تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

June 10, 2024
15:32 دوشنبه، 21ام خردادماه 1403
کد خبر: 167707

اعتراض پلتفرم‌های توزیع آنلاین دارو نتیجه داد

منبع: Peivast

معاونت حقوقی ریاست جمهوری طی نامه‌ای به وزیر ارتباطات و وزیر بهداشت آنها را مکلف کرد تا دستورالعمل مربوط به توزیع آنلاین داروها را در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب و کار ثبت کنند. این نامه پس از اعتراض کسب و کارهای توزیع آنلاین دارو به دلیل ثبت نشدن این مقرره در پایگاه قوانین کشور به این دو وزارتخانه زده شده است.

هفتم خرداد ماه کسب و کارهای اینترنتی توزیع دارو در اظهارنامه‌ای به وزیرارتباطات و وزیربهداشت نسبت به اعلام عمومی نشدن آیین‌نامه توزیع آنلاین دارو و همچنین تعیین نشدن استان‌های منتخب اجرای آزمایشی این آیین‌نامه معترض شدند.در این اظهاریه‌ که از سوی کسب و کارهای توزیع آنلاین دارو به صورت رسمی ثبت شده بود به وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت یک هفته مهلت داده شد تا آیین‌نامه حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌ها و کسب و کارهای اینترنتی را به صورت عمومی اعلام کرده و استان‌های منتخب را برای اجرای این آیین‌نامه تعیین کنند.


حالا معاونت حقوقی رئیس جمهور هم در نامه‌ای در خصوص ارسال آیین نامه توزیع دارو توسط سکوها اعلام کرد: «دستگاه‌های اجرایی مکلفند هرگونه آیین نامه دستورالعمل یا بخشنامه یا مقرره خود را بلافاصله در پایگاه مذکور ثبت کنند و به اطلاع عموم برسانند.»

در ادامه این نامه آمده است: «آیین‌نامه مذکور به قید فوریت در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب و کار درج و نسخه‌ای نیز به این معاونت ارسال شود.»

دستورالعمل حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی بعد از زمان زیادی و با فراز و فرودهای فراوان سرانجام ۱۰ اردیبهشت امسال ابلاغ شده بود و طبق این دستورالعمل، پلتفرم‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی از فروش مستقیم دارو منع شدند و هرگونه فروش اینترنتی دارو توسط سکوها و وبگاه‌ها نیز ممنوع اعلام شد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.