خبر اول

هوش مصنوعی

May 30, 2024
12:31 پنجشنبه، 10ام خردادماه 1403
کد خبر: 167245

اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان بودجه به «مرکز ملی هوش مصنوعی» ایران

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از اختصاص اعتبارات ۵ همتی به مرکز ملی هوش مصنوعی خبر داد و گفت: قرار است پردازنده گرافیکی و تراشه‌های با قدرت پردازش بالا، وارد کرده و در اختیار شرکت‌های بخش خصوصی و دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و مراکز و اساتید تحقیقاتی هوش مصنوعی با قیمت نازل قرار دهیم.

دکتر بهروز مینایی در حاشیه «اولین رویداد به‌کارگیری هوش مصنوعی در بخش تولید برق؛ تحولات و نوآوری‌ها» در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جزئیات سند ملی هوش مصنوعی و برنامه هفتم توسعه در حوزه هوش مصنوعی، گفت: بر اساس این سند همه دستگاه‌ها موظف هستند ظرف ۶ ماه سند خود را تهیه کرده و در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دهند. کلیه این اسناد در مرکز ملی فضای مجازی جمع‌آوری خواهد شد تا نگاشت نهایی سند ملی هوش مصنوعی در کشور لحاظ شود.

وی با اشاره به برخی از مصوبات این حوزه، اظهار کرد: ایجاد ۷ آزمایشگاه ملی تصویب شده که از جمله آن می‌توان به آزمایشگاه‌های ملی کوانتوم، زیست فناوری و مرکز آفرینش هوش مصنوعی اشاره کرد که آزمایشگاه هوش مصنوعی در سال جاری راه‌اندازی خواهد شد.

مینایی با بیان اینکه معاونت علمی ریاست‌جمهوری قرار است این مرکز ملی هوش مصنوعی را در چند لایه مدیریت کند، خاطرنشان کرد: در گام نخست در زمینه ایجاد زیر ساخت‌های هوش مصنوعی در کشور تسهیل‌گری کند و زیر ساخت پردازنده گرافیکی را ایجاد کرده و پردازنده گرافیکی و تراشه‌های با قدرت پردازش بالای این حوزه را وارد کند و در اختیار شرکت‌های بخش خصوصی و دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز و اساتید تحقیقاتی هوش مصنوعی با قیمت نازل قرار دهیم.

وی ایجاد، بسط و توسعه پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری داده در کشور را اقدام دیگر در حوزه توسعه هوش مصنوعی ذکر کرد و ادامه داد: تا داده نباشد، الگوریتم‌های هوش مصنوعی نمی‌توانند کاری انجام دهند و حتما لازم است همه دستگاه‌ها، بر اساس قانون «دوام» مجلس که تصویب شده، داده‌ها و اطلاعات ملی را در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز علمی قرار دهند.

مینایی، لایه سوم حمایت‌ها در حوزه هوش را مقیاس پذیری عمودی (Vertical Scaling) روی هوش مصنوعی به صورت تخصصی عنوان کرد و گفت: هوش مصنوعی در حوزه سلامت، فین‌تک و امور تجاری و در حوزه امور صنعتی که اصطلاحا دوقلوی دیجیتال Digital Twin نامیده می‌شود و هوش مصنوعی در حوزه بیگ دیتا در حوزه زبان فارسی برای اپراتورهای کشور از جمله آنها به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: پژوهشگران علاقه‌مند به توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی لایه چهارم حمایتی ما قرار می‌گیرند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی ریاست‌جمهوری، تاکید کرد: در برنامه هفتم توسعه قرار است همه این مسائل فعال شوند، به‌ویژه توسعه هوش مصنوعی صنعتی در حوزه‌هایی چون وزارت نیرو، آبفای کشور، برق حرارتی و نفت، چرا که همزادهای دیجیتالی می‌تواند در ارتقای بهره‌وری در تولید، انتقال و توزیع انرژی در کشور مؤثر باشد.

مینایی، افزایش بهره‌وری در حوزه انرژی را به معنای اقتصاد و زندگی بهتر دانست و افزود: توسعه هوش مصنوعی در حوزه‌های علوم انسانی نیز دیده شده، به گونه‌ای که درس ۳ واحدی برای همه رشته‌های علوم انسانی و مهندسی را طراحی کردیم که در مهر ماه سال جاری ارائه خواهد شد و از این طریق همه رشته های تحصیلی با هوش مصنوعی و کاربردهای آن آشنا خواهند شد.

تغییرات کشور از هوش مصنوعی

وی با تاکید بر اینکه با این سند تحولات خوبی در حوزه هوش مصنوعی ایجاد می‌شود، یادآور شد: قطعا در جاهایی که پلتفرم داده وجود ندارد، باید پلتفرم‌های داده و ایجاد بسترهای ذخیره‌سازی داده و به اشتراک گذاری داده فراهم شود.

مینایی افزود: از سوی دیگر در نهادهایی که این پلتفرم وجود دارد مانند حوزه برق حرارتی، بر روی تحلیل داده‌ها از طریق ایجاد Data Lake (بستری برای ذخیره انواع مختلف داده ‌های خام با فرمت اصلی و دست نخورده‌ آنها) و همچنین ایجاد Data Warehouse (محل ذخیره‌ داده ‌های ساختاریافته) اقدام شود تا داشبوردهای خوب اطلاعاتی در اختیار مدیران و تصمیم‌گیران قرار گیرد.

اعتبارات برای توسعه هوش مصنوعی

دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی ریاست‌جمهوری در خصوص اعتبارات این حوزه، اظهار کرد: اعتبارات خوبی برای مرکز ملی هوش مصنوعی در نظر گرفته شد که بالغ بر ۲.۴ همت است که برای واردات جی پی یو (پردازنده گرافیکی) صرف خواهد شد و این میزان تا ۵ همت افزایش می‌یابد، ضمن آنکه احتمالا با مشارکت اپراتورها و بنیاد مستضعفان تا ۱۰ همت افزایش یابد.

مینایی اضافه کرد: برای مرکز ملی هوش مصنوعی صحبت از اعتبارات ۲۰ همتی بوده است تا صرف توسعه الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی شود، ولی اعتبارات ۵ همتی برای این مرکز حتمی است.

وی در خصوص سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، گفت: برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه هوش مصنوعی نیز با زیر ساخت‌هایی که بخش دولتی در اختیار خصوصی قرار داده است، مشارکت خوبی ایجاد شده است.

رویداد هوش مصنوعی در مهرماه

مینایی از برگزاری رویداد همایشی با عنوان IA سامیت در مهرماه سال جاری خبر داد و گفت: در این همایش سرآمدان هوش مصنوعی در کشور حضور دارند، ضمن آنکه قرار است «جایزه هوش مصنوعی» اعطا شود.

وی خاطرنشان کرد: این اقدامات نشان می‌دهد که بخش خصوصی و مشارکت مردمی که نخبگان کشور در تولید هوش مصنوعی هستند، بسیار فعال است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.