لبه تکنولوژی

June 4, 2024
18:16 سه شنبه، 15ام خردادماه 1403
کد خبر: 167394

موفقیت جدید دانشمندان چینی در نشان دادن قابلیت محاسبات کوانتومی

دانشمندان چینی با دستیابی به بزرگترین شبیه‌سازی کوانتومی تله یون، یک پیشرفت قابل توجه را در پیگیری قابلیت‌ محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ نشان داده‌اند.

به گزارش ایسنا، چین به موفقیت دیگری در حوزه شبیه‌سازی کوانتومی دست یافته است.

به نقل از شینهوآ، گروهی از دانشمندان چین به واسطه انجام بزرگ‌ترین شبیه‌سازی کوانتومی تله یون با دقت تفکیک تک‌کیوبیتی، یک جهش قابل توجه را در پیگیری قابلیت‌ محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ نشان داده‌اند.

تله یون که یون‌ها را در یک فضای محدود شده توسط میدان‌های الکترومغناطیسی قرار می‌دهد، به عنوان یک گزینه بسیار امیدوارکننده برای تحقق محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ برجسته می‌شود. چالش اصلی در این روش، حفظ همزمان به دام انداختن یون پایدار و کنترل دقیق تعداد زیادی از یون‌هاست.

پیش از این، شبیه‌سازی‌های کوانتومی شامل تقریبا ۲۰۰ یون گزارش شده‌اند اما ناتوانی در تشخیص دادن وضعیت تک‌تک یون‌ها مانع از استخراج داده‌های حیاتی شده و مانعی را بر سر راه پیشرفت برنامه‌های گسترده‌تر محاسبات کوانتومی در آینده ایجاد کرده است.

پژوهشگران «دانشگاه چینهوآ»(Tsinghua University) با استفاده از فناوری تله یون و یک طرح دوبعدی، برای اولین بار توانستند به دام انداختن پایدار ۵۱۲ یون را درک کنند. آنها در این پژوهش گزارش دادند که اندازه‌گیری حالت کوانتومی را با وضوح تک‌کیوبیت در میان ۳۰۰ یون بی‌سابقه با موفقیت انجام داده‌اند.

یکی از داوران ارزیابی مقاله این پژوهش گفت: این بزرگ‌ترین شبیه‌سازی یا محاسبات کوانتومی به شمار می‌رود که تا به امروز در سیستم یک یون به‌دام‌افتاده انجام شده است. این نقطه عطف باید به رسمیت شناخته شود.

«دوآن لومینگ»(Duan Luming) از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما یک روش قوی را برای کاوش در پیچیدگی‌های علم کوانتوم و هموار کردن راه برای ظهور محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ فراهم می‌کند. این نوآوری را می‌توان در حوزه‌هایی مانند علم مواد و توسعه دارو، مهندسی و هوش مصنوعی به کار برد.

این پژوهش در مجله «Nature» به چاپ رسید.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.