اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

June 9, 2024
10:19 یکشنبه، 20ام خردادماه 1403
کد خبر: 167590

دادگاه وزارت دادگستری آمریکا علیه انحصار تبلیغات گوگل بدون هیئت منصفه برگزار می‌شود

منبع: Digiato

گوگل پس از ارسال چکی به مبلغ حدود 2.3 میلیون دلار به وزارت دادگستری ایالات‌متحده، به هدف خود مبنی بر اجتناب از محاکمه از طریق هیئت منصفه در پرونده ضدرقابتی در حوزه تبلیغات دست یافت. باتوجه به اینکه این رقم می‌تواند هرگونه غرامتی را که ممکن بود توسط هیئت منصفه علیه این شرکت اعلام شود، پوشش دهد، اکنون گوگل صرفاً با یک محاکمه دادگاهی بدون هیئت منصفه روبه‌رو خواهد شد.

براساس گزارش بلومبرگ، قاضی منطقه‌ای ایالات‌متحده، «لئونی برینکما»، پس از یک جلسه استماع در منطقه شرقی ویرجینیا گفت که این چک هرگونه ادعای غرامت را برآورده می‌کند. طبق گزارش‌ها، چک ارسال‌شده توسط گوگل به مبلغ 2,289,751 دلار است. از آنجایی که اکنون ادعای غرامت دیگر بخشی از این پرونده نیست، برینکما حکم داده که دیگر نیازی به هیئت منصفه نخواهد بود و خود او بر محاکمه‌ای که قرار است در ماه سپتامبر (شهریورماه) آغاز شود، نظارت خواهد کرد.

دادگاه گوگل بدون هیئت منصفه
مبلغ ارائه‌شده توسط گوگل را می‌توان غیرعادی تلقی کرد؛ البته محاکمه با هیئت منصفه نیز خود یک رویه عادی نیست، زیرا پرونده‌های ضدانحصار معمولاً توسط یک قاضی و بدون هیئت منصفه رسیدگی می‌شوند. بااین‌حال پیش‌تر شاکی پرونده استدلال کرده بود که هیئت منصفه باید درباره غرامت احتمالی تصمیم بگیرد.

وزارت دادگستری در سال 2023 از گوگل شکایت و ادعا کرد این شرکت فناوری خرید و فروش تبلیغات آنلاین را در انحصار خود درآورده است. گوگل برای استفاده از خدمات فناوری تبلیغاتی خود که برای خرید، فروش و خدمات نمایش و تبلیغات ویدیویی آنلاین استفاده می‌شود، 20 درصد کارمزد دریافت می‌کند.

دولت آمریکا نیز استدلال کرده که اگر این شرکت به‌طور غیرقانونی بازار را به انحصار خود درنیاورده بود، این هزینه‌ها کمتر می‌شد. کارشناسان این پرونده تخمین زدند که اقدامات انحصارطلبانه گوگل باعث شده آژانس‌های دولتی فدرال بیش از 750 هزار دلار هزینه اضافه بپردازند. بااین‌حال چک پرداختی گوگل به ارزش 2.3 میلیون دلار به وزارت دادگستری سه برابر میزان خسارتی است که ممکن بود آژانس‌های دولتی در محاکمه آن را پس بگیرند.

مجریان ضدانحصار دولت آمریکا در اقدامی غیرمعمول به‌دنبال محاکمه با هیئت منصفه بودند. گوگل نیز در اعتراض به محاکمه با هیئت منصفه ادعا کرده بود که پرونده‌های ضدانحصار به دلیل ماهیت فنی و اغلب انتزاعی آن‌ها، باید توسط قضات انجام شوند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.