هوش مصنوعی

June 10, 2024
16:34 دوشنبه، 21ام خردادماه 1403
کد خبر: 167731

نیاز ژاپن به افزایش ۵۰ درصدی تولید برق برای پاسخگویی به بازار هوش مصنوعی

منبع: همکاران سیستم

دولت ژاپن بر این باور است که به دلیل افزایش تقاضای محلی از سوی تولیدکنندگان تراشه و مراکز داده مبتنی بر هوش مصنوعی، تا سال 2050 میلادی نیازمند آن است که میزان تولید برق مورد نیاز خود را تا 50 درصد افزایش دهد. این اقدام به دنبال هشدار مرکز DigitalBridge صورت گرفته است که در آخرین بیانیه خود اعلام کرده است میزان انرژی الکتریسیته ذخیره آن ظرف دو سال آینده تمام می‌شود.

بار فزاینده‌ای که صنعت فناوری پیشرفته بر شبکه‌های برق تحمیل می‌کند، نگرانی‌هایی رادر کشورهای مختلف ایجاد کرده است. آخرین مورد در این زمینه به ژاپن مربوط می‌شود که دولت آن تخمین می‌زند تولید انرژی مورد نیاز آنها می‌بایست از یک تریلیون کیلووات ساعت (kWh) که حجم پیش بینی شده برای دهه جاری است، به حدود 1.35 تا 1.5 تریلیون کیلووات ساعت تا سال 2050 افزایش یابد.

این افزایش ظرفیت تولید برای پاسخگویی به تقاضای مورد انتظار توکیو صورت می‌گیرد. زیرا مراکز داده، کارخانه‌های تولید تراشه و سایر مشاغل مصرف کننده انرژی با تمرکز بر هوش مصنوعی به حجم بیشتری از انرژی نیاز دارند.

تا زمانی که ژاپن نتواند تولید انرژی تجدیدپذیر خود را افزایش دهد، این امکان وجود دارد که دولت نتواند تامین پایدار انرژی الکتریسیته را تضمین کند. این یافته‌ها در گزارش جدیدی منتشر شده است که استراتژی توکیو در مورد کربن زدایی و سیاست‌های صنعتی برای سال 2040 میلادی را بازگو می‌کند و دولت این کشور قصد دارد تا سال آینده گزارش مذکور را نهایی کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.