایه‌ها در اختیار اپراتورهای مختلف است و تنها شبکه زیرساخت در اختیار وزارت ارتباطات قرار دارد.

به گفته رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت در سالی که گذشت شاخص‌های شبکه مادر مخابراتی به عنوان هسته شبکه ملی اطلاعات بهبود قابل توجهی یافت؛ رشد ۵۴ درصدی ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور، رشد ۴۵ درصدی ظرفیت پهنای باند شبکه IP داخل کشور و همچنین نوسازی زیرساخت‌های نیرو و ایجاد ارتباطات چندگانه در مراکز زیرساختی ازجمله گام‌های روبه جلو شرکت ارتباطات زیرساخت بود که جز با همت و جهاد شبانه‌روزی خادمان ملت در شرکت ارتباطات زیرساخت محقق نمی‌شد.

همزمان با رشد و توسعه این پروژه طی سال‌ها، روستاهای بسیاری به واسطه آن به اینترنت و شبکه ارتباطی متصل شدند. در واقع توجه به مناطق محروم و روستایی یکی از اولویت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم است.

دسترسی ۲۳۲ روستای بالای بیست خانوار به اینترنت

به طور مثال ۲۳۲ روستای بالای بیست خانوار لرستان به اینترنت پر سرعت دسترسی پیدا کردند. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان در این زمینه اعلام کرد از ابتدای دولت سیزدهم تا اوایل اردیبهشت ماه ۲۳۲ روستای بالای بیست خانوار استان در قالب احداث سایت جدید و یا ارتقاء تکنولوژی سایت‌های موجود به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند و اهالی این مناطق به اینترنت پر سرعت دسترسی پیدا کرده‌اند.

البته ۸ روستای هرمزگان هم تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات قرار گرفت. استاندار هرمزگان با اعلام این خبر، بیان کرد این روستاها در شهرستان‌های بندرعباس، بندرلنگه، قشم، حاجی‌آباد، جاسک، سیریک و بشاگرد قرار گرفته‌اند و تلاش برای اتصال روستاهای فاقد شبکه اینترنت نیز در دستورکار قرار دارد.

دسترسی ۱۰۷ خانوار به شبکه ملی اطلاعات در بروجرد

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان در این زمینه گفت با احداث سایت جدید ارتباطی اپراتور اول تلفن همراه در روستای فخرآباد بالا از توابع شهرستان بروجرد که روستای قپانوری را نیز تحت پوشش ارتباطی قرار می‌دهد، از محل اعتبار توسعه روستایی وزارت ارتباطات در قالب همین طرح که با تلاش همکاران اپراتور همراه اول انجام گرفته است ۱۰۷ خانوار با پوشش جمعیتی ۳۱۲ نفر اهالی این روستا از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شدند.

به گفته وی این مهم می‌تواند در جهت رفاه حال مردم و دسترسی به خدمات الکترونیکی و همچنین توسعه کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و عمران و آبادانی منطقه نقش بسیار مهمی ایفا کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.