اپراتورها

تلفن همراه

رگولاتوری

May 30, 2024
12:26 پنجشنبه، 10ام خردادماه 1403
کد خبر: 167242

شبکه کدام اپراتور تلفن همراه پایدارتر است؟

منبع: شرق

در حال حاضر سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل در ایران به مشترکان تلفن همراه خدمات ارائه می‌دهند اما سهم آنها از بازار به دلیل کیفیت خدمات یکسان نیست؛ در این گزارش به مقایسه وضعیت پایداری شبکه هر کدام از آنها می‌پردازیم.

برای مشترکان اپراتورها مهمترین نکته این است که بتوانند در هر نقطه ای از کشور به تماس صوتی و متنی و استفاده از داده ها دسترسی داشته باشند.

به منظور بررسی وضعیت خدمات ارائه شده از سوی اپراتورهای فعال در کشور( همراه اول ، ایرانسل و رایتل) لازم است شرایط آنها در چهار مولفه میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس داده، میزان قطعی سرویس داده، میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت و میزان قطعی سرویس صوت ارزیابی شود.

مشترکان اپراتورها همواره به دنبال استفاده از خدمات با کیفیت در برقراری ارتباط صوتی و متنی و اینترنتی هستند بنابراین سهم بازار اپراتوری که بتواند این خواسته مشترکان را به صورت مناسب تری پاسخ بدهد نسبت به سایر رقبا بیشتر خواهد شد.

بررسی آمارها نشان می دهد در شاخص برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت بیشترین ضریب توسط همراه اول به دست آمده است. میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس صوت در اپراتور همراه اول با تکنولوژی G2 معادل 99.19 درصد و با تکنولوژی G3 نیز 99.85 درصد است در حالیکه این آمار برای ایرانسل با تکنولوژی ، 98.98 درصد و با تکنولوژی G3 نیز 99.83 درصد است.البته به روایت آمارهای ارائه شده در سال 1402 میزان موفقیت رایتل در شاخص برقراری موفقیت آمیز سرویس نسبت به سایر اپراتورها به مراتب کمتر بوده و 99.6 درصد از سرویس های صوتی این اپراتور موفقیت آمیز بوده است.

از دیگر شاخص هایی که برای ارزیابی عملکرد یک اپراتور باید بررسی شود« میزان قطعی سرویس صوت» است. میزان قطعی سرویس صوت در اپراتور همراه اول با تکنولوژی G2 و G3 به ترتیب 32 و 11 دهم درصد است در حالیکه سهم ایرانسل از قطعی سرویس صوت با تکنولوژی های G2 و G3 به ترتیب 39 و 19 دهم درصد است.البته در این شاخص باز هم سهم منفی رایتل نسبت به سایر اپراتورها بیشتر است تا جایی که 43 دهم درصد از تماس های صوتی برقرار شده در بستر این اپراتور با قطعی روبرو می شوند.

مقایسه عملکردی اپراتورهای فعال در ایران در بستر داده ها نیز نشان می دهد که اپراتور همراه اول در این عرصه نسبت به سایر رقبا شرایط بهتری دارد.بررسی آمارها نشان می دهد که با تکنولوژی G3 بیش از 99.44 درصد و با تکنولوژی G4 بیش از 99.6 درصد از ارتباط های برقرار شده سرویس داده ها در اپراتور همراه اول موفقیت آمیز بوده است.میزان برقراری موفقیت آمیز سرویس داده با تکنولوژی G3 در اپراتور ایرانسل 97.67 درصد و در رایتل 98.63 درصد است.

از نکته های حائز اهمیتی که از آمارها قابل استخراج است می توان به موفقیت اپراتور همراه اول در به حداقل رساندن عدم موفقیت در شاخص های خدمات ارائه شده اشاره کرد.آمارها نشان می دهد میزان قطعی سرویس داده در اپراتور همراه اول نسبت به سایر اپراتورهای فعال در کشور پایین تر است.

در همراه اول میزان قطعی سرویس داده در تکنولوژی های G3 و G4 به ترتیب 22 و 29 دهم درصد است در حالیکه میزان قطعی سرویس داده با تکنولوژی G3 در ایرانسل 47 دهم درصد و در رایتل 43 دهم درصد است.

بدون تردید ارائه خدمات با کیفیت مهمترین نقطه قوت همراه اول است که توانسته به افزایش سهم بازار این اپراتور از کل بازار کشور شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.