سخت‌افزار

فناوری اطلاعات

May 11, 2024
21:52 شنبه، 22ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 166038

دستاوردهای SMIC چین در سایه تحریم‌ها

منبع: Zoomit

شرکت چینی SMIC با وجود تحریم‌های سخت آمریکا به «دومین تراشه‌ساز کاملاً آنلاین بزرگ دنیا» تبدیل شد.

شرکت SMIC، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی قراردادی تراشه در چین، گزارش مالی فصل اخیر را منتشر کرده و گفته است با وجود تحریم‌های سخت آمریکا، درآمدش در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد. گزارش مالی نشان می‌دهد که SMIC هم‌اکنون «دومین تراشه‌ساز کاملاً آنلاین بزرگ دنیا» از لحاظ درآمد است.

SMIC همچون TSMC در دسته‌ی کسب‌و‌کارهای Pure-Play یا کاملاً آنلاین قرار می‌گیرد؛ به این معنی که کل روند تجاری شرکت ازجمله ارتباط با مشتریان، به شکل آنلاین انجام می‌شود. کسب‌و‌کارهای Pure-Play ساختار متفاوتی با کسب‌و‌کارهای Brick and Mortar (کاملاً فیزیکی) دارند.

SMIC برای رسیدن به جایگاه دوم توانست از شرکت‌های سرشناس گلوبال‌فاندریز و UMC عبور کند؛ آن دو شرکت هم در دسته‌ی کسب‌و‌کارهای کاملاً آنلاین قرار می‌گیرند.

با وجود تمامی پیشرفت‌ها، اگر نگاهی کلی به بازار شرکت‌های تراشه‌ساز بیندازیم، می‌بینیم که SMIC همچنان پایین‌تر از شرکت‌هایی مثل اینتل و سامسونگ است.

SMIC با درآمد ۱٫۷۵ میلیارد دلاری در فصل اول ۲۰۲۴، از گلوبال‌فاندریز با درآمد ۱٫۵۴۹ میلیارد دلار و UMC با درآمد ۱٫۷۱ میلیارد دلار عبور کرد؛ درآمد دو شرکت یادشده به ترتیب ۱۶ درصد و ۰٫۸ درصد نسبت‌به فصل اول ۲۰۲۳ افت کرده است.

دو شرکت تراشه‌سازی اینتل فاندری و سامسونگ فاندری که زیرمجموعه‌ی اینتل و سامسونگ الکترونیکس هستند، افزون‌بر رفع نیازهای شرکت مادر خود، با شرکت‌های دیگر ارتباط دارند.

بیش‌از ۹۰ درصد درآمد کسب‌و‌کار اینتل فاندری ازطریق خود اینتل تأمین می‌شود. اینتل می‌گوید درآمد واحد اینتل فاندری در فصل اول ۲۰۲۴ به ۴٫۴ میلیارد دلار رسیده است؛ بدین ترتیب اینتل فاندری دومین تراشه‌ساز قراردادی بزرگ دنیا از لحاظ درآمد محسوب می‌شود (در فهرست کلی و بدون درنظر گرفتن مدل کسب‌و‌کار).

بر اساس آمار تخمینی، سامسونگ فاندری در فصل اول ۲۰۲۴ توانست ۳٫۳۸ میلیارد دلار درآمد به جیب بزند. گفته می‌شود ۸۲ درصد از درآمد سامسونگ فاندری ازطریق کسب‌وکار Device Solutions سامسونگ تأمین می‌شود. واحد تراشه‌سازی سامسونگ هم‌اکنون سومین تراشه‌ساز قراردادی بزرگ دنیا از لحاظ درآمد به‌حساب می‌آید.

درآمد شرکت SMIC در فصل اول ۲۰۲۴ به‌میزان ۱۹٫۷ درصد بیشتر از سال گذشته بود. افزایش درآمد این شرکت به بالارفتن حجم تولید پردازنده با لیتوگرافی کلاس هفت نانومتری نسل دوم نسبت داده می‌شود.

با وجود کسب درآمد قابل توجه، سود SMIC از ۲۳۱٫۱ میلیون دلار در فصل اول ۲۰۲۳ به ۷۱٫۷۹۲ میلیون دلار در فصل اول ۲۰۲۴ کاهش یافت.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.