هوش مصنوعی

June 1, 2024
11:23 شنبه، 12ام خردادماه 1403
کد خبر: 167281

مهم‌ترین پیش‌بینی‌ها درباره آینده AI

جهان در اواخر ۲۰۲۲ با معرفی سری جی‌پی‌تی 3.5 OpenAI شاهد افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی مولد بود. IDC پیش‌بینی می‌کند که هزینه‌های جهانی برای راه‌حل‌های پیشنهادی هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۷ از سقف ۵۰۰ میلیارد دلار هم فراتر خواهد رفت؛ که نمایانگر تغییر چشمگیر سرمایه‌گذاری‌های فناوری در مسیر پیاده‌سازی هوش مصنوعی و پذیرش محصولات و خدمات به‌وسیله هوش مصنوعی است.

به گزارش پیوست، IDC اخیراً میزبان یک وبینار FutureScape توسط ریتو جیوتی، معاون گروه خدمات تحقیقات بازار و مشاوره در حوزه هوش مصنوعی و خودکارسازی جهانی بود. این وبینار برخی از ۱۰ پیش‌بینی مهم هوش مصنوعی را برای ۲۰۲۴ و سال‌های پس از آن مطرح می‌کند.

ریتو جیوتی می‌گوید: « انفجار محبوبیت جهانی چت جی‌پی‌تی اولین نقطه‌عطف واقعی هوش مصنوعی را در پذیرش عمومی به ما داده است. با رشد سرمایه‌گذاری‌ها روی هوش مصنوعی و خودکارسازی، تمرکز بر نتایج، حاکمیت و مدیریت ریسک بسیار مهم شده است.

تحقیقات IDC در FutureScape ۲۰۲۴ بر محرک‌های خارجی تمرکز دارد که اکوسیستم کسب‌وکار جهانی را طی ۱۲ تا ۲۴ ماه آینده تغییر می‌دهند؛ همچنین به مشکلاتی می‌پردازد که تیم‌های فناوری آی. تی در تعریف، ساخت و مدیریت فناوری‌هایی برای پیشرفت در یک جهان‌اول دیجیتالی با آن‌ها مواجه خواهند بود.

نگاهی دقیق‌تر به ده پیش‌بینی مهم IDC برای هوش مصنوعی، هوش مصنوعی مولد و خودکارسازی موارد زیر را نشان می‌دهد:

 • پیش‌بینی ۱) کاهش خطرات هوش مصنوعی مولد: بهره‌وری سریع و خطر فاجعه‌بار دو روی سکه جدید و درخشنده هوش مصنوعی مولد هستند. برای کاهش این خطرات، ارایه‌دهندگان پلت‌فرم ابری و نرم‌افزاری، بسته‌های امنیتی و مدیریت هوش مصنوعی مولد را با خدمات اصلی خود همراه می‌کنند تا محصولات‌شان را متمایز و ارزشمند کنند.
 • پیش‌بینی ۲) الزامات قانونی متنوع: در هر کشور و منطقه‌ تلاش‌ها برای برپایی و گسترش سامانه‌‌های هوش مصنوعی سازوکار خود را دارد. این الزامات قانونی گوناگون، بی‌شک به اتخاذ رویکرد‌های مرحله‌ای بیش‌تر ازسوی سازمان‌ها برای عرضه هوش مصنوعی خواهد انجامید که البته زمان ارزش‌گذاری را نیز افزایش داده‌است.
 • پیش‌بینی ۳) مکالمه به‌عنوان رابط کاربری استاندارد: مکالمه در حال تبدیل‌شدن به رابط کاربری استانداردی برای برنامه‌ها و راه‌حل‌های سازمانی و مشتری‌محور است. این رابط‌های هوش مصنوعی گفتگومحور، تأثیری چشمگیر بر تعامل مشتری، فروش، بازاریابی و حتی میز کمک‌ ‌فناوری اطلاعات خواهد داشت.
 • پیش‌بینی ۴) تمرکز بر نتایج: با کامل‌شدن درک حامیان پروژه از خودکارسازی، آن‌ها تمرکز خود را از فناوری به نتایج تغییر می‌دهند. آنگاه که نیازمند اثبات ارزش ملموس سرمایه‌گذاری‌شان باشند، ارایه‌ها با شاخص عملکرد‌های همسو با نتایج تجاری و مالی اندازه‌گیری خواهند شد.
 • پیش‌بینی ۵) ابزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مولد، کیفیت نرم‌افزار را خودکار می‌کنند: به‌دلیل ارزشی که هوش مصنوعی مولد برای ابزار تست نرم‌افزار به ارمغان می‌آورد، IDC انتظار دارد که شاهد تغییری سریع در آینده آزمایش نرم‌افزار نیز باشد. بدین‌گونه، فروشندگان قادر به تولید درصد چشمگیری از تست‌ها می‌شوند که به کاهش تلاش‌های فنی و بهبود پوشش آزمایش و درنهایت، افزایش کیفیت کدها منجر خواهد گردید.
 • پیش‌بینی ۶) تغییر خدمات نوسازی برنامه‌های فناوری اطلاعات به‌وسیله هوش مصنوعی مولد: افزایش استفاده از هوش مصنوعی در نوسازی برنامه‌های کاربردی خدمات فناوری اطلاعات، می‌تواند کارایی را ساده کند، سرعت ارایه خدمات را افزایش دهد و مرز‌های خدمات فناوری اطلاعات را استحکام بخشد.
 • پیش‌بینی ۷) بازشدن پای هوش مصنوعی به استخراج دانش: آخرین پیشرفت‌ها در هوش مصنوعی مولد، زمینه‌ساز افزایش تقاضا برای قابلیت‌هایی چون پاسخگویی به پرسش‌های زبان طبیعی و جستجوی محاوره‌ای برای پشتیبانی از استخراج دانش خود‌محور شده است.
 • پیش‌بینی ۸) کسب درآمد از هوش مصنوعی مولد: اگرچه فناوری خود، منبعی برتر محسوب می‌شود؛ اما شکل کسب‌وکار است که کمک خواهد کرد تا از هوش مصنوعی مولد به کسب درآمد رسیده و مزیت رقابتی پایدار ایجاد کنند. تا ۲۰۲۴، ۳۳ درصد از شرکت‌های رده‌بندی جهانی ۲۰۰۰ هزار شرکت برتر از مدل‌های کسب و کار نوآورانه برای دو برابرکردن پتانسیل درآمدزایی هوش مصنوعی مولد خود بهره خواهند برد.
 • پیش‌بینی ۹) هوش جامع مصنوعی در راه است: گروه‌های متعددی برای دستیابی به هوش جامع مصنوعی (AGI) درحال کار هستند و شرکت‌ها تا سال ۲۰۲۸ با سیستم‌های AGI آزمایش خواهند کرد. با تکمیل این فرایند، AGI تحول‌آفرین خواهد بود و روی مفاهیمی مانند هوش و خلاقیت از بازار کار تا درک ما تأثیر خواهد گذاشت.
 • پیش‌بینی ۱۰) تغییر اولویت‌های تراشه‌بار کاری هوش مصنوعی نیازمند محول‌کردن وظایف خود از پردازشگرهای سرور به شتابدهنده‌ها است. تا زمانی که این بار کاری روی الگوریتم‌ها و استک‌های نرم‌افزاری تنظیم‌شده روی پردازشگرهای سرور استانداردسازی شده‌باشد، خرید شتابدهنده (GPU، FPGA، AI ASIC و ASSP) منجر به کاهش خرید پردازشگرهای (CPU) بیشتری نیز می‌شود.
 • مشترک شوید!

  برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

  با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.