هوش مصنوعی

May 13, 2024
16:34 دوشنبه، 24ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 166219

سم آلتمن دوباره پیشنهاد داد: نظارت یک آژانس بین‌المللی بر هوش مصنوعی

منبع: Digiato

«سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI، دوباره خاطرنشان کرده است که باید یک آژانس بین‌المللی برای نظارت بر هوش مصنوعی ایجاد شود. آلتمن باتوجه به تکامل سریع هوش مصنوعی رویکرد چنین آژانسی را بهتر از قوانین غیرقابل انعطاف فعلی می‌داند. او هوش مصنوعی را با هواپیما مقایسه و بر نیاز به ایجاد یک چهارچوب ایمنی تأکید کرد.

سم آلتمن در پادکست All-In گفت: «فکر می‌کنم زمانی در آینده نه‌چندان دور فرا می‌رسد –البته درباره دهه‌های آینده صحبت نمی‌کنیم– که در آن سیستم‌های هوش مصنوعی پیشتاز، قادر به ایجاد آسیب‌های جهانی قابل‌توجه باشند.»

او معتقد است که این سیستم‌ها تأثیر منفی فرامرزی خواهند داشت و سیستم‌های هوش مصنوعی‌ قدرتمند باید توسط یک آژانس بین‌المللی بررسی شوند تا با آزمایش‌های ایمنی معقول بر آن‌ها نظارت شود.

نظرات سم آلتمن درباره بررسی هوش مصنوعی
سم آلتمن می‌گوید که افزایش بیش‌ازحد مقررات و نظارت بر هوش مصنوعی او را بسیار عصبی می‌کند. درواقع او فکر می‌کند نظارت بر این فناوری باید به حد کافی باشد و مقررات نه بیشتر و نه کمتر از حد لازم وضع شوند.

در ماه مارس (اسفندماه)، اتحادیه اروپا قانون هوش مصنوعی را تصویب کرد که خطرات این فناوری را طبقه‌بندی و موارد غیرقابل‌قبول را ممنوع می‌کند. رئیس جمهور آمریکا نیز سال گذشته میلادی یک فرمان اجرایی را امضا کرد که در آن خواستار شفافیت بیشتر درباره مدل‌های پیشرفته هوش مصنوعی شد.

اما آلتمن استدلال می‌کند که یک آژانس بین‌المللی انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به وضع قوانین ملی ارائه می‌دهد و چنین مزیتی باتوجه به سرعت تکامل هوش مصنوعی مهم است. او می‌گوید این قوانین ملی در 12 ماه آینده، ممکن است دیگر کارکردی نداشته باشند، چراکه نمی‌توان رویدادهای 12 تا 14 ماه آینده هوش مصنوعی را با قوانین فعلی تنظیم کرد.

به‌عبارت دیگر، آلتمن فکر می‌کند که هوش مصنوعی باید مانند ایمنی یک هواپیما بررسی شود. او می‌گوید که وقتی ازدست‌دادن جان انسان‌ها مطرح باشد، همانند پرواز با هواپیما، داشتن نوعی چهارچوب ایمنی بسیار مهم‌تر خواهد شد. چنین رویکردی را نیز باید درباره هوش مصنوعی اتخاذ کرد.

سم آلتمن همچنین در صحبت‌های اخیر خود، ایده درآمد پایه جدیدی را با عنوان «رایانش پایه همگانی» مطرح کرد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.